اریک تپه الوند یکی از سکونتگاه های قرون میانی اسلام است

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای واصله، اریک تپه الوند یکی از سکونتگاه های قرون میانی اسلام است.

اریک تپه الوند یکی از سکونتگاه های قرون میانی اسلام است

قضیه چیست؟

فریبا محمدی سرپرست هیئت برآورد اریک تپه الوند استان قزوین گفت: کاوش اریک تپه به منظور معین عرصه و پیشنهاد حریم و لایه نگاری این محوطه در محدوده ای با مساحت 5.4 هکتار و با ایجاد 23 گمانه در ابعاد یک در یک و یک گمانه لایه نگاری با ابعاد دو در یک صورت گرفت.

او هدف از انجام این مهم را امکان سنجی نهشته های باستانی، معین دوره های فرهنگی، معین عرصه و پیشنهاد حریم تپه و نیز رفع مسائل متقاضیان شرکت های شهر صنعتی گفت.

محمدی شرح داد: ضرورت انجام این برآورد علاوه بر موارد صدرالذکر، قرار گیری این محوطه در محدوده کارخانه ها شهر صنعتی البرز بود که عدم معین بودن محدوده محوطه امکان پاسخ گویی را میسر نمی کرد.

او اضافه نمود: از طرفی قرارگیری تپه در میان کارخانه های صنعتی از یک سو و رودخانه فصلی الوند از دیگر سو بعنوان عاملی غیر مفید و مضر در حوزه نفوذ اثر محسوب می شد که همین عامل متأسفانه مأمنی برای دپو نخاله های ساختمانی و صنعتی، تبدیل محوطه به پیست موتور سواری شده بود.

سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: هر چند که رودخانه فصلی الوند بی شک زمانی در شکل گیری دوره سکونت گاهی اریک تپه عامل مفیدی محسوب می شد، اما متأسفانه در گذر زمان تبدیل به عاملی مضر شده است.

او گفت: در راستای اهداف یاد شده 23 گمانه در هشت جهت جغرافیایی ایجاد شد که از این میان 14 گمانه فاقد شواهد باستان شناختی و 9 گمانه با شواهد و لایه های فرهنگی شناسایی شدند.

محمدی شرح داد: براساس اطلاعات و داده های حاصل از گمانه های معین عرصه و حریم و نیز گمانه لایه نگاری محوطه اریک تپه الوند یکی از سکونتگاه های قرون میانی اسلام و با شاخصه سفال های لاجوردی و سفال های مهر زده است.

منبع: همگردی
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 670

به "اریک تپه الوند یکی از سکونتگاه های قرون میانی اسلام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اریک تپه الوند یکی از سکونتگاه های قرون میانی اسلام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید