راهنمای سفر به دیلمان گیلان

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، در 15 کیلومتری لاهیجان، سیاهکل واقع شده. عمده معروفیت سیاهکل به خاطر طبیعت سرسبز و هوای بسیار خوشش است، یعنی اگر شما مسافر گیلان باشید و دلتان بخواهد به جز دریا و جنگل طبیعت بکری نیز ببینید و از شلوغی بسیار زیاد به ستوه نیایید، چاره کارتان رفتن به سیاهکل است. اگر هم بخواهید یکی از شگفت انگیزترین تصاویر را پیش چشمتان ببینید، باید راه دیلمان گیلان، یکی از شهرهای سیاهکل را درپیش بگیرید. جایی با هوایی که روح را تازه می کند و تصاویری که یادش هیچ وقت فراموش نمی شود.

راهنمای سفر به دیلمان گیلان

دیلمان به چه معنی است؟

دیلمان ترکیبی است از سه واژه دیل، ام و ان. دیل به معنی مکان است که در آن دام نگه می دارند و ام پسوند نمایش دهنده ارتفاع و بلندی است و ان پسوند مکان. در نتیجه معنی این ترکیب سرزمین بلندی است که در آن دامداری می کنند. نام این منطقه تا قرن پنجم هجری دیلم بود، یعنی جایی در دل جنگل. در صدر اسلام منطقه دیلم تا بابل مازندران و از جنوب به قزوین می رسید تا اینکه بخش زیادی از منطقه از دست رفت و منطقه کوچک دیلمان باقی ماند.

دیلمان یکی از شهر های سیاهکل است و سیاهکل خاستگاه دو سلسله مهم دیلمیان و آل بویه بوده است. اشیای مختلف به دست آمده از دیلمان نیز مثل ابزار و ظروف مسی، مفرغی و سفالی، نشان می دهد زندگی غارنشینی از 2000 سال پیش از میلاد در این منطقه وجود داشته است.

کجا را ببینیم؟

دیلمان گیلان، 88 کیلومتر از رشت و 25 کیلومتر با سیاهکل فاصله دارد. این منطقه، زیباترین ییلاق شرق گیلان است، جایی که به جای جنگل های انبوه، دشتی هموار و وسیع دارد. تابستان ها که گرمای هوا طاقت از هر انسانی می گیرد، هوای خنک دیلمان می تواند هر خسته و بی رمقی را سرحال آورد. کوه درفک نبز که از زیباترین کوه های گیلان است، در این منطقه واقع شده. و از آنجایی که بیشتر مواقع سال پوشیده از برف است در کنار کوه های سرسبز، تصویر بی نظیری را ایجاد می کند.

اما جز دشت های سرسبز دیلمان چه جاهای دیگری را میتوان دید؟ اگر به دیلمان می روید و می خواهید یکی دو روزی را از شهر و دود و دمش دور باشید و خودتان را برای شروعی تازه آماده کنید، تماشا این جاها را از دست ندهید:

دوشنبه بازار و پنجشنبه بازار سیاهکل

هم فال است و هم تماشا. محلی ها، محصولات دامی، باغی و مایحتاج روزانه را در این بازار می فروشند. دوشنبه بازار و پنجشنبه بازار این منطقه مثل بیشتر بازارهای شمال تماشایی و پر از رنگ و بوهای خواستنی است.

آبشار لونک

در 22 کیلومتری جنوب سیاهکل که در دل جنگل واقع شده و وقتی انتظارش را ندارید، ناگهان به آن می رسید. اگر تجهیزات کامل و لباس گرم همراه دارید، می توانید شب را در نزدیکی اش به صبح برسانید.

تی تی کاروانسرا

که در گیلکی به معنی شکوفه است و تا همین چند سال پیش طویله بود، تا اینکه میراث فرهنگی استان به دادش رسید و در فهرست آثار ملی ثبت شد.

تی تی کاروانسرا یکی از بناهای به جا مانده از صفویه است. از زمانی که تی تی خانم، عمه یکی از شاهان صفوی، تصمیم گرفت کاروانسرای زیبایی به نام خود بنا کند، بنیان یکی از قدیمی ترین بناهای سیاهکل گذاشته شد. بنایی از سنگ رودخانه ای، آجر و ملات گچ و ساروج که خود، نشانه ای است از قدمت منطقه.

چشمه و جنگل لارخانی

در سیاهکل که فاصله چندانی با دیلمان ندارد چشمه های زیادی در جریان است و چشمه لارخانی یکی از آنهاست. چشمه لارخانی در نقطه پایانی جنگل لارخانی و در یال کوه منتهی به دیلمان، آب سرد و گوارایی دارد. در کنار چشمه دشت کوچکی هم هست که می توان در آن چادر زد. امکان برپاکردن کباب نیز که از ملزومات جدایی ناپذیر ایرانیان در طبیعت است، در کنار چشمه وجود دارد. بساط محصولات باغی روستاییان در کنار همه اینها نیز حال و هوای دیگری به این منطقه داده است.

اقامت در دیلمان

بیشتر آنهایی که به دیلمان میروند و دنبال جای بکری هستند، دو سه روز بیشتر در این منطقه نمی مانند، چرا که باید یا در خانه های محلی اینجا ماند یا شب را در طبیعت چادر زد. برای چادر زدن هم باید همه وسایل مورد نیاز را همراه داشت و از آنجایی که دیلمان منطقه ای با آب و هوای خنک است باید لباس و پتوی گرم حتما با خود به اندازه کافی برد.

چطور در طبیعت بی دردسر کمپ بزنیم؟

همچنین میتوان روز را در طبیعت به گشت و گذار پرداخت و برای شب، به یکی از شهرهای اطراف دیلمان مثل لاهیجان رفت.

مشاهده و رزرو هتل های لاهیجان از خبرنگاران تریپ

چطور برویم؟

برای رفتن به این منطقه بسیار خوش آب و هوا که عمر رفتن به آن بسیار کوتاه است. و تنها از اواخر اردیبهشت تا آخر تابستان میتوان به آن رفت.

برای رسیدن به دیلمان اول باید به رشت بروید. از رشت باید 42 کیلومتر برایند تا به لاهیجان برسید. جاده جنوبی لاهیجان یا جاده 15 کیلومتری که جنگل های انبوهی دارد و از زیباترین جاده های شمال است. بعد از سیاهکل باید 45 کیلومتر دیگر برایند تا به دیلمان برسید. جاده آسفالته است و جز پیچ و خم های آن که سرعتتان را تا حدی پایین می آورد، زحمت دیگری برایتان ندارد.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1474

به "راهنمای سفر به دیلمان گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به دیلمان گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید