15 نشانه عزت نفس پایین

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، عزت نفس دیدگاهی است که شما در ارتباط با دیگران درباره خودتان دارید. عوامل مختلفی می توانند روی عزت نفس شما تاثیر منفی بگذارند و سبب عزت نفس پایین در شما شوند. بیشتر این عوامل از دوران بچگی نشأت می گیرند. برخی از حوادثی که در دوران بچگی اتفاق افتاده اند، می توانند عزت نفس و اعتماد به نفس شما را در بزرگسالی تحت تاثیر قرار دهند. تاثیرات منفی این موضوع، در ارتباط شما با دیگران دیده می گردد.

15 نشانه عزت نفس پایین

تمام رفتارهای شما از زبان بدن گرفته تا روابط زناشویی، نشانگر میزان عزت نفس شما هستند. حتی مسائل ساده مانند اینکه چه زمانی و چه کسانی را به مهمانی دعوت می کنید هم عزت نفس شما را نشان می دهند. عزت نفس پایین به طور حتم روی شکست های شغلی، روابط اجتماعی و عاطفی و میزان شادی شما تاثیر می گذارد. عزت نفس پایین یک مشکل جدی است و به راهکار و درمان احتیاج دارد.

در این مقاله به آنالیز نشانه های عزت نفس پایین می پردازیم. اگر این نشانه ها در شما وجود دارد، یعنی عزت نفس شما پایین است و باید به فکر چاره باشید. در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید .

1. احساس ناامنی می کنید

درصد زیادی از افرادی که عزت نفس پایین دارند، احساس ناامنی شدید می نمایند. این موضوع می تواند در بسیاری از موارد تبدیل به یک مشکل عظیم گردد. احساس ناامنی نه تنها در سطح فردی مشکل ساز است، بلکه در سطح اجتماعی و سازگاری با دیگران هم می تواند دردسر هایی را ایجاد کند.

احساس ناامنی می تواند نشانه عزت نفس پایین باشد، که این مسئله می تواند جنبه های مختلف زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. احساس ناامنی منجر به استرس و فشار روانی زیاد می گردد. برخی از افرادی که احساس ناامنی می نمایند، معمولا تصمیم گیری درباره مسائل مختلف را به دیگران محول می نمایند .

2. هیچ نوع انتقادی را قبول نمی کنید

یکی دیگر از نشانه های عزت نفس پایین، قبول نکردن هیچ نوع انتقاد یا نظری درباره کار یا رفتار شخصی است.

افرادی که عزت نفس پایین دارند، زمانی که دیگران آن ها را انتقاد می نمایند یا درباره آن ها نظر می دهند، واکنش پرخاشگرانه و خودخواهانه ای از خود نشان می دهند و روحیه خود را از دست می دهند.

چنین رفتارهایی می توانند حساسیت و آسیب پذیری شما را زیاد نمایند. این یعنی ممکن است حتی از کوچک ترین نظرات منفی هم آسیب ببینید. در نتیجه، خوشحالی شما همواره به دیگران وابسته خواهد بود.

3 . حتی زمانی که هیچ کس به شما حمله ننموده است، از خودتان دفاع می کنید

عزت نفس پایین می تواند نحوه درک شما از واقعیت مربوط به تعامل و هم زیستی با دیگران را تغییر دهد. هر نوع نظری می تواند باعث گردد احساس کنید کسی به شما حمله نموده، به همین دلیل همواره حالت دفاعی از خودتان نشان می دهید. همچنین ممکن است دچار توهم یا این فکر شوید که همه بر علیه شما هستند.

به یاد داشته باشید اینکه دیگران نظر و عقیده شما را قبول ننمایند، به این معنی نیست که آن ها بر علیه شما هستند. این واقعیت را قبول کنید و به دیگران اعتماد کنید.

4. حتی برای زنده بودن تان هم عذرخواهی می کنید

در مواقعی که دیگران اشتباه می نمایند و مقصر هستند، آیا شما معذرت خواهی می کنید؟ افرادی که عزت نفس پایینی دارند، در بیشتر مواقع خود را مقصر می دانند و برای خودشان به انداز ه کافی ارزش و احترام قائل نیستند و تقصیر تمام مسائل و مسائل را به گردن می گیرند.

در عذرخواهی کردن از دیگران پیشی نگیرید و تنها زمانی که مقصر هستید، معذرت خواهی کنید.

5. از نظر شما همه چیز به شانس بستگی دارد

اگر شما هم جزو افرادی هستید که موفقیت ها و اتفاقات خوب را فقط شانس یا لطف خدا می دانید و لیاقت و شایستگی خود را عامل موفقیت های فعلی تان نمی دانید، باید شما بگوییم که عزت نفس شما پایین است. این مسئله، خود را به صورت نپذیرفتن تعریف و تمجید یا انتقاد از دیگران هم نشان می دهد.

واقعیت را بپذیرد و قبول کنید که موفقیت های شما نتیجه کوشش و سخت کوشی شما هستند و هوش، شخصیت و استعداد شما نقش مهمی در پیشرفت تان دارند.

6. خودتان را پنهان می کنید

آیا عقاید خود را نادیده می گیرید و اظهار نظر نمی کنید تا دیگران از شما بدشان نیاید؟ آیا مردن را به هم اتاق بودن با کسی که از شما متنفر است، ترجیح می دهید؟ دوری از بحث و تایید بی مورد نظرات دیگران برای خوشایند آن ها، یکی دیگر از نشانه های عزت نفس پایین است. سعی کنید به این باور برسید که نظر و عقیده شما مهم و محترم است.

7. نمی توانید کاری که واقعا می خواهید را انجام دهید

افرادی که عزت نفس پایینی دارند، نمی توانند به دیگران نه بگویند. اینکه هر کاری بکنید تا رضایت دیگران را جلب کنید و آن ها را راضی نگه دارید، یک اشتباه محض است.

به یاد داشته باشید که راضی نگه داشتن همه افراد امکان پذیر نیست. قرار دادن عقیده و برنامه های دیگران در اولویت، اشتباهی است که سلامت روانی شما را به خطر میندازد. عزت نفس پایین می تواند باعث گردد برای خودتان ارزشی قائل نباشید و دچار خود کم بینی شوید. این موضوع سبب می گردد همواره تسلیم دیگران باشید و نتوانید از عقایدتان دفاع کنید.

رضایت خودتان را در اولویت قرار دهید و فقط برای اینکه رضایت دیگران را جلب کنید، کارهایی که دوست ندارید را انجام ندهید.

8. نمی توانید با جنس مخالف ارتباط برقرار کنید

در بسیاری از موارد، افرادی که عزت نفس پایین دارند، خود را برای داشتن شریک، قادر یا ارزشمند نمی دانند. آن ها فردی که دوست دارند را دست نیافتنی می دانند و برای آغاز مکالمه با او، خود را بی ارزش و نالایق می دانند.

عزت نفس پایین باعث می گردد فکر کنید نمی توانید توجه دیگران را به خود جلب کنید و تصور کنید ویژگی یا اخلاق خاصی ندارید که باعث گردد دیگران شما را دوست داشته باشند.

9. بی دلیل تلفن همراه خود را چک می کنید

آیا زمانی که در یک مهمانی تنها می مانید، به جای صحبت کردن با دیگران، سراغ گوشی خود می روید و مدام پیغام های خود را چک می کنید؟

این موضوع ناشی از آن است که آنقدر اعتماد به نفس ندارید که سر صحبت را با دیگران باز کنید و فکر می کنید دیگران از صحبت کردن با شما خسته می شوند. ضعف مهارت های اجتماعی یکی از نشانه های شاخص نداشتن عزت نفس است.

سعی کنید در مهمانی ها به دنبال افراد آشنا بگردید یا کنار کسانی بنشینید که برای صحبت کردن با آن ها احساس راحتی می کنید.

  • 10 توصیه مفید برای داشتن اعتماد به نفس بالا

10. دروغ های عجیب و احمقانه می گویید

آیا گاهی اوقات حقیقت به نظرتان چندان جالب نیست و ترجیح می دهید کمی دروغ مصلحتی بگویید و احتمالا بعد از آن، خودتان را به خاطر دروغی که گفته اید سرزنش می کنید.

بر اساس مطالعات، این نوع رفتار در افرادی رایج است که عزت نفس پایینی دارند. چنین افرادی معمولا برای دریافت تایید دیگران، خود واقعی شان را پنهان می نمایند و دست به تظاهر می زنند.

شجاعانه حقیقت را بگویید و خود واقعی تان باشید. با این کار مطمئن باشید حقیقت گویی و صداقت شما، سبب افزایش محبوبیت شما می گردد.

11. چیزهایی می خرید که واقعا به آن ها احتیاج ندارید

آیا هنگام خرید لباس یا لوازم دکوری منزل، مدام به اینکه دیگران چه نظری در خصوص خرید شما خواهند داشت، فکر می کنید؟ آیا رشته تحصیلی تان را بر اساس علاقه و رضایت والدین خود انتخاب نموده اید یا بر اساس علاقه شخصی خودتان؟

مقایسه خودتان با افراد دیگر و دریافت تایید دیگران در هر شرایطی می تواند عزت نفس شما را از بین ببرد و مانع شما برای لذت بردن از زندگی گردد .

12. بیشتر از دوران کودکی تان چرت می زنید

عزت نفس پایین عوارض و تاثیرات منفی زیادی همچون خستگی بدن دارد. زمانی که کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، خواب می تواند روش خوبی برای فرار محسوب گردد. تمایل بیش از حد به خواب ممکن است یکی از نشانه های افسردگی باشد.

اگر شما هم این مشکل را دارید، با یک مشاور صحبت کنید تا اثرات منفی عزت نفس پایین را به حداقل برسانید. برای افزایش انرژی به داشتن تغذیه مناسب، خواب کافی در شب و ورزش کردن احتیاج دارید.

  • برای مقابله با احساس تنبلی و بی انگیزگی چه کنیم؟

13. نمی توانید غذا انتخاب کنید

آیا زمانی که با دیگران به رستوران می روید نمی توانید غذا سفارش دهید و هر چیزی که طرف مقابل سفارش می دهد می خورید؟ عزت نفس پایین باعث می گردد حتی از دریافت ساده ترین تصمیم ها هم ترس داشته باشید.

اگر عزت نفس شما پایین باشد، بعد از اینکه درباره مسئله ای تصمیم گرفتید، ممکن است چندین بار تصمیم خود را تغییر دهید.

  • 8 قاعده برای تصمیم گیری درست در دوراهی ها و موقعیت های سخت

14. از کسی متنفر هستید اما او را به تمام مهمانی هایتان دعوت می کنید

افرادی که عزت نفس پایینی دارند، معمولا بیش از حد نگران نظرات دیگران هستند. این افراد همواره سعی در حفظ صلح دارند. برای چنین افرادی تحمل کسی که از آن ها نفرت دارند، آسان تر از رفتار نادرست با او یا حذف آن فرد از زندگی است.

ماجراها را از آن چیزی که هستند عظیم تر نکنید. اگر از کسی متنفر هستید، او را به مهمانی تان دعوت نکنید. به همین سادگی.

15. در روابط زناشویی عجول هستید

افرادی که عزت نفس پایینی دارند، معمولا روابط عجولانه ای دارند و چون احساس خوبی نسبت به خودشان ندارند، آن طور که باید با شریک شان راحت نیستند. چنین افرادی تصور می نمایند همسرشان لذت چندانی از بودن با آن ها نمی برد.

سر یک فرصت مناسب، با همسرتان صحبت کنید و از علایق و نظرات او آگاه شوید.

کلام آخر

در این مقاله درباره نشانه های عزت نفس پایین صحبت کردیم. گفتیم که عزت نفس پایین باعث می گردد همواره نظرات و عقاید دیگران را در اولویت قرار دهید و برای جلب رضایت و خوشایند دیگران هر کاری بکنید؛ حتی کارهایی که هیچ تمایلی به انجام آن ها ندارید .

برای بهبود عزت نفس و دست یابی به قدرت درونی خود می توانید از مشاور یاری بگیرید. خودتان را دوست داشته باشید و برای خودتان ارزش قائل باشید.

منبع: step to health, bustle

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 789

به "15 نشانه عزت نفس پایین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 نشانه عزت نفس پایین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید