ساز رباب؛ معرفی، ویژگی ها، انواع و اجزای تشکیل دهنده

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، ساز رباب از قدیمی ترین ساز های نواحی ایران و یک ساز زهی است که آن را یا با آرشه یا با مضراب می نوازند. از این ساز از حدود نیم قرن پیش در گروه نوازی های ساز های ملی استفاده می کردند.

ساز رباب؛ معرفی، ویژگی ها، انواع و اجزای تشکیل دهنده

خبرنگاران | سرویس فرهنگ و هنر - رباب از ساز های زهی مضرابی مقید است که در ساخت آن، چوب، پوست، زه یا نخ نایلون به کار می فرایند. در خوزستان رواج دارد و کولی های عرب زبان خوزستان به آن ربابه هم می گویند. ساز رباب در دو نوع ملی و محلی وجود دارد و از ربابی که با عنوان ساز ملی معرفی می شود برای موسیقی دستگاهی ایران و از رباب های محلی برای موسیقی فولک و محلی استفاده می شود. این ساز یکی از قدیمی ترین ساز های نواحی ایران است که رد آن در ادبیات، حجاری ها و حکاکی بر روی ظروف از قدیم دیده شده است. قدمت رباب را در اشعار هم می توان مشاهده کرد.

رباب و چنگ به بانگ بلند می گویند

که هوش و گوش به پیغام اهل راز کنید

(حافظ)

من دوش به کاسه رباب سحری

می نالیدم ترانه کاسه گری

(مولوی)

رباب در موسیقی دستگاهی ایران

ربابی که امروزه در گروه نوازی شهر ها متداول است سازی است که غالبا از چوب گردو یا توت و چوب های سخت دیگر ساخته می شود و اجزای اصلی آن عبارت اند از کاسه، سینه، دسته، سرپنجه و برخی اجزای کوچک تر. تمام قسمت های ساز رباب معمولا از چوب یک تکه ساخته می شود.

ساختار و نوع استفاده این ساز در طی گذر زمان دچار تغییراتی شده است. رباب را هم می توان به صورت عمودی در دست گرفت و با آرشه نواخت (مثل کمانچه) و هم مانند تار و سه تار با زخمه زدن به سیم ها. در بیشتر گروه نوازی ها آن را به صورت افقی روی زانو می گذارند و با مضراب مثل عود و تار می نوازند. مضرابی که با آن رباب را می نوازند ناخنک یا شهباز می نامند.

این ساز در شرق و جنوب شرق ایران رواج داشته است. پررنگ شدن نقش ساز رباب در موسیقی ایرانی به دلیل داشتن صدای بم و کمبود صدای بم در ساز های ایرانی، است.

از سازندگان به نام این ساز می توان به استاد حسین قلمی اشاره کرد.

اجزای تشکیل دهنده ساز رباب

کاسه طنینی

قسمت کاسه طنینی از دو بخش کاسه و سینه تشکیل شده است. یکی از کاسه ها تو خالی وبزرگ تر است و بر دهانه آن پوست می کشند و خرک را روی پوست نصب می کنند. فرو رفتگی کناره های کسه ها باعث می شود که قسمت پایین رباب دو قسمتی به نظر آید.

سینه

جعبه ای توخالی و شبیه مثلث به طولی تقریبا اندازه کاسه ساز است که سطح آن را با صفحه ای چوبی می پوشانند. رباب ها در دو نوع شهری و محلی ساخته می شوند که تفاوت آن ها در گوشی های کوچک سطح جانبی است. در نوع شهری وتر های واخوان استفاده نمی شود و گوشی های کوچک سطح جانبی تزئینی به نظر می رسند.

دسته

در ادامه چوب سینه یک دسته کوتاه به سر پنجه متصل می شود. روی دسته رباب چهار دستان می بندند.

سر پنجه

سر پنجه محل قرار دریافت یک سر سیم های اصلی و گوشی ها است. در هر طرف سر پنجه سه گوشی نصب می شود. گاهی اوقات در انتهای سر پنجه تزئیناتی به کار می رود که به آن صراحی می گویند.

پوست

پوستی که روی کاسه ساز رباب می کشند نسبت به ساز های دیگر کلفت تر و ضخیم تر است، زیرا این ساز دارای سیم های ضخیم و زیاد است و فشار زیادی به پوست وارد می کند.

خرک

خرک، قطعه چوب یا استخوان کوچکی با طول 6 سانتی متر و جنس شاخ است که توسط دو پایه کوچک روی پوست نصب می شود؛ و سیم ها از روی شیار های کم عمق آن عبور می کنند.

گوشی ها

رباب دارای دو گروه گوشی است:

گروه گوشی های مربوط به سیم های اصلی در قسمت سر پنجه

گروه گوشی های مربوط به سیم های فرعی بر روی کاسه

دستان ها

معمولا چهار دستان از جنس زه یا نخ نایلون بر روی دسته رباب بسته می شود.

شیطانک

بین دسته و سر پنجه یک قطعه استخوان باریک و کم ارتفاع به اندازه عرض دسته قرار می گیرد و سیم ها برای بسته شدن به گوشی ها از شیار های کم عمق آن عبور می کنند.

سیم گیر

قطعه فلزی کوچکی از جنس برنج در انتهای بدنه کاسه نصب می شود و گروه سیم ها به آن بسته می شود.

تعداد و جنس وتر ها

ساز رباب دارای 6 وتر اصلی است که دو به دو با هم همصدا کوک می شوند. جنس آن ها از زه (روده تابیده) یا نخ ابریشم تابیده بوده است، اما امروزه از وتر های گیتار استفاده می کنند تا صدادهی بهتری داشته باشد. سیم های اول و دوم نایلون و بدون روکش، وتر های سوم و چهارم فلزی روکش دار و وتر های پنجم و ششم با ضخامت بیشتری فلز روکش دار هستند.

وسعت صدای رباب

وسعت معمول صدای رباب حدود یک اکتاو و نیم است.

کلید نت نویسی رباب

نت ها با کلید سل خط دوم نت نویسی می شوند. ولی چون صدا دهی حقیقی یک اکتاو بم تر است بهتر است که از کلید فا خط چهارم استفاده شود.

مضراب رباب

مضراب آن از شاهپر پرندگان بزرگ و یا نایلون نرم است.

انواع ساز رباب در موسیقی محلی ایران

رباب هجده تار

این ساز امروزه فقط در شمال بلوچستان، سیستان، افغانستان و تا حدودی پاکستان و تاجیکستان رواج دارد. از سازهای زهی مضرابی مقید و دارای صدایی بم است. در تکنوازیها و گروه نوازیها استفاده میشود و در همنوازیها یک تا دو رباب همراه با دیگر سازهای بلوچی حضور دارند. از این ساز در آیین موسیقی در ماننی گواتی، محافل ذکر درویشان،مجالس عروسی و ... استفاده میشود.

رباب پنج تار

نوع خاصی از رباب است که در محافل ذکر درویشان در سراوان بلوچستان استفاده میشود. همچنین همراهی کنندهی تک خوان در اجرای غزل خوانی و ذکرها است. از خانوادهی سازهای زهی مضرابی مقید است.

در انتها تکنوازی ساز رباب را با هم می شنویم:

کد مولتی مدیا

دانلود

فیلم اصلی

همچنین اگر سوال یا نظری در مورد سازها و موسیقی ایرانی دارید آن را در قسمت ارسال نظر با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 948

به "ساز رباب؛ معرفی، ویژگی ها، انواع و اجزای تشکیل دهنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساز رباب؛ معرفی، ویژگی ها، انواع و اجزای تشکیل دهنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید