انتقال مجموعه اشیا و مواد فرهنگی از مؤسسه ایران شناسی بریتانیا به موزه ملی ایران بعد از نیم قرن

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، دکتر علی اصغر مونسان، مطرح کرد: مؤسسه ایران شناسی بریتانیا در تهران در گذشته محل استقرارهای گروه های باستان شناسی و ایران شناسان بریتانیایی بود که برای مطالعه، بازدید، آنالیز های میدانی و کاوش باستان شناسی به ایران می آمدند.

انتقال مجموعه اشیا و مواد فرهنگی از مؤسسه ایران شناسی بریتانیا به موزه ملی ایران بعد از نیم قرن

او اضافه نمود: گروه های بریتانیایی در دهه 1960 و 1970 میلادی (دهه 40 و 50 خورشیدی) بعضی از اشیا و مواد فرهنگی را برای تکمیل طراحی و عکاسی به منظور آماده سازی برای انتشار به محل استقرار خود در مؤسسه ایران شناسی در قلهک منتقل می کردند. با وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی بخشی از این آثار و پروژه ها به صورت نیمه کاره در آن محل باقی ماند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: آثار شامل مواد فرهنگی از محوطه نوشیجان تپه (استان همدان، سگزآباد (قروین) خوروین البرز، باباجان تپه (استان همدان)، پاسارگاد (استان فارس) آنالیز ملایر، هفتوان تپه (استان آذربایجان غربی)، بقایای جانوری و قطعات شکسته سفال (بانک سفال) از محوطه های گوناگون ایران است.

او با بیان این که این آثار حاصل آنالیز ها و کاوش های پژوهشگران وابسته به BIPS در دهه 1960 و 1970 میلادی است که در مناطق مختلف ایران پژوهش میدانی باستان شناسی داشتند، اظهار کرد: در بین این مجموعه بیش از 100 اثر اشیای موزه ای وجود دارد که شمار مواد فرهنگی آن بیش از 10هزار یافته است. یافته ها از جنس ابزار سنگی، سفالی، استخوانی، آجر و... است که مستندنگاری این آثار در دستور کار موزه ملی ایران قرار گرفته است.

دکتر مونسان اضافه نمود: اهمیت این یافته ها در این است که حاصل آنالیز و کاوش علمی باستان شناسی از بسیاری از محوطه های مهم کشور هستند.

او اظهار کرد: امیدواریم در آینده ای نزدیک بتوانیم با همکاری موزه و مؤسسه، این مجموعه ارزشمند را منتشر و نمایشگاهی در این خصوص در موزه ملی ایران برگزار کنیم.

این مواد فرهنگی در روز 13 اسفندماه 1399 به موزه ملی ایران منتقل شد. مؤسسه ایران شناسی بریتانیا در تهران (British Institute of Persian Studies) که به اختصار BIPS به آن می گویند یکی از چندین مؤسسه تحقیقاتی بین المللی بریتانیا است که زیر نظر فرهنگستان بریتانیا فعالیت می نماید.

این مؤسسه در سال 1961 زیر نظر فرهنگستان بریتانیا تأسیس شد و در سال 1976 ساختمان های خود را در تهران خیابان قلهک، خیابان شریعتی افتتاح کرد.

میراث آریا

منبع: گردشبان
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1091

به "انتقال مجموعه اشیا و مواد فرهنگی از مؤسسه ایران شناسی بریتانیا به موزه ملی ایران بعد از نیم قرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال مجموعه اشیا و مواد فرهنگی از مؤسسه ایران شناسی بریتانیا به موزه ملی ایران بعد از نیم قرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید