AWD یا 4WD، مسئله کدام است؟

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، مجله پدال - علی طهوری: ممکن است در هنگام خرید خودرو اصطلاحاتی، چون تمام چرخ ها محرک (AWD) یا دو دیفرانسیل (4WD) زیاد به گوش شما خورده باشد. تفاوت عمده میان این دو نوع سیستم انتقال قدرت چیست؟ کدام یک نسبت به دیگری برتری دارد؟ در این مقاله سعی داریم تا تفاوت عمده میان این دو نوع سیستم انتقال قدرت را آشکار کنیم.

AWD یا 4WD، مسئله کدام است؟

4WD

این سیستم دارای قدمت بیشتری نسبت به AWD است و برخی اوقات آن را 4×4 هم می نامند. در این گونه خودرو ها توان به جعبه انتقال (Transfer Case) منتقل می شود. وظیفه اصلی است جعبه انتقال توزیع توان بین اکسل های جلو و عقب است. در داخل این جعبه انتقال مجموعه ای از چرخ دنده مانند گیربکس وجود دارد. هنگامی که توان توسط این جعبه تقسیم می شود، به شما ضمانت می کند که هر چرخی با سرعت برابر در حال گردش است. این برابر بودن سرعت های دورانی چرخ ها مشکل بزرگی هنگام دور زدن خودرو ایجاد می کند. همان طور که می دانید در هنگام پیچیدن در یک پیچ، تایر داخلی سرعت کمتری نسبت به تایر بیرونی دارد. قفل بودن دیفرانسیل در اصطلاح باعث می شود دور زدن خودرو با شعاع بیشتری انجام شود و یقیناً خطرآفرین می باشد.

Full time locking

در سیستم های جدید 4WD شما می توانید خودتان سیستم را به صورت الکترونیکی فعال و غیرفعال کنید. البته در مدل های کمی قدیمی تر شما می بایست این کار را به وسیله دنده اضافی کنار دنده اصلی انجام می دادید. در سیستم های الکتریکی معمولاً حالت Low وجود دارد که به معنای قفل شدن دیفرانسیل و تقسیم نیروی مساوی بین دو چرخ طرفین است. همچنین حالت High نیز وجود دارد که در اصطلاح کنترل لغزش نیز گفته می شود. در این حالت مشکل قفل شدن دیفرانسیل وجود ندارد. در این حالت خودرو می تواند تا سرعت 60 مایل بر ساعت حرکت کند.

Front Wheel Drive Biased

Part time locking

Front Wheel Drive Biased

مزیت های 4WD

 • نیروی جلو برنده عالی در خارج ازجاده Off-road
 • می تواند غیرفعال شود تا در مصرف سوخت صرفه جویی کند
 • تکنولوژی قوی و اثبات شده

معایب 4WD

 • اضافه کردن وزن و پیچیدگی به خودرو
 • نمی توان از این سیستم در تمامی شرایط استفاده کرد
 • هزینه بسیار زیاد نسبت به خودرو تک دیفرانسیل

AWD

تکنولوژی AWD به روزتر از 4WD می باشد و البته پیچیدگی بیشتر نسبت به 4WD دارد. تفاوت عمده سیستم AWD و 4WD این است که سیستم AWD همواره برای خودرو فعال است. در این سیستم هم مدل مکانیکی وجود دارد و هم مد الکترونیکی. در مدل مکانیکی این سیستم انتقال قدرت در حقیقت از سه دیفرانسیل استفاده می کنند. در سیستم تمام چرخ محرک، توان انتقال یافته تنها به چرخی تعلق می گیرد که بیش ترین نیروی Traction را داشته باشد. این کار با تقسیم توان در بین اکسل های عقب و جلو انجام می شود. این کار به وسیله دیفرانسیل مرکزی صورت گرفته و در بین هر دو چرخ در جلو و عقب به وسیله دو دیفرانسیل جداگانه انجام می شود.

Dynamax System for All new Sportage

مزیت عمده این روش در سطوح لغزنده بیشتر آشکار می شود، چون تقسیم توان بر روی هر چرخ انجام می شود. کنترل لغزش در هر چرخی باعث ایجاد نیروی Traction بیشتر می شود. بهترین مثال AWD مرسدس بنز AMG E63 است. البته سیستم AWD به اندازه 4WD قوی و تنومند نیست. این سیستم نمی تواند در شرایط بسیار کم اصطکاک جاده نیروی جلو برنده کافی نسبت به سیستم 4WD را ایجاد کند. امروزه رایانه در کنترل سیستم AWD نقش مهمی بر عهده دارد.

سنسور هایی که بر روی هر چرخی وجود دارد تا نیروی Traction را لحظه به لحظه پایش کنند. در خودرو واحد کنترل الکترونیک خودرو یعنی ECU تصمیم گیری می کند تا اینکه چه مقدار توان به کدام چرخ منتقل شود.

مزیت های AWD

 • افزایش چسبندگی خودرو به جاده و کنترل بهتر آن تحت شرایط مختلف
 • فرمان پذیری و هندلینگ مناسب برای انواع نیرو های traction
 • در تمامی اوقات فعال است

معایب AWD

 • مصرف سوخت بیشتر
 • افزایش وزن خودرو و پیچیده شدن مکانیزم عملکردی
 • برای شرایط کاملاً Off-road مناسب نیست

کدام سیستم مناسب تر است؟

اگر قصد دارید در بیشتر موارد در جاده های Off-road سیر کنید، یقیناً 4WD بهترین انتخاب است. در آب و هوای زمستانی که بیشتر رانندگان آن را تجربه می کنند، بسیار زیباتر است که سیستم انتقال قدرت خودش شرایط بحرانی را تشخیص دهد و بدون دخالت راننده (منظور جا زدن دنده کمک یا فعال کردن سیستم دو دیفرانسیل با دکمه) تصمیم گیری مورد نیاز را انجام دهد. پس AWD برای این گونه افراد مناسب تر است. اگر شما در منطقه خیلی کوهستانی برف خیز زندگی نمی کنید نیازی نیست که یک خودروی 4WD تهیه نمایید، بلکه خودرویی که دارای سیستم انتقال قدرت AWD است مانند یکی از انواع AMG مطمئناً مناسب شما است.

منبع: برترین ها
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 559

به "AWD یا 4WD، مسئله کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "AWD یا 4WD، مسئله کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید