تور ایتالیا ارزان: سفری به بایا، شهر زیر آب در ایتالیا

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، شهرهای مغروق بسیاری در گوشه و کنار دنیا کشف شده اند که هم از بعد باستان شناسی و هم از منظر دنیای گردشگری مجذوب کننده و مورد توجه بوده و هستند. مقصد گردشگری امروز ما خرابه های بازمانده از شهری باستانی است که در اعماق دریا پنهان شده است، در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

تور ایتالیا ارزان: سفری به بایا، شهر زیر آب در ایتالیا

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا ارزان از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

بایای در میان ایتالیایی های امروزی بیشتر با نام بایا شناخته می گردد، شهر آب معدنی و اقامتگاه های ساحلی که در دوران شکوه روم باستان در شمال غربی خطوط ساحلی خلیج ناپل واقع شده بود. این شهر به ویژه در اواخر جمهوری روم و نخستین سال های شروع دوران امپراتوری روم باستان بر شهرهای معروف دیگر آن دوران همانند پمپئی ، هرکولانیوم و کاپری ارجحیت داشته و از نظر ثروت و معروفیت گوی سبقت را از آنان ربوده بود.

البته این شهر سوای این معروفیت، به خاطر اشاعه فساد و افکار انحرافی نیز از معروفیت نه چندان خوبی برخوردار بوده و به نوعی بدنام بود. اما داستان این شهر همچنان پرزرق وبرق ادامه پیدا ننموده و بخش اعظم آن در طول دوران رنسانس و به واسطه فعالیت های آتشفانی محلی رفته رفته به زیر آب فرو رفت.

اما داستان این شهر مدفون در زیر آب چیست؟ بایا برای قرن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود، در واقع این شهر را باید به نوعی بازآفرینی رویاگون از ثروت و قدرت دانست که به ویژه در میان افراد متشخص و سرشناس روم باستان بسیار مورد توجه بود. این شهر روی دهانه های آتشفشانی طبیعی ساخته شده و به خاطر داشتن چشمه های آب معدنی شفا بخش، معروفیت خوبی پیدا نموده بود. این چشمه ها در سراسر شهر پخش شده بودند و تنها چیزی که لازم بود ساخت یک اسپای نو بود.

در دوران رونق این شهر بسیاری از شخصیت های مهم و شناخته شده آن دوران به صورت مرتب از این شهر بازدید می کردند و حتی تعدادی از آن ها برای اقامت خود ویلاهای شخصی نیز تهیه و تدارک دیده بودند. افرادی همانند نرون، سیسرو ، ژولیوس سزار، کالیگولا ، مارکوس آنتونیوس (Marcus Antonius) و پمپیوس (Pompeius)، و البته لیست افراد سرشناس آن دوران که گوشه چشمی هم به این شهر داشتند بیش از اینهاست.

اما نام این شهر به چه معناست؟ به نظر می رسد این نام برگرفته از نام بایوس است که در ادیسه، اثر حماسی و به یادماندنی هومر (Homer) شاعر و داستان سرای یونانی از او به عنوان سکان دار کشتی ادسیوس نام برده شده است. ظاهرا بایوس در جایی در همان نزدیکی به خاک سپرده شده بود. از سوی دیگر خلیج هم جوار این شهر نیز خلیج بایان نام داشت که اکنون در بخش غربی خلیج پاتزوالی واقع شده است.

اما درمجموع این شهر معجونی از اخلاق های عجیب و بعضا ناپسند بود، به طوری که در آنجا زنانی که ازدواج ننموده بودند همانند کالایی عمومی بودند، مردان مسن رفتاری همانند پسران جوان از خود نشان می دادند، در حالی که مردان جوان همانند دخترکانی کم سن و سال رفتار می کردند. این برداشتی است که محقق دوران روم باستان مارکوس ترنتیوس وارو به آن اشاره نموده است. در واقع با این توصیفات به نظر می رسد که این شهر دوران باستان بی شباهت به لاوس وگاس امروزی نبوده است.

متأسفانه این دوران خوب و سرشار از نعمت و خوشبختی دوام چندانی نداشت و در قرن هشتم با حمله اعراب تقریبا به سرانجام رسید، اما داستان شوربختی این شهر تازه شروع شده بود. البته ذکر این نکته نیز لازم است که در همان دوران هم تنها سایه ای از آن شهر ثروتمند و پررونق پیشین به جای مانده بود .

در اوایل سال 1500، شهر مجلل دیروز به خرابه تبدیل شده بود و این خرابه ها نیز تقریبا متروکه بودند. اگر به خاطر داشته باشید گفتیم که این شهر روی دهانه های طبیعی آتشفشان واقع شده بود و همین دهانه ها هم در نهایت بلای جان این شهر شدند، چراکه آب گرم از درون آن ها به سطح شهر راه پیدا می کرد که در نهایت باعث شد بخش زیادی از بایا به زیر آب فرو رود. در واقع کل این منطقه به علت خالی شدن لایه های زیرین اتاق های ماگما که در طول قرن شانزدهم رخ داد، بیش از 6 متر فروکش کرد. سطح آب نیز آرام آرام بالا آمد و در نهایت بخش قابل توجهی از آثار برجای مانده از این شهر باستانی به زیر آب فرو رفت.

امروزه بقایای جالب توجه و تماشایی این شهر از جمله معدود پارک های باستان شناسی زیر آبی است که بازدیدنمایندگان را به سفری به درازای تاریخ می برد. گردشگران می توانند از میان قایق هایی با دریچه های شیشه ای به تماشای آن بنشینند. از سوی دیگر غواصی نیز از جمله راه های دیگر برای حضور در این ناحیه است که به مردم اجازه می دهد مستقیما از میان شهر عبور نمایند.

در نهایت شاید از آن شهر پرآوازه دوران باستان چیز چندانی باقی نمانده باشد، اما خرابه های مغروق آن هنوز هم شگفتی ساز هستند.

امیدوارم از مطالعه این مطلب و همراهی با ما لذت برده باشید.

منبع: کجارو / atlasobscura.com
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1427

به "تور ایتالیا ارزان: سفری به بایا، شهر زیر آب در ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ایتالیا ارزان: سفری به بایا، شهر زیر آب در ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید