بهترین زمان خواب برای حفظ سلامت قلب چه ساعتی است؟

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، محققان دریافتند که خوابیدن قبل از ساعت 10 شب! یا بعد از نیمه شب ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا حدود 25٪ افزایش دهد.

بهترین زمان خواب برای حفظ سلامت قلب چه ساعتی است؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از مدیسن نت، این یافته ممکن است جالب توجه باشد، زیرا محققان دریافتند که خوابیدن قبل از ساعت 10 شب یا بعد از نیمه شب ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا حدود 25٪ افزایش دهد. به گفته محققان، این خطر ممکن است ناشی از تغییر ریتم شبانه روزی بدن باشد.

دیوید پلنز، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه اکستر انگلستان، گفت: سیستم شبانه روزی بدن، ریتم های رفتاری و فیزیولوژیکی روزانه را کنترل می کند. اختلال در ریتم شبانه روزی پیامدهای گسترده ای دارد که منجر به عملکرد شناختی ضعیف تر و افزایش خطر ابتلا به بیماری های مختلف جسمی و روانی از جمله اختلالات قلبی عروقی می شود.

وی در ادامه توضیح می دهد: ساعت مرکزی در مغز ریتم شبانه روزی را در سراسر بدن کنترل می کند. این ساعت مرکزی با قرار گرفتن در معرض نور، به ویژه نور صبحگاهی، که از طریق گیرنده های چشم تشخیص داده می شود، تنظیم می شود.

به گفته پلنز: وقتی این نور صبح تشخیص داده می شود، ساعت دوباره تنظیم می شود. بنابراین، اگر فردی خیلی دیر بخوابد، ممکن است بیش از حد بخوابد و نور صبح را از دست بدهد. این اتفاق در طولانی مدت، ریتم شبانه روزی را مختل می کند. در نتیجه، اثراتی بر سایر ریتم های رفتاری و فیزیولوژیکی خواهد داشت که می تواند برای سلامتی مضر باشد.

با این حال، پلنز هشدار داد که این مطالعه نمی تواند ثابت کند که زمان خواب باعث بیماری قلبی می شود، اما در صورت تایید، ممکن است یک عامل خطر احتمالی باشد.

به گفته محققان، این نتایج اهمیت ریتم شبانه روزی بدن را برجسته می کند و به شواهد فزاینده ای می افزاید که نشان می دهد افزایش خطرات سلامتی نظیر چاقی، دیابت، فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و حتی سرطان، زمانی روی می دهد که برنامه روزانه بدن با ریتم شبانه روزی آن مطابقت ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 دی 1400 بروزرسانی: 15 دی 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1393

به "بهترین زمان خواب برای حفظ سلامت قلب چه ساعتی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان خواب برای حفظ سلامت قلب چه ساعتی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید