برپایی هرنوع سازه در اطراف کشتی تاریخی قروق تهدید کننده است

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، سرپرست هیئت باستان شناسی کشتی تاریخی قروق از برآورد با احتیاط کامل در این شناور خبر داد و گفت: برپایی هرنوع سازه در اطراف آن تهدید کننده است.

برپایی هرنوع سازه در اطراف کشتی تاریخی قروق تهدید کننده است

به گزارش خبرنگار از ، حسین توفیقیان، سرپرست هیئت باستان شناسی کشتی تاریخی قروق با بیان اینکه گمانه های سه گانه کشتی تاریخی قروق تالش با احتیاط کامل کاوش باستان شناختی آغاز شد، گفت: این عملیات با توجه به ملاحظاتی که در این زمینه وجود داشت با سرعت در 2 مرحله جمع آوری رسوبات سطحی با استفاده از بیل و برداشت رسوبات نزدیک به بافت چوب با استفاده از ابزار سبک تر نظیر کمچه، جارو و برس اجرا شده است.

او با اشاره به اینکه برپایی کارگاه مفصل با توجه به اهداف این مرحله از کاوش های باستان شناسی شناور تاریخی قروق تالش، موضوعیتی نداشته است، اضافه کرد: با توجه به موقعیت شناور و نوع رسوبات و سطح ایستایی، برپایی هرنوع سازه در اطراف شناور ناپایدار بوده و در صورت ریزش، تهدید کننده شناور است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی گفت: برپایی هرنوع سازه در اطراف شناور می تواند موجب تغییر نظام رسوب گذاری در اطراف شناور و موجب فرسایش موضعی محل شود که خود، نوعی تهدید برای شناور خواهد بود.

توفیقیان با بیان اینکه مجوز کاوش با هدف خواناسازی و بررسی سریع شناور در 24 آذر امسال به به سرپرستی او صادر شده است، گفت: عملیات حدس کشتی تاریخی قروق در دی ماه توسط هیئت مطالعاتی شامل باستان شناس، مرمتگر آثار تاریخی با هدف مطالعه شرایط فعلی کشتی و میزان حفظ شدگی چوب و ارائه برنامه حفاظتی اجرا شده است.

او اضافه کرد: با توجه به اهمیتی که ساکنان محلی به ویژه اهالی کریم محله و پشته نسبت به حفظ و معرفی این شناور دارند، امید است پیش از آن که عوامل طبیعی یا گردشگران موجب تخریب این اثر شوند، اقدامات بعدی بر مبنای روش های علمی و بر اساس نتایج پژوهش های اجرا شده، به حفظ این اثر منجر شود.

مدیرگروه باستان شناسی دریایی بیان نمود: تصاویر ماهواره ای و پهپادی از یک دهه گذشته و اطلاعات مردم شناسی هیئت کاوش باستان شناسی نشان می دهد که محتویات داخل کشتی، ماسه ساحلی است که توسط امواج وارد کشتی شده و فاقد لایه های تاریخی است.

توفیقیان با اشاره به اینکه اواسط دهه 80 گزارش های پراکنده ای از وجود شناوری چوبی در آب های سواحل قروق تالش ارائه شد، گفت: در سال های بعد با کاهش تراز آب دریای خزر، به تدریج بقایای یک شناور چوبی آشکار شد.

او از ارسال پرونده ثبت ملی شناور تاریخی قروق تالش در سال های اخیر توسط میراث فرهنگی استان گیلان به پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و شورای ثبت آثار ملی خبر داد و اضافه کرد: با این حال، به دلیل سوال های متعددی مانند سن شناور، چوب شناسی، ابعاد و اندازه واقعی، مالکیت و نحوه ساخت آن و دلایل وجود شناور در این مکان مطرح و ثبت آن به بررسی و مطالعه آن منوط شد.

سرپرست هیئت باستان شناسی کشتی تاریخی قروق گفت: بررسی جامع این شناور در چارچوب طرح شناسایی و حفظ میراث فرهنگ دریایی: مطالعات کشتی تاریخی قروق تالش توسط پژوهشکده باستان شناسی و با حمایت مالی سازمان بنادر و دریانوردی استان گیلان و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی در حال انجام است.

توفیقیان بیان نمود: تا به امروز مطالعات متعددی بر روی این شناور شامل بررسی باستان شناسی سطحی منطقه، ژئوفیزیکی زیر بستر محوطه، مطالعات رسوب شناسی محوطه، مستندنگاری شناور، سن سنجی رادیوکربن چوب، مطالعات چوب شناسی، میزان حفظ شدگی شناور و معین ابعاد و وزن شناور و نیز معرفی روش های حفاظت، مرمت شناور اجرا شده است.

او اضافه کرد: مطالعات باستان شناسی سطحی، پیمایش سواحل پیرامون و مطالعات اولیه که در ابتدای سال 1398 به انجام رسید، نشان داد که به فاصله حدود 700 متری جنوب کشتی تاریخی قروق، بقایای کوچکی از الوار یک کشتی دیگر در عمق حدود نیم متری رسوبات قرار گرفته است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی شرح داد: با انجام مطالعات مردم شناسی، اطلاعات با ارزشی درخصوص دریانوردی، کشتی رانی و صیادی ساحل نشینان جمع آوری شد و مصاحبه با آگاهان و محققان محلی پیش زمینه مناسبی درخصوص پیدایش کشتی تاریخی قروق در اختیار هیئت مطالعاتی قرار داد.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 200

به "برپایی هرنوع سازه در اطراف کشتی تاریخی قروق تهدید کننده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برپایی هرنوع سازه در اطراف کشتی تاریخی قروق تهدید کننده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید