اگر می خواهید بنزین را گران کنید واقعیت را به مردم بگویید

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، روزنامه اطلاعات نوشت: حدود یک هفته است که مشاهدات مردمی حاکی از آن است که دربرخی جایگاه های سوخت کارت سوخت جایگاهداران جمع شده یا تعداد آن کاهش یافته است.

اگر می خواهید بنزین را گران کنید واقعیت را به مردم بگویید

بعضی جایگاه داران عنوان می نمایند که شاید این اقدام پیش مقدمه ای برای گرانی بنزین باشد و درعین حال می گویند هیچ چیز معلوم نیست. از سوی دیگر، گزارش ها هم از کمبود گازوئیل دربعضی جایگاه ها حکایت دارد و علت خاصی برای آن اعلام نشده است.

دربرابر این خبرها، دولت وشرکت ملی پالایش وپخش مواد نفتی ایران این مشاهدات را به جد تکذیب نموده و گفته اند کارت سوخت جایگاه داران همچنان موجود است؛ درعین حال هرگونه افزایش قیمت بنزین و دیگر حامل های انرژی را قویا تکذیب وتصریح نموده که قانون بودجه 1401 چنین اجازه ای به دولت نداده است.

با این وجود، حجم متعدد مشاهدات مردمی دراین باره چیزی نیست که بتوان آن را با تکذیب وانکار نادیده گرفت. بخصوص آن که دولت طرح های خاص برای تخصیص بنزین به اشخاص به جای خودرو ها با قابلیت فروش به نرخ آزاد به غیر را در کیش و قشم اجرا نموده وحال گمان می رود شاید درصدد اجرای آن در کل کشور باشد. اگر احیانا دولت فکری درباره افزایش قیمت سوخت دارد، راه آن تکذیب نیست. چرا که این نوع عمل کردن بحران بی اعتمادی ایجاد می نماید.

راه عاقلانه و منطقی درباره اجرای احتمالی اصلاح قیمت سوخت، سنجش دقیق شرایط حساس کشور و زمان سنجی عاقلانه در این خصوص، مشورت با نخبگان بخصوص نخبگان منتقد، در میان گذاشتن واقعیت با مردم، تشریح دلایل تصمیم و اقناع افکار عمومی و درنهایت پیش بینی راه چاره های موثرجبرانی برای خنثی سازی اثرات تورمی آن است.

درعین حال دولت باید این واقعیت را همواره مدنظرداشته باشد که راه جبران کسر بودجه اش گران کردن مداوم کالا های حساس نیست؛ لذا هرگونه تناقض گویی، خدای نانموده انجام عمل غافلگیرانه درباره قیمت سوخت می تواند تبعات جبران ناپذیری برای کشور ومنافع ملی در پی داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 تیر 1401 بروزرسانی: 27 تیر 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1574

به "اگر می خواهید بنزین را گران کنید واقعیت را به مردم بگویید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر می خواهید بنزین را گران کنید واقعیت را به مردم بگویید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید