تمام حقایق درباره سردردهای فصلی!

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، متخصصان درباره علت بروز این سردردها کاملا مطمئن نیستند، اما احتمالا موضوع به ساعت درونی بدن انسان ها مرتبط می گردد. در واقع، مغز هر فردی دارای ساعت درونی خاصی است که ریتم شبانه روزی او را کنترل می کند. ساعت درونی مغز نسبت به اندازه نور روز حساس است و به کنترل چرخه خواب افراد یاری می کند.

تمام حقایق درباره سردردهای فصلی!

به گفته متخصصان، احتمالا ایجاد تغییر در چرخه خواب است که باعث بروز مجموعه سردردهای فصلی می شود. سردردهای خوشه ای خیلی شدید هستند و معمولا با تغییراتی که در ساعت درونی مغز اتفاق می افتد، تحریک می شوند. بعضی افرادی که مبتلا به سردردهای خوشه ای هستند، نسبت به تغییرات طبیعی در مقدار نور روز حساسیت زیادی پیدا می نمایند و سردرد خوشه ای آنان را در تمام طول روز آزار می دهد.

تابستان، زمان دیگری است که می تواند باعث بروز سردردهای خوشه ای در قالب میگرن شود، چون بسیاری از افراد مبتلا به میگرن نسبت به گرما حساس هستند. حساسیت نسبت به تغییرات طبیعی در فشار هوا نیز می تواند باعث همین سردردها شود.

سردردهای فصلی چطور مدیریت می شوند؟

به گفته متخصصان برترین راه برای مدیریت این سردردها، مراجعه به پزشک قبل از آغاز فصل است. در اینجا بعضی هدایت های دیگر برای کاهش علائم این سردردها معرفی شده است:

بر اساس تحقیقات یکی از علل به وجود آمدن سردرد در افراد کم خوابی و بد خوابی است که حتی می تواند سبب به وجود آمدن میگرن در افراد شود. داشتن خواب کافی و متعادل نگه داشتن چرخه خواب و بیداری، مهمترین گام برای پیشگیری از سردردهای فصلی است.

اجتناب از محرک هایی مانند بعضی مواد غذایی، کافئین، استرس، سیگار، الکل، به کسانی که سردردهای فصلی را تجربه می نمایند، توصیه می شود.

جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا نظیر گرد و غبار، گرده های گل، حشرات خانگی می تواند برترین راه چاره برای پیشگیری از ابتلا به سردردهای آلرژیک باشد. مصرف بعضی داروهای ضدحساسیت، پیروی از الگوهای صحیح غذایی و حذف بعضی مواد غذایی آلرژی زای حاوی گلوتن نظیر گندم و شکر از دیگر راه چارههای کاهش سردرد فصلی است.

بیشتر کسانی که سردردهای خوشه ای را تجربه می نمایند می توانند یک درمان پیشگیرانه مانند استفاده از مسدودنماینده های کانال کلسیم در فصل بهار یا پاییز را قبل از آغاز سردرد در پیش بگیرند.

سردرد در فصولی که مردم تعطیلات را در آن تجربه می نمایند، یک پدیده شایع است که سبب بروز علائمی چون تهوع، بی خوابی، و مسائل بینایی می شود. کارشناسان دلیل بروز میگرن دراین بازه زمانی را استرس، تغییر شرایط آب و هوایی و اختلال در الگوهای خوردن غذا و ساعات خواب می دانند. کارشناسان برای کاهش عوارض ناشی از تغییرات هورمونی، سطح مواد شیمیایی بدن، بر هم خوردن الگوهای خواب و خوراک در حین تعطیلات توصیه می نمایند افراد از خواب زیاد خودداری نمایند، رژیم غذایی عادی هفتگی خود را داشته باشند، ورزش نمایند، مایعات بویژه آب زیاد بنوشند، سعی در تنظیم دمای محیط خود داشته باشند، از فعالیت بیش از حد با گوشی تلفن همراه هوشمند خودداری نمایند و مواد غذایی تقویت نماینده سیستم ایمنی بدن مانند آنتی اکسیدان ها و مواد ویتامینی حاوی ویتامین ث را در وعده های غذایی خود جای دهند.

پزشکان استفاده از راه چاره هایی مانند درمان های ورزشی و طب سوزنی را نیز از جمله موارد رفع نمودن سردرد های مزمن در افراد معرفی کرده اند.

منبع: everydayhealth

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 13 اسفند 1400 بروزرسانی: 13 اسفند 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1457

به "تمام حقایق درباره سردردهای فصلی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام حقایق درباره سردردهای فصلی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید