فیلم توریسم شاخه ای فراموش شده از گردشگری فرهنگی

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، پیمان ماهور گیلانی مشاور امور فرهنگی و ارتباطات معاون گردشگری کشور در یادداشتی نوشت:

فیلم توریسم شاخه ای فراموش شده از گردشگری فرهنگی
اثرگذاری بالای سینما و صنعت فیلم در نمایش زیبایی ها و جاذبه های مثبت گردشگری در مطالعات بسیار زیادی به اثبات رسیده است. گردشگران شهرها، مناطق و جاذبه های گردشگری که در تلویزیون، سریال ها و یا بر پرده سینما نمایش داده می شود را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می کنند. نمایش مراسم محلی، تاسیسات خاص گردشگری، غذا های بومی و دیگر جاذبه ها در فیلم هایی که با پیروزیت و استقبال مخاطب روبرو می شوند نیز در جذب گردشگر و توسعه اقتصادی موثر خواهد بود.

آنچه از آن صحبت می شود فیلم توریسم است که می تواند به عنوان شاخه ای از گردشگری فرهنگی شناخته شود که از افزایش محبوبیت و تقاضای سفر به مقاصد گردشگری خاصی که به خاطر نمایش در آثار سینمایی و تلویزیونی شناخته و یا محبوب می شوند، حکایت دارد.

صنعت گردشگری، صنعتی بزرگ و روبه رشد، اما وابسته و تحت تاثیر بسکمک از پدیده های فرهنگی و اجتماعی دیگر است که سینما و به طور کلی صوت و تصویر نیز یکی از همین پدیده ها است. در گردشگری، حوزه فیلم و سینما بسیار حائز اهمیت است و سبب اتفاقات مثبت زیادی از جمله جذب گردشگر می شود. مردم از فیلم ها، مستندها، برنامه های تلویزیونی و آگهی های بازرگانی الهام می گیرند و برای دیدن مکان هایی که در محتوای تولیدی سینما می بینند سفر می کنند.

در فیلم های بسکمک از کارگردانان مطرح جهان مخاطب در حین آن که یک اتفاق هیجان انگیز یا جذاب را دنبال می کنند با مناطق گردشگری، شهر هایی زیبا با پتانسیل جذب گردشگر، سنت، فرهنگ، غذا، موسیقی و بسکمک مفاهیم دیگر که در آن فضا وجود دارد، آشنا می شوند و انگیزه برای سفر به آن نقطه در مخاطبان ایجاد می شود.

نمایش منطقه ای خاص در یک فیلم سینمایی یا تلویزیونی به عنوان لوکیشن فیلم برداری می تواند تاثیر به سزایی در تعداد گردشگران آن منطقه گذاشته و با جذب قشر جدیدی از گردشگران به آن منطقه باعث رونق گردشگری و جهش اقتصادی منطقه شود. برای اولین بار در سال 1996 یک آژانس مسافرتی انگلیسی نقشه بریتانیا را با علامت گذاری محل تصویر برداری فیلم های مشهور منتشر کرد؛ اقدامی که باعث شد لوکیشن فیلمبرداری بسکمک از فیلم ها به عنوان مقاصد گردشگری انتخاب شود.

بر اساس مطالعات صورت گرفته در سال 2020، نمایش جاذبه های گردشگری در فیلم های محبوب می تواند رشد 25 تا 300 درصدی گردشگر در آن منطقه را به ارمغان داشته باشد. نمونه های این چنینی زیادی را در سینمای جهان شاهد بودیم که اکران و پیروزیت یک فیلم، رشد گردشگری و اقتصادی محل تصویر برداری را در پی داشته است.

ابوظبی امارت نمونه بسیار خوبی است که حتی با پرداخت هزینه های کلان یا در ازای فراهم کردن تاسیسات مورد نیاز، امکان تصویر برداری فیلم های هالیوودی در این شهر را فراهم می کند که در یک نمونه تصویربرداری فیلم جنگ ستارگان در بیابان های ابوظبی باعث رشد بالای ضریب اشغال هتل ها پس از اکران این فیلم شد.

پیش از این نیز، متولیان امر فرهنگ در ترکیه با درک اهمیت این روش در توسعه گردشگری، با هدف معرفی جاذبه های گردشگری در سطح شهر ها و حتی محله ها، دست به ساخت سریال های تبلیغاتی زد. ترکیه در این زمینه بسیار پیروز بوده و با نمایش سریال های ترکی در کشور های همسایه، جاذبه های گردشگری و آداب و سنت ها و حتی غذا های خود را به خوبی معرفی کرده و توانسته در جذب گردشگران عمدتا عرب به شهر ها و لوکیشین های به نمایش درآمده در برخی از این سریال ها، در آمد بسیار خوبی داشته باشد.

سریال پایتخت می تواند نمونه نسبتا پیروز داخلی باشد که خواسته یا ناخواسته توانست در معرفی جاذبه های گردشگری شهر های کوچک تر استان مازندران نیز پیروز عمل کند؛ اما متاسفانه کمتر دیده ایم که کارگردان و نویسندگان دغدغه ای در این خصوص داشته باشند.

وقتی از فیلم توریسم صحبت می کنیم منظور انتخاب هوشمندانه لوکیشن ها از سوی کارگردانان و نویسندگان در راستای معرفی یک جاذبه گردشگری و یا یک مراسم خاص در یک منطقه است، به تصویر کشیدن غذا های محلی، جاذبه های گردشگری، امکانات و هر آنچه که می تواند تمایلات یک گردشگر بالقوه را برای سفر تحریک کند.

سینمای ایران تا به امروز نتوانسته به گردشگری کمک کند، دلیل آن نیز نبود دغدغه مندی مدیران و کارگردانان ما در به تصویر کشیدن زیبایی های گردشگری کشور است. حتی در بسکمک از مواقع کارگردانان و فیلم نامه نویسان در این زمینه عملکردی معکوس دارند و با سیاه نمایی تصویری غیر واقعی و نازیبا از کشور، خیابان ها و شهر ها به نمایش می گذارند.

توجه مدیران صدا و سیما و همچنین متولیان سینما از جمله نویسندگان و کارگردانان به این موضوع که روایت گری آنان از جاذبه های گردشگری می تواند باعث رونق این صنعت در داخل از کشور و همچنین در عرصه بین المللی شود؛ می تواند تحولی مثبت در چرخه گردشگری و جهش اقتصادی بسکمک از کسب و کار های این حوزه ایجاد کند.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 973

به "فیلم توریسم شاخه ای فراموش شده از گردشگری فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم توریسم شاخه ای فراموش شده از گردشگری فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید