ثبت جهانی درختی که هم دوره کوروش بود

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، فرماندار ابرکوه در ملاقات با مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد خواهان در دستور کار قرار گرفتن ثبت جهانی سرو کهنسال این شهر و منطقه مهردشت از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور به صورت انحصاری شد.

ثبت جهانی درختی که هم دوره کوروش بود

به گزارش ایسنا، محمد کاظمی نسب در این ملاقات خواهان پیگیری ثبت جهانی سرو کهنسال ابرکوه به صورت تک درختی منحصربفرد و نه به صورت مجموعه درختان کهنسال ایران از سوی متولیان امر شد.

وی توضیح داد: بیش از 162 هکتار بافت تاریخی ثبت شده در این شهرستان یک سرمایه بالقوه است که به سرمایه ای به مراتب بزرگتر تبدیل خواهد شد و وجود آثار بی نظیر و کم نظیر این شهرستان در سطح جهان مانند سرو کهنسال 4000 ساله و خانه تاریخی آقازاده، همه برنامه ریزان کشور را متقاعد می نماید که ابرکوه به قطب گردشگری کشور تبدیل گردد.

کاظمی نسب به اقدامات انجام شده در جهت ثبت جهانی سرو کهنسال ابرکوه نیز اشاره و عنوان نمود: آخرین اخبار رسیده از سازمان میراث فرهنگی کشور حاکی از آن است که پرونده ثبت جهانی این اثر طبیعی باید در قالب مجموعه درختان کهنسال کشور ارسال گردد.

وی ادامه داد: خواسته مسئولان و مردم ابرکوه این است که این درخت کهن سال به صورت تک درخت و انحصاری ثبت جهانی گردد لذا در این زمینه از مسئولان ارشد کشوری خواهان شدیم تا در این باره راه حل ارائه نمایند و از میراث فرهنگی نیز درخواست داریم که موضوع مذکور را یکی از دستور کارهای قطعی خود قرار دهد.

این مسئول یادآور شد: مردم در ابرکوه و مهردشت با سرمایه های خود و بدون این که دولت حمایت زیادی از آن ها داشته باشد، اقدام به راه اندازی مراکز اقامتی، خانه های بومگردی و گردشگری نموده و در حال حاضر نیازمند حمایت و توجه خاص مسئولان هستند.

فرماندار ابرکوه با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون مناره های نظامیه نیز عنوان نمود: ضروری است تیم تحقیقاتی میراث فرهنگی مسئله آسیب های احتمالی به این اثر فاخر را مورد آنالیز قرار دهد تا از خطرات احتمالی جلوگیری گردد.

وی بعلاوه از وجود آثار ارزشمند و تاریخی در بخش بهمن و شهر مهردشت مانند خانه های اسماعیل خانی و قلعه های متعدد یاد کرد و از مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد خواست تا ضمن بازدید از آثار این بخش از شهرستان، به نیازهای این منطقه رسیدگی کند.

کاظمی نسب به وجود گردشگری مذهبی در ابرکوه و مهردشت هم اشاره و در این باره از برپایی دو رویداد بزرگ در حوزه میراث فرهنگی شهرستان اطلاع داد و توضیح داد: بنا داریم در آینده ای نزدیک هزاره گنبد عالی را به عنوان یک بنای تاریخی گمنام و بعلاوه همایش بزرگداشت عزیزالدین نسفی را با هدف معرفی سرمایه های فرهنگی ابرکوه به کشور، برگزار کنیم.

وی اعلام نمود: ابرکوه در ابتدای راه تبدیل شدن به قطب میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد است و بخش عمده کار برای مسیر رسیدن به این هدف بر عهده مردم ابرکوه، مهردشت و روستاهای شهرستان بوده تا این مهم در یک دوره 10 ساله محقق گردد.

فرماندار ابرکوه با اشاره به تنوع ظرفیت های گردشگری ابرکوه و مهردشت ابراز امیدواری کرد با مستقر شدن پادگان نظامی ارتش در این شهرستان حتی شاخه گردشگری نظامی نیز در این شهرستان فعال گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 21 دی 1401 بروزرسانی: 21 دی 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1669

به "ثبت جهانی درختی که هم دوره کوروش بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت جهانی درختی که هم دوره کوروش بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید