افزایش نرخ سود بازار باز پس از 14 هفته

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، خبرنگاران: بانک مرکزی با تزریق 21.1 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 14 روزه با حداقل نرخ 19.9 درصد به بانک های متقاضی موافقت کرد. مقایسه ها نشان از افزایش این نرخ پس از 14 هفته داشته است.

افزایش نرخ سود بازار باز پس از 14 هفته

به گزارش ، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز چهار شنبه 15 اردیبهشت ماه 1400 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، هفت بانک در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش 99.2 هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق محدود نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق 21.1 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 14 روزه با حداقل نرخ 19.9 درصد به بانک های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دو شنبه 20 اردیبهشت ماه انجام شد.

پی گیری های نشان می دهد این نرخ در 14 هفته گذشته همواره در حد 19.8 درصد ثابت مانده بود. در این هفته اما با 0.1 واحد درصد افزایش، جهش پیدا کرده و به 19.9 درصد رسیده است.

به علاوه، در هفته منتهی به 20 اردیبهشت، چهار بانک در دوازده نوبت از اعتبارگیری قاعده مند در مجموع به ارزش 118.7 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. همچنین در این دوره، مبلغ 68.2 هزار میلیارد ریال از ریپوی اجرا شده در قالب اعتبارگیری قاعده مند سررسید شد. بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند. همچنین در هفته منتهی به 20 اردیبهشت 3.7 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1124

به "افزایش نرخ سود بازار باز پس از 14 هفته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش نرخ سود بازار باز پس از 14 هفته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید