بالگرد نبوغ پس از پنجمین پرواز پیروز در مریخ در محلی جدید فرود آمد

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، بالگرد نبوغ با انجام پرواز پنجم پیروز شد ضمن دستیابی به ارتفاع 10 متری، نخستین پرواز یک طرفه خود را کامل کند و اکنون در یک میدان هوایی تازه در مریخ قرار گرفته است.

بالگرد نبوغ پس از پنجمین پرواز پیروز در مریخ در محلی جدید فرود آمد

پرواز نبوغ به سمت میدان هوایی تازه در دهانه جزرو مریخ، 7 می (17 اردیبهشت) ساعت 15:26 منطقه زمانی شرقی (23:56 به وقت تهران) آغاز شد و این بالگرد 1.8 کیلوگرمی با دستیابی به ارتفاع 5 متر توانست 129 متر را در همان جهتی که هفته گذشته پرواز چهارم را انجام داده بود، به سمت جنوب بپیماید.

برخلاف پرواز 30 آوریل (10 اردیبهشت) و سه پرواز ابتدایی دیگر، پرواز پنجم بدون بازگشت به نقطه اول، در میدان هوایی 10 متر در 10 متری برادران رایت، انجام شد. علاوه بر این پس از رسیدن به میدان هوایی تازه، بالگرد دو برابر بیش از پرواز چهارم، یعنی تا ارتفاع 10 متری در مریخ بالا رفت، چند عکس گرفت و سپس در مکان تازه فرود آمد تا این پرواز 108 ثانیه ای را با پیروزیت کامل کند.

باب بالارام (Bob Balaram) مهندس ارشد نبوغ در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) پس از گذشت چند ساعت و تکمیل رسیدن داده های این پرواز به زمین گفت: ما ضمن سپاس از نخستین خانه مریخی خود، میدان هوایی برادران رایت برای پشتیبانی از اولین پروازهای تاریخی در سیاره ای دیگر، از آن خداحافظی کردیم. مهم نیست از اینجا کجا می رویم. مهم این است که همیشه به یاد داریم که نام این دو برادر چه مفهوم بزرگی هنگام نخستین پرواز ما در جهانی دیگر داشت.

عالی! بالگرد مریخ نخستین سفر یک طرفه و پنجمین پرواز خود را به خاتمه رساند. در مکان تازه ای فرود آمد و مرحله آزمایشی جدیدی را آغاز می کند تا این فناوری تازه را آزمایش کنیم و ببینیم که چگونه می تواند به مأموریت های آینده در مریخ و جهان های دیگر کمک کند. این توییتی بود که تیم بالگرد نبوغ با تأیید پرواز پیروز آن نوشت.

بالگرد مریخ پیمای نبوغ 18 فوریه (1 اسفند) به همراه مریخ نورد پشتکار (Perseverance) در دهانه 45 کیلومتری جزرو (Jezero) مریخ فرود آمد. در هفته های پس از فرود، بالگرد طی چند مرحله از دل پشتکار بیرون آمد و کمی بعد نخستین پرواز تاریخی خود در سیاره سرخ را انجام داد تا فاز نمایش فناوری را آغاز کند.

قرار بود مأموریت بالگرد نبوغ پس 30 روز و حداکثر 5 پرواز به خاتمه برسد اما عملکرد بسیار خوب آن باعث شد تا ناسا مأموریت آن را برای فاز نمایش عملیات تمدید کند. به گفته جاش راویچ

(Josh Ravich) سرپرستی مهندسی مکانیک بالگرد نبوغ در JPL، بالگرد حتی قوی تر از چیزی است که انتظار می رفت.

او اضافه نمود: سیستم نیرویی که سال ها بر روی آن کار کرده ایم بیش از حد کافی، انرژی لازم برای گرم نگه داشتن بخاری های شبانه و پروازهای روزانه را تأمین می کند. اجزای بیرون از سپر محافظ مانند سیستم های هدایت و ناوبری و پره ها هم بسیار خوب عمل می کنند.

با انجام پرواز امروز، این هلیکوپتر کوچک وارد مرحله تازه ای می شود که در آن توانایی پهپادها را به عنوان پیشاهنگ و دستکمک برای مریخ نوردها به نمایش می گذارد. میدان هوایی تازه نبوغ در امتداد جهت برنامه ریزی شده مریخ نورد پشتکار قرار گرفته است. بنابراین عکس هایی که بالگرد هنگام پرواز تهیه کرده است، می تواند به تیم مریخ نورد کمک کند تا بهینه ترین جهت را انتخاب و حتی شاید اهداف جالب سنگی را برای بررسی شناسایی کند.

نگه داشتن دو ربات در نزدیکی یکدیگر هم یک ضرورت لجستیکی است. نبوغ که بدنه آن تقریبا به اندازه یک جعبه دستمال کاغذی است، نمی تواند مستقیما با تیم کنترل زمینی ارتباط برقرار کند و این کار از طریق مریخ نورد انجام می شود.

مریخ نورد پشتکار علاوه بر فعالیت به عنوان یک پایگاه انتقال داده، با استفاده از دوربین های خود پروازهای تاریخی بالگرد نبوغ را ثبت کرده است. اما به جز این، به زودی بر فعالیت اصلی خود که تلاش برای یافتن نشانه های حیات باستانی و جمع آوری نمونه سنگ و خاک از مریخ است، تمرکز خواهد کرد.

بالارام در این طمینه اعلام کرد: برنامه نبوغ را به گونه ای پیش می بریم که سرعت عملیات علمی پشتکار را کاهش ندهد. ممکن است طی هفته های آینده چند پرواز دیگر داشته باشیم و سپس عملکرد بالگرد ارزیابی می شود. تا کنون همه داده هایی که می خواستیم از پرواز نبوغ در مریخ کسب کنیم را جمع آوری کرده ایم. اکنون این عملیات آزمایشی تازه دانش ما را درباره ماشین های پرنده در سیاره های دیگر افزایش می دهد.

عکس کاور: پرواز پنجم بالگرد نبوغ در مریخ

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1106

به "بالگرد نبوغ پس از پنجمین پرواز پیروز در مریخ در محلی جدید فرود آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالگرد نبوغ پس از پنجمین پرواز پیروز در مریخ در محلی جدید فرود آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید