شمشیر کمیاب 1000 ساله ای در اسپانیا کشف شده است

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، شمشیر کمیاب 1000 ساله ای در اسپانیا کشف شده است.

شمشیر کمیاب 1000 ساله ای در اسپانیا کشف شده است

نتایج تحقیقات تازه نشان داد که یک شمشیر کمیاب که لقب اکس کالیبور به آن داده شده است و در والنسیا شهری واقع در اسپانیا کشف شده است، در حقیقت یک هزار سال قدمت دارد و این یعنی این شمشیر آخرین بار زمانی از قبضه خارج شده است که بخش زیادی از اسپانیا تحت حکمرانی مسلمانان بوده است.

لایوساینس در این باره نوشت، این شمشیر آهنین 46 سانتیمتری در سال 1994 درحالی داخل یک گور پیدا شد که به صورت عمودی در آن قرار داده شده بود و به همین علت به یاد شمشیر افسانه ای پادشاه آرتور لقب اکس کالیبور به این شمشیر داده شد. براساس داستان های قرون وسطایی، پادشاه آرتور این شمشیر را که به صورت عمودی داخل یک سنگ بود از آن بیرون کشید و به تاج و تخت بریتانیا رسید.

شمشیر والنسیا در خانه ای متعلق به دوران اسلامی پیدا شد. مقامات شهر والنسیا در بیانیه ای اعلام کردند که دسته شمشیر با صفحات برنز تزئین شده و دارای انحناهایی است که کار با شمشیر را راحت تر می نماید.

حتی با وجود اینکه شمشیر در یک محوطه متعلق به دوران اسلامی کشف شده است، یک ویژگی آن معین قدمت را سخت میکرد؛ خمیدگی شمشیر کمی به سمت نوک شمشیر است که این ویژگی در شمشیرهای ساخته شده به وسیله ویزیگوت ها که از سال 418 تا 711 میلادی بر اسپانیا حکومت می کردند نیز دیده می شود. در نتیجه این ابهام مطرح شده بود که آیا این شمشیر مربوط به دوران ویزیگوتی است یا اسلامی؟!

برای پاسخ دادن به این سوال، یک باستان شناس از دانشگاه گرانادا تحقیقاتی را برای معین قدمت این شمشیر شروع کرد و با آنالیز فلزکاری و رسوب به جای مانده در آن به این نتیجه رسید که قدمت این شمشیر به قرن دهم میلادی باز می شود. بعلاوه معین شد که مقدار شمشیر برای اینکه به وسیله یک سوارکار مورد استفاده قرار بگیرد، معین شده بود.

منبع: همگردی
انتشار: 18 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1403 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1784

به "شمشیر کمیاب 1000 ساله ای در اسپانیا کشف شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمشیر کمیاب 1000 ساله ای در اسپانیا کشف شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید