فسیل های 7 میلیون ساله، لنگ 7 میلیارد اعتبار

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، منطقه فسیلی مراغه که از آن به اسم بهشت فسیل ایران و خاورمیانه یاد می گردد، یکی از مهم ترین مراکز برای انجام پژوهش های دیرینه شناسی و محل مناسبی برای انجام تحقیقات در زمینه فسیل شناسی از سوی محققان داخلی و خارجی است، فسیل های این منطقه که تخمین زده می گردد، عمری هفت الی 12 میلیون ساله داشته باشند، لنگ هفت میلیارد تومان اعتبار هستند.

فسیل های 7 میلیون ساله، لنگ 7 میلیارد اعتبار

ایسنا: وزه تاریخ طبیعی فقط نمایشگاه نیست، بلکه بحث آموزش و اطلاع رسانی هم در آن مهم بوده و لزوم تقویت این بخش وجود دارد؛ منطقه فسیلی مراغه هم از منطقه ها طبیعی و ملی ایران است که قابلیت های موجود در این منطقه و مناسب بودن شرایط لایه های سطح زمین برای آنالیز و کاوش، این منطقه را به بهشتی برای محققان و فسیل شناسان تبدیل نموده است.

به گفته کارشناسان، گوشتخواران و گربه سانان شامل ببر دندان شمشیری، گرگ ها و خرس ها و هم چنین از خانواده گوزن ها و زرافه ها، فیل ها و آنتیلوپ ها در منطقه فسیلی مراغه کشف شده است؛ منطقه فسیلی مراغه با مساحت 1026 هکتار به اسم اثر طبیعی و ملی در سال 1383 شناخته شد که بخشی از محدوده عظیم دارای فسیل کوهستانی سهند است.

همه چیز تا اینجای کار، عالی به نظر می رسد، اما ایجاد موزه صحرایی و ساختمان مطالعات فسیل ایران به اسم سرپناهی برای فسیل ها در بهشت فسیلی مراغه، وعده ای است که پس از سال ها هنوز جامه عمل نپوشیده و تاریخ طبیعی این بهشت فسیلی را در معرض تهدید قرار داده است.

به گفته مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی؛ پژوهش و حفاری های علمی در این منطقه از پیشینه تاریخی 200 ساله برخوردار بوده و در کنار منطقه ها فسیلی ورزقان، شبستر، هشترود و جلفا از مهم ترین مراکز و منابع دیرینه شناسی به تعداد می آید. در مجموع 1500 متر مربع فعالیت استخراجی در این منطقه انجام ، 1330 قطعه فسیل از پنج سایت فسیلی منطقه کشف و شناسایی و 370 قطعه در آرشیو حفظ شده است.

فسیل ها در موزه صحرایی به همان شکلی که در طبیعت قرار داشتند، حفظ شده اند، این فسیل ها به اسم یک جاذبه بی نظیر گردشگری در موزه صحرایی مراغه قابل مشاهده و برای مردم و گردشگران بسیار مجذوب کننده است.

منطقه فسیلی مراغه بیش از 40 هزار هکتار وسعت داشته و 1026 هکتار از آن به اسم اثر طبیعی ملی فسیلی مراغه اعلام شده است؛ چرا که سابقه تحقیقات تاریخی در این منطقه بیشتر بوده و اکتشافات متعددی در این راستا صورت گرفته و در منطقه ها دیگر هم ضروری است تا حساسیت و دقت کافی برای حفاظت از منطقه فسیلی انجام شود.

منطقه فسیلی مراغه با دارا بودن ذخایر کم نظیر از فسیل های باقیمانده از دوران های مختلف تاریخی از جمله مهره داران با یک هزار و 26 هکتار اراضی ثبت شده است، این منطقه در سال 84 به اسم اثر طبیعی ملی ثبت شد. وجود فسیل هایی از اجداد ماموت، زرافه و آهو در این منطقه نشان دهنده وجود لایه های متعدد فسیلی مربوط به اواخر دوران نوزیستی بوده و این اثر ملی و زیست محیطی، میراثی گران بها از دوران سوم زمین شناسی است که قدمت آن به 7.5 تا 12.5 میلیون سال قبل بر می شود و در سال 1218 شمسی (1840 میلادی) به وسیله محقق روسی کشف شده است.

به گفته رییس اداره محیط زیست مراغه، جمجمه ببر دندان شیری، فک زیرین اسب و قطعات مربوط به گاوسانان در منطقه فسیلی مراغه مشاهده می شود.

غلامرضا زارع در گفت وگوی خبری، پیدا شدن پریمات ها یا همان اولین میمون ها به اسم مهم ترین گونه در منطقه فسیلی مراغه را از علل منحصر بودن این موزه و مطرح شدن آن در سطح جهان، اسم کرد و از استخراج 2000 قطعه فسیلی در طول سال های گذشته خبر، داد و گفت: حدود 700 قطعه از این تعداد پایش شده و 500 مورد از آن ها هم در معرض نمایش عموم نهاده شده که شامل انواع مختلفی از اندام های حرکتی است.

سید علی موسوی، فرماندار شهرستان ویژه مراغه هم با ارائه توضیحاتی در مورد بهشت فسیلی این شهرستان، اظهار کرد: این منطقه جزو پنج منطقه فسیلی مهره داران جهان بوده که مطالعات آن از 150 سال قبل شروع شده است.

وی با ارایه توضیحاتی در مورد آخرین اقدامات برای ساخت مرکز تحقیقات فسیلی ایران در مراغه، اظهار کرد: ساخت این مجموعه در زمینی به مساحت 9 هزار متر مربع با اعتباری بیش از سه میلیارد و 200 میلیون تومان که از سال 85 تا 91 اختصاص پیدا کرد، شروع شد.

فرماندار شهرستان ویژه مراغه اعلام کرد: شروع مجدد پروژه با پیگیری های صورت گرفته از سال گذشته مورد تصویب نهاده شد و اعتبارت ملی تصویب شده و ردیف بودجه ای به آن تعلق گرفت، پیگیر تخصیص اعتبارات استانی هم هستیم، برای تکمیل این مجموعه اعتباری بالغ بر هفت میلیارد تومان مورد احتیاج است.

بر اساس این گزارش، با توجه به اهمیت منطقه فسیلی مراغه، ساخت مرکز تحقیقات فسیلی ایران از 15 سال قبل در این منطقه شروع شد، اما نزدیک به 10 سال است که هیچ اعتباری به این منطقه اختصاص پیدا ننموده است.

با تکمیل ساختمان مطالعات فسیلی ایران، فسیل های به دست آمده از مراغه و دیگر نقاط فسیلی کشورمان در این ساختمان مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1244

به "فسیل های 7 میلیون ساله، لنگ 7 میلیارد اعتبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فسیل های 7 میلیون ساله، لنگ 7 میلیارد اعتبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید