شرایط معافیت از سربازی با طلاق والدین

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، با وجودی که سربازی در ایران اجباری است؛ اما برای افرادی که شرایط خاصی دارند، معافیت از خدمت وجود دارد.

شرایط معافیت از سربازی با طلاق والدین

معافیت از سربازی با طلاق والدین یکی از موارد معافیت افرادی است که باید سربازی بروند. معافیت طلاق به آن گروه از مشمولان نظام وظیفه داده خواهد شد که پدر و مادر ایشان از هم جدا شده باشند یا به تعبیری طلاق گرفته باشند. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

معافیت از سربازی با طلاق والدین

اولین گام برای گرفتن معافیت از سربازی با طلاق والدین، دارابودن شرایط ضروری است. تا مشمول شرایط اصلی معافیت کفالت مادر را نداشته باشد نمی تواند برای این کفالت اقدام کند.

این شرایط به توضیح زیر است:

  • مشمول غیبت نداشته باشد. داشتن غیبت سربازی سبب می گردد اصلاً به پرونده او رسیدگی نگردد.
  • مشمول تنها فرزند ذکور بالای 18 سال باشد که سرپرستی مادر خود را بر عهده می گیرد.
  • فرد به سن مشمولیت یعنی 18 سالگی تمام رسیده باشد تا طبق قوانین نظام وظیفه برای کفالت بتواند اقدام کند.
  • مادر فاقد همسر باشد (پدر فوت نموده باشد یا مادر طلاق گرفته باشد).
  • طلاق به صورت مکتوب و رسمی باشد.
  • مادر پس از طلاق ازدواج مجدد ننموده باشد.
  • از طلاق مادر مدت مشخصی که در آیین نامه طلاق آمده گذشته باشد.

نکته مهم: برای اخذ معافیت کفالت مادر، می بایست مشمول با مادرش یک جا زندگی کند. به علت اینکه شما تنها سرپرست مادر هستید و سازمان نظام وظیفه در تحقیقات خود روی این نکته هم تأکید می نماید.

چه مدت زمان بعد از طلاق والدین می توان برای دریافت معافیت سربازی اقدام کرد؟

همان طور که اشاره شد افراد برای استفاده از این معافیت می توانند به اداره پلیس +10 شهر خود مراجعه نموده و فرم درخواست کفالت مادر را تکمیل کنند.

در این شرایط چنانچه کمتر از 30 ماه از طلاق والدین مشمول گذشته باشد به فرد معافیت موقت داده می گردد و پس از گذشت 30 ماه مشمول می تواند کارت معافیت دائم خود را دریافت نماید.

آیا ازدواج یا طلاق صوری جرم محسوب می گردد؟

طلاق صوری اخیراً برای رسیدن به مقاصدی مانند مهاجرت، گرفتن مستمری پدری، استخدام در مشاغل دولتی و دریافت معافیت سربازی انجام می گردد. افراد باید از این موضوع اطلاع داشته باشند که طلاق صوری از نظر حقوقی یک قرارداد تهی و باطل است و می تواند برای فرد و حتی خانواده او دردسرساز باشد.

ماده 190 قانون مدنی، چهاراصل اساسی صحت معاملات را که شامل قصد و رضایت طرفین، اهلیت طرفین، موضوع قرارداد و مشروعیت معامله را بیان می نماید.

این ماده متضمن شرایط عمومی کلیه عقود است که باید در همه معاملات رعایت گردد؛ بنابراین ازدواج و یا طلاق صوری ماهیتاً اگر به نیت اصلی ازدواج نباشد، باطل تلقی می گردد.

در صورت تشخیص این امر و اثبات صوری بودن طلاق والدین فرزند به خدمت سربازی فرستاده شده و والدین با آثار حقوق اقدام خود روبرو می شوند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب اموال فرد مجرد به چه کسانی می رسد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 11 اسفند 1401 بروزرسانی: 11 اسفند 1401 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1694

به "شرایط معافیت از سربازی با طلاق والدین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط معافیت از سربازی با طلاق والدین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید