طبیعت شگفت انگیز ایران

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، وجود پدیده هوجود پدیده های عجیب و بی نظیر طبیعی در فیلم ها و افسانه ها همیشه برای انسان مجذوب کننده و جالب است ولی اگر این آثار شگفت انگیز در دنیای واقعی وجود داشته باشند و این که از نظر علمی هم منحصر به فرد باشند، به طور حتم جالب تر و مجذوب کننده تر از فیلم ها و افسانه ها برای انسان خواهد بود. آن چه که بیشتر از همه باعث تعجب می شود، وجود آثار بی نظیر و عجیب طبیعی در نزدیکی خودمان است. شاید باور این موضوع سخت باشد که در ایران ده

طبیعت شگفت انگیز ایران

طبیعت شگفت انگیز ایران

نویسنده: مرتضی جوهری

وجود پدیده هوجود پدیده های عجیب و بی نظیر طبیعی در فیلم ها و افسانه ها همیشه برای انسان مجذوب کننده و جالب است ولی اگر این آثار شگفت انگیز در جهانی واقعی وجود داشته باشند و این که از نظر علمی هم منحصر به فرد باشند، به طور حتم جالب تر و مجذوب کننده تر از فیلم ها و افسانه ها برای انسان خواهد بود. آن چه که بیشتر از همه باعث تعجب می شود، وجود آثار بی نظیر و عجیب طبیعی در نزدیکی خودمان است. شاید باور این موضوع سخت باشد که در ایران ده ها یا شاید صدها پدیده منحصر به فرد طبیعی وجود دارد که بیشتر آن ها همچنان ناشناخته هستند. نه این که کشورهای دیگر از این آثار طبیعی محروم هستند بلکه هر سرزمینی آثار طبیعی مخصوص به خود دارد و نمی توان گفت که چه کشوری یا چه شهری یا چه استانی زیباتر و جالب تر است، زیرا هر سرزمینی زیبایی و مجذوب کنندهیت خاص خود را دارد. در ادامه به معرفی چند اثر طبیعی و شگفت انگیز ایران می پردازیم که کمتر شناخته شده اند. البته باید توجه داشت که خیلی بیشتر از این آثار در ایران وجود دارند که با کمی تحقیق می توان به وجود آنها پی برد.

گنبد نمکی جاشک

گنبدهای نمکی نتیجه بالا آمدن رسوبات نمکی از زیر طبقات سطحی زمین است. در ایران گنبدهای نمکی فراوان وجود دارد که گنبد نمکی جاشک یکی از زیباترین و بزرگترین آنها بشمار می رود. این کوه نمکی بزرگ در نزدیکی روستای جاشک و در فاصله 60 کیلومتری شهر خورموج است: این روستا تقریباً در 150 کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر واقع شده است. گنبد نمکی جاشک با ارتفاع 1350 متر نسبت به دشت اطراف خود و 12 کیلومتر طول و 4/5 کیلومتر از عرض رسوبات تبخیری مانند نمک طعام، نمک صنعتی و گچ تشکیل شده است و در حال حاضر به فعالیت خود ادامه می دهد.

در این گنبد به پدیده های زیبایی برمی خوریم که از نظر زمین شناسی بسیار جالب هستند که می توان از این پدیده ها به آبشارهای نمکی، غارهای نمکی، بلورهای زیبای نمک و ... اشاره کرد. در این میان در برخی از قسمت های گنبد نمکی یکی از جالب ترین و شگفت انگیزترین پدیده ها دیده می شود و ان تنوع رنگی نمک های گنبد است. این نمک ها به رنگ های قرمز، قهوه ای، سفید، سیاه و نارنجی هستند. گنبد نمکی، جاشک از دوردست همچون کوه پوشیده از برف به نظر می رسد.

چشمه های باداب سورت

شامل دو چشمه با کیفیت آب فرق دارد که چشمه بزرگ و پرآب آن بسیار شور و عمق زیاد دارد و چشمه دیگر در شمال غربی چشمه اولی واقع شده است، بار آبی ترش مزه و به رنگ قرمز و نارنجی است که در اطراف آن رسوب آهن دیده می شود.

این چشمه ها در جهت جریان خود در شیب دامنه کوهستان موجب پدید آوردن صدها طبقه و حوضچه زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز شده اند به طوری که چشم انداز بسیار زیبا و منحصر به فردی را بوجود آورده است، در اطراف این حوضچه درختچه های زرشک وحشی دیده می شود.

چشمه های باداب سورت در ارتفع 1840 متری در روستای سورت در شهرستان ساری واقع شده است.

این چشمه در جهان فقط یک مشابه دارد و آن هم در ترکیه و به نام چشم پاموکاله است.

پوشش گیاهی

-

دلفارد

یکی از زیباترین منطقه ها استان کرمان محسوب می شود که در 18 کیلومتری جیرفت واقع شده است. شرایط آب و هوایی ویژه ای که در این منطقه حکمفرماست، باعث شده است که گونه های مختلفی از درختان گرجهتی و سردسیری در کنار هم قرار بگیرند و چشم انداز ای جالب و کم نظیر را به وجود آورند.

چاه آب شگفت انگیز

چاه آرتزین چمن یکی از چاه های منحصر به فرد است که بدون هیچ موتور یا پمپ یا وسیله موتوری دیگری به طور مواج آب را با فشار به ارتفاع زیادی فوران می دهد. فوران آب از این چاه به حدی قوی است که با وجود مسدود کردن چاه نیز نتوانسته اند فشار آن را کنترل کنند. این چاه در روستایی به نام چمن در 15 کیلومتری جنوب جیرفت واقع شده است.

غار نمکدان 3

طویل ترین غار نمکی جهان است که در جزیره قشم قرار داد. این غار در کوه نمکدان واقع شده است و یکی از 12 غار نمکی موجود در این کوه بشمار می رود.

غار نمکدان 3 بیش از 6 هزار و 500 متر طول دارد و پدیده و چشم انداز ها زیبا و بی نظیر در آن دیده می شود. در این غار چشمه های نمکی و قندیل های زیبایی دیده می شوند.

چغار بلع زار

این غار از غارهای غیر آهکی به شمار می رود. در اثر فرسایش بوجود آمده است. این غار حدود 1/5 کیلومتر طول دارد و در روستای بلغ زار، بخش ارژن، در شهرستان شیراز واقع شده است. علت نامگذاری این غار به واسطه رویش گیاهی به نام بلع در داخل غار است.

آبشار یخی دماوند

دره بزرگی روی یال جنوبی قله دماوند به نام کافر دره وجود دارد که در شمال آن و در ارتفاع تقریبا 4800 متری، آبشار یخی دماوند واقع شده است. این آبشار در تمامی طول سال یخ زده است و از فاصله بسیار دور هم می توان آن را مشاهده کرد. ارتفاع این آبشار حدود 20 متر است.

آبشار شوی

این آبشار با ارتفاع 85 متر و عرض 70 متر یکی از بلندترین و کم نظیرترین آبشارهای ایران است که در نزدیکی ایستگاه تله زنگ واقع شده است. این ایستگاه در امتداد راه آهن درود- اندیمشک واقع شده است.

تونل برفی

این تونل به طور طبیعی در داخل یخ ها و برف های دامنه اشترانکوه بوجود آمده است.های معینی پرآب یا خشک می شود به طوری که در دوره های زمانی معین فعالیت می کند. به این صورت که حدود 40 دقیقه آب آن قطع می شود و به مدت 10 دقیقه آب می جوشد و جریان پیدا می کند. دوباره 45 دقیقه آب قطع می شود به مدت 10 دقیقه آب جریان پیدا می کند و این فرایند همچنان ادامه دارد. این چشمه درون غاری در دامنه کوه پریز، در روستای عمارت و در شهرستان دورود واقع شده است.

تالاب شادگان

بزرگترین تالاب ایران و یکی از 18 تالاب ثبت شده بین المللی یونسکو است که وسعتی حدود 537 هزار هکتار دارد. این 5 تالاب در 52 کیلومتری آبادان واقع شده است و تنوعی جالب از گیاهان، پرندگان و آبزیان در آن دیده می شود.

دشت لاله های واژگون

این دشت در نزدیکی روستای بنواتسکی در 12 کیلومتری چلگرد از توابع شهرستان کوهرنگ واقع شده است که در ماه های فروردین و اردیبهشت، از لاله هایبزرگترین تالاب ایران و یکی از 18 تالاب ثبت شده بین المللی یونسکو است که وسعتی حدود 537 هزار هکتار دارد. این 5 تالاب در 52 کیلومتری آبادان واقع شده است و تنوعی جالب از گیاهان، پرندگان و آبزیان در آن دیده می شود.

دشت لاله های واژگون قدیمی خود راهی تاین دشت در نزدیکی روستای بنواتسکی در 12 کیلومتری چلگرد از توابع شهرستان کوهرنگ واقع شده است که در ماه های فروردین و اردیبهشت، از لاله های واژگون سرخ و زرد پوشیده می شود. دشت لاله های واژگون وسعتی حدود 3400 هکتار دارد.

تخت سلیمان دنابه این خاطر که آب به طور ناگهانی در محل ورود به تخته سنگ غیب می شود. افسانه های مختلفی در بین مردم محلی رایج است.

فوران آب در این محل به آب ملخ معروفیت دارد که در نزدیکی روستایی به همین نام در دامنه شمالی کوه دنا و در جهت راه سمیرم به یاسوج واقع شده است.

منبع:نشریه اطلاعات علمی - شماره367

منبع: راسخون
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1373

به "طبیعت شگفت انگیز ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبیعت شگفت انگیز ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید