تحلیل آصفی از سفر روحانی به ژاپن: توکیو در حفظ برجام کاری از پیش نمی برد

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، تسنیم نوشت: سخنگوی اسبق وزارت خارجه گفت که ژاپن در روابطش محافظه کار و محتاط بوده و بعد از تحریم های آمریکا منطبق با میل آمریکا عمل نموده است.

تحلیل آصفی از سفر روحانی به ژاپن: توکیو در حفظ برجام کاری از پیش نمی برد

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

حمیدرضا آصفی سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه درباره اهمیت سفر حسن روحانی به ژاپن و اهداف این سفر، گفت: سفر آقای روحانی، سفر مهم و مفیدی بود بخاطر اینکه بعد از 15 سال رئیس کشور ما به ژاپن رفت و این در پاسخ به سفر شینزو آبه به تهران بود. یادمان نرود که در روابط بین الملل نشست و برخاست از ملزومات کار است و اینرا باید در نظر داشت. شرایط منطقه هم شرایط خاصی است. بحران مالی که در بعضی کشورهای اروپا هست و شرایطی که جمهوری اسلامی در منطقه دارد، سفرهایی از این دست در سطح بالا را ضروری می نماید.

وی اضافه نمود: نفس این سفر بماهو سفر لازم بود اما باید انتظارات مان را منطبق بر واقعیات کنیم تا دچار تحلیل غلط نشویم. از هیچ سفری نمی توان انتظار شق القمر داشت. این سفر در بعد روابط دوجانبه مفید بود تا دو کشور موانع پیش روی خود را ببینند. ژاپن در یک سال گذشته عملکرد خوب مالی نداشته، البته ژاپن بعد از دور اول تحریم ها عملکردش همینگونه بود.

آصفی، اظهار داشت: هر دو کشور از خانواده آسیایی و از کشورهای مهم قاره هستیم اما ژاپن در روابطش محافظه کار و محتاط بوده و بعد از تحریم های آمریکا منطبق با میل آمریکا عمل کرد. این سفر ظرفیت و فضایی را ایجاد کرد که به ژاپنی ها تعهداتشان را در ابعاد دوجانبه و بین المللی تذکر دهیم.

سخنگوی پیشین وزارت خارجه با بیان اینکه حدس هایی درباره صحبت بر سر برجام در این سفر می گردد، گفت: من شک دارم ژاپن بیشتر از ظرفیتی که تاکنون نشان داده بتواند کاری کند چراکه ترامپ هم نشان داده انسان مذبذب و غیر قابل اعتمادی است. آمریکا دو قاضی ایرانی را اخیرا در تحریم قرار داده که از لحاط میدانی ارزشی ندارد اما محکی برای شناخت طرف مقابل است. پمپئو هم مواضع تندی گرفت و زشت تر از آن از اغتشاش گران حمایت کردند در حالی که ما در داخل از شخص رهبری تا سایر مسئولان صف مردم را از اغتشاش گران جدا کردند.

وی اضافه نمود: ما در موضوع جنگ تحمیلی وقتی ایران دست برتر را در جنگ داشت، آمریکا ضدانقلاب را در کردستان فعال کرد و آمریکا وقتی ببیند تحریم و فشار مالی جواب نمی دهد از پلن B و C استفاده می نماید. ترامپ بعد از حاودث اخیر فورا جشن گرفت و گفت دولت ایران ضعیف شده است. در این شرایط، اینکه ژاپن بتواند اتفاق عجیب و غریبی را رقم بزند بعید می دانم و با منطقی که ما از سوی آمریکا و ژاپن می شناسم، شک دارم درخصوص برجام تحول جدی مثبتی به وقوع بپیوندد.

آصفی در پاسخ به این پرسش که آیا مراد اروپایی ها از مکانیزم ماشه همان مکانیزم حل اختلاف است یا اینکه پرونده ایران به شورای امنیت نیز ارجاع می گردد یا خیر، گفت: مکانیزم حل اختلاف چند رفت و برگشت پیدا می نماید و زمان بر است و در نهایت به شورای امنیت می رود. ابتدا در سطح کارشناسان بعد در سطح وزرا گفتگوهایی صورت می گیرد و در نهایت می تواند به شورای امنیت برود. اروپایی ها خودشان گفتند ما این راستا را طی می کنیم اما نمی گذاریم به شورای امنیت برسد و اینها این تهدید را کردند که ایران گام پنجم را برندارد اما بنظر نمی رسد بتواند کار جدی بکنند.

سفیر پیشین ایران در فرانسه ادامه داد: رفتن پرونده ایران به شورای امنیت بحث یک روز و دو روز نیست و ماه ها طول می کشد و چندین قدم باید برداشته گردد و در سطح وزرا، کارشناسان و کمیسیون های مشترک بحث هایی صورت می گیرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره که ایران گفته فرایند حل اختلاف را براساس بند 36 و 26 برجام کلید زده و اروپا مبنای حقوقی برای آغاز مکانیزم ماشه ندارد، گفت: به لحاظ حقوقی آنچه ما می گوییم درست است و ما آغاز کننده نقض برجام نبودیم. آمریکایی ها از برجام خارج شدند و وقتی اروپایی ها به تعهداتشان عمل نکردند گام هایمان را برداشتیم. ما صبوری زیادی نشان دادیم و در واقع به کارهای خلاف طرف مقابل پاسخ دادیم و کاری که ما کردیم یک نوع اقدام جبرانی بود و آنها هم نمی توانند ادعای اقدام جبرانی داشته باشند و به لحاظ حقوقی حرف ما خریدار دارد.

آصفی درباره عواقب عملیاتی کردن مکانیزم ماشه گفت: اروپایی ها می دانند ممکن است ایران از برجام بیرون نیاید و پوسته برجام را نگه دارد که کار عاقلانه ای است و گزینه های زیادی داریم. ما بحث خروج از ان پی تی را داریم، خروج از پروتکل الحاقی را داریم که داوطلبانه عمل کردیم. بالاخره اروپایی ها می دانند جمهوری اسلامی زیربار فشار و امتیاز دادن به آنها نمی رود.

23231

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 107

به "تحلیل آصفی از سفر روحانی به ژاپن: توکیو در حفظ برجام کاری از پیش نمی برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل آصفی از سفر روحانی به ژاپن: توکیو در حفظ برجام کاری از پیش نمی برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید