هراس از مطب دندانپزشکی؛ علل و راهکار

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، تا به حال به مطب دندانپزشکی رفته اید؟ اگر جواب شما منفی است، سوال ما این است که چرا از مطب دندانپزشکی گریزانید؟ اگر این سوال را از افراد مختلف بپرسید، هرکسی بهانه خاص خودش را برای بی توجهی به سلامت دهان و دندان هایش دارد. برخی از صدای مته ها و درد تزریق آمپول در دهانشان به دندانپزشکی نمی فرایند، برخی ها هم بی پولی را بهانه

هراس از مطب دندانپزشکی؛ علل و راهکار

هراس از مطب دندانپزشکی؛ علل و راه چاره

تا به حال به مطب دندانپزشکی رفته اید؟ اگر جواب شما منفی است، سوال ما این است که چرا از مطب دندانپزشکی گریزانید؟ اگر این سوال را از افراد مختلف بپرسید، هرکسی بهانه خاص خودش را برای بی توجهی به سلامت دهان و دندان هایش دارد. بعضی از صدای مته ها و درد تزریق آمپول در دهانشان به دندانپزشکی نمی فرایند، بعضی ها هم بی پولی را بهانه می نمایند و از سر زدن به مطب دندانپزشکی حتی وقتی واقعا به آن احتیاج دارند، طفره می فرایند. علت شما کدام یک از اینها است؟

حقیقت این است که اگر شما به موقع به دندان هایتان رسیدگی کنید، کار به جاهای باریک نخواهد کشید که شما مجبور باشید هزینه گزافی بابت درمان دندان هایتان بپردازید و یا دچار ترس جراحی ریشه های به جامانده در دهانتان و ترس سوزن های عصب کشی شوید. ببینیم بیشتر افراد به چه بهانه هایی از رفتن به دندانپزشکی شانه خالی می نمایند؟

دوست ترسناک دندان ها

ترس علت اصلی خیلی ها برای سر نزدن به دندانپزشک شان است. دلایل ترس ها هم بسیار فرق دارد.

بعضی ها از صداهای مطب دندانپزشکی می ترسند، صدای مته هایی که با صدای دلخراش خود دندان ها را می سایند و چرخ می نمایند، صدای گاز انبر های خارج کردن دندان که به دندان ها و فک می خورند و ترس از خون ریزی. اینها همه می توانند خاطره نه چندان دلچسبی از مطب دندانپزشکی در فکر شما ترسیم نمایند.

جالب اینجاست که خیلی ها از روپوش سفید دندانپزشک و دستیارش هم می ترسند این ترس به خصوص برای بچه ها و بزرگسالانی پیش می آید که در کودکی تجربه ناخوشایند قبلی از بستری شدن در بیمارستان و یا رفتن به مطب پزشک و دندانپزشک را دارند.

شرایط خاص شما روی جایگاه دندانپزشکی و تسلط دندانپزشک بر شما هم ممکن است در ایجاد ترس در شما دخیل باشد. تبلیغات و برنامه های نادرست و حرف های اغراق آمیز دوستان و آشنایان هم درباره دردناک بودن این درمان ها، جای خود را دارد.

خیلی خرج برمی دارد

بی پولی و گران بودن هزینه خدمات دندانپزشکی هم یکی از همان دلایلی است که خیلی ها را از مطب دندانپزشکی گریزان می نماید.

به هر حال خدمات دندانپزشکی یکی از خدمات درمانی پرهزینه و لوکس به تعداد می رود که بیشتر شرکت های بیمه در ایران از پذیرفتن هزینه های آن طفره می فرایند. ولی نباید فراموش کنید هزینه این خدمات در ایران بسیار پایین تر از هزینه خدمات دندانپزشکی در سایر کشورهای جهان است و بسیاری از هم وطنان مان که ساکن خارج از کشور هستند برای درمان دندان های خود به ایران سفر می نمایند.

یک حساب و کتاب منطقی به شما می گوید پیشگیری بهتر از درمان است. اگر شما برای خودتان یک برنامه سالانه مرتب برای چکاپ و معاینه دندان های خودتان و فرزندان تان بریزید، خواهید دید که با تشخیص به موقع بیماری های دهان و دندان های شما کار به جاهای باریکی نخواهد کشید که مجبور شوید هزینه های گرانی بابت درمان دندان هایتان بپردازید. بی خود روی ایمپلنت هم حساب نکنید تا درمان دندانی که پوسیده شده و یا احتیاج به عصب کشی دارد را آنقدر به تعویق بیندازید و پیش خودتان بگویید درنهایت آن را می کشم و ایمپلنت می گذارم. هزینه درمان ایمپلنت خیلی بیشتر از درمان دندان خودتان است و در عین حال هیچ دندان مصنوعی جای دندان های طبیعی شما را نمی گیرد. اگر واقعا به دلایل اقتصادی از رفتن به دندانپزشکی طفره می روید، سلامت دندان هایتان را باید به هر قیمت که شده است حفظ کنید.

در همین شهر خودمان مراکز وابسته به وزارت بهداشت یا همان خانه ها و مراکز بهداشتی درمانی این وزارتخانه بعضی از خدمات پیشگیری و درمانی را با هزینه ای اندک در اختیار شما قرار می دهند ولی اگر احتیاج به درمان های پیچیده تر و تخصصی تری دارید به دانشکده های دندانپزشکی سر بزنید. در دانشکده های دندانپزشکی هم دانشجویان سال های آخر دندانپزشکی عمومی و دانشجویان دوره های تخصصی، این خدمات را به شما ارایه می نمایند و به طور معمول هزینه هایی که دانشکده ها برای خدمات دندانپزشکی در نظر می گیرند بسیار پایین است. این خدمات دندانپزشکی زیر نظر برترین استادان دندانپزشکی به شما ارایه می گردد. باز هم بهانه ای دارید؟

می کشیم؛ دست دندان می گذاریم

می دانید یک عدد از دندان های شما چقدر ارزش دارد، شما با دندان هایتان غذا می جوید، بعضی از حروف را بهتر تلفظ می کنید و حتی دندان ها به صورت شما فرم می دهند، کسانی که همه دندان هایشان را کشیده اند و دست دندان دارند به شما خواهند گفت که 32 عدد دندان چقدر ارزش دارد.

یکی دیگر از دلایل مراجعه نکردن مردم به دندانپزشکی بی توجهی و ناآگاهی است و بعضی ها فکر می نمایند درنهایت دندان را می کشند و به جای آن دست دندان مصنوعی می گذارند. ولی هیچ دندان مصنوعی جای دندان طبیعی شما را نمی گیرد.

داشتن دندان هایی سالم و بهداشت دهانی مناسب به مراقبت و رسیدگی و وسواس احتیاج دارد. هر سال و یا هر شش ماه یک بار به مطب دندانپزشکی سر بزنید و از دندانپزشک بخواهید روش صحیح مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها را به شما آموزش دهد.

شما می توانید اطلاعات جالبی با سر زدن به سایت های اینترنتی و حتی کتاب های آموزشی درباره سلامت دهان و دندان خود کسب کنید و سطح آگاهی های خودتان را ارتقا دهید.

دندانپزشکی در دوران بارداری

سه ماهه دوم بارداری ایمن ترین زمان برای انجام درمان های دندانپزشکی است و شما در صورت احتیاج می توانید ترمیم و حتی درمان ریشه دندان ها را در این زمان انجام دهید. جرم گیری و بروساژ دندان ها در تمام دوران بارداری امکان پذیر است و هر ماه در دوران بارداری برای کنترل سلامت لثه ها و دندان هایتان به دندانپزشک سر بزنید اینها موجب می گردد نگویید: با هر بارداری یکی از دندان هایم را از دست دادم.

راهنمای غلبه بر ترس از مطب دندانپزشکی

1 این ترس را از دندانپزشکتان مخفی نکنید. آن را با دندانپزشک تان در میان بگذارید. وقتی شما این ترس خود را آشکارا بیان می کنید دندانپزشک می تواند با تلقین های مثبت، صحبت کردن با شما و حتی کنترل شرایط درمان و حتی معین وقت دیدار در اول ساعت کاری مطب، اقدامات مثبتی در جهت انتظار کمتر شما در مطب و سریع تر و راحت تر انجام شدن درمانی که از آن هراس دارید برایتان انجام دهد.

2 اگر از صداهای مته ها و وسایل دندانپزشکی هراس دارید یک گوشی هدفون واکمن همراه خود به مطب ببرید و هنگامی که دندانپزشک روی دندان های شما کار می نماید یک موسیقی آرامش بخش گوش دهید.

3 سعی کنید ساعات و روزهایی را برای رفتن به مطب دندانپزشکی انتخاب کنید که چندان عجله ندارید مانند صبح ها و یا پنج شنبه ها، حتما لباس های گشاد و راحت بپوشید. شب قبل، خواب خوب و راحتی داشته باشید.

گاهی حضور یکی از اعضای خانواده و یا یک دوست می تواند بسیار آرام بخش و موجب اطمینان خاطر بیشتر شما گردد.

4 از تلقین مثبت بهره ببرید برای مثال در طول زمانی که روی جایگاه دندانپزشکی نشسته اید می توانید خودتان را در حالی تصور کنید که آرام روی یک ساحل گرم دراز کشیده اید.

منبع:http://www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1280

به "هراس از مطب دندانپزشکی؛ علل و راهکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هراس از مطب دندانپزشکی؛ علل و راهکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید