گزارش، اعترافات قطره چکانی آمریکا؛ از تلفات صفر تا پذیرفتن ضربه مغزی

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، پیامدهای حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد پس از گذشت دو هفته تازه میان آمریکایی ها احساس می شوند و هرچقدر زمان می گذرد ابعاد تازه ای از واقعیت آشکار می شود.

گزارش، اعترافات قطره چکانی آمریکا؛ از تلفات صفر تا پذیرفتن ضربه مغزی

به گزارش گروه بین الملل فروشگاه اینترنتی هرپو، دولت آمریکا رسماً اعلام کرده عده ای از نظامیان خود را به دلیل آنچه ضربه مغزی توصیف کرده به مراکز پزشکی پیشرفته در آلمان منتقل کرده است. هرچند مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز جمعه (4 بهمن) از اعلام دقیق آمار مصدومان عین الاسد خودداری کرد و همزمان رسانه های آمریکایی گزارش دادند پنتاگون تصمیم گرفته درباره مصدومان عین الاسد دیگر اطلاع رسانی نکند اما روز شنبه واشنگتن گفت تا به امروز 34 نظامی به مراکز پزشکی منتقل شده اند.

نکته قابل توجه در اعتراف جدید پنتاگون که به جهت تدریجی بودن آن به اعترافات قطره چکانی معروف شده این است که پنتاگون علاوه بر پذیرفتن افزایش شمار تلفات، به جدی تر بودن نوع جراحت جنگی مصدومان نسبت به آنچه در ابتدا اعلام شده بود هم اعتراف کرده است، بنابراین، اصلاً بعید نیست که وزارت دفاع آمریکا با همین رویه در آینده کشته شدن نظامیان خود در انتقام موشکی ایران را نیز بپذیرد.

این که آمار دقیق مصدومان عین الاسد چیست و مقامات آمریکایی چه چیز دیگری را پنهان می کنند، مدنظر این نوشتار نیست بلکه هدف، نگاهی به توصیفاتی است که در متون پزشکی از این نوع جراحت جنگی اجرا شده است.

با توجه به این واقعیت که این نوع جراحت در مواردی به مرگ مستقیم یا غیرمستقیم نظامیان آمریکایی منجر شده، این احتمال دور از واقعیت به نظر نمی رسد که پنتاگون با استناد به این توصیفات پزشکی به دنبال اعلام تدریجی مرگ نظامیان آمریکایی در آینده باشد.

ضربه مغزی (Traumatic brain injury) عنوانی است که مقامات آمریکایی برای توصیف مجروحان حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی عین الاسد واقع در غرب عراق به کار برده اند. اگر این واژه را در اینترنت جست وجو کنید انبوهی از مؤسسات نظامی، پزشکی و تحقیقاتی آمریکایی مشاهده خواهید کرد که به صورت تخصصی وقت و انرژی خود را صرف توضیح درباره عوارض این بیماری و مقابله با آن کرده اند. دکتر سونا بهسکر و روی بران در مقاله ای با عنوان ضربه مغزی درون ارتش این بیماری را این گونه توصیف می کنند : گیجی یا ضربه مغزی با اختلالات بلندمدت در افراد نظامی ارتباط دارد و تشخیص شرایط آن از نظر پزشکی چالش برانگیز است.

این نوع مجروحیت از زمان لشکرکشی آمریکا به افغانستان و عراق به یک نگرانی جدی میان مقامات نظامی آمریکا تبدیل شده است. بنابر گزارش آکادمی ملی علوم آمریکا که در سال گذشته میلادی منتشر شد، بین سال های 2000 تا 2018 میلادی بیش از 375 هزار مورد مصدومیت مغزی مشاهده شده است.

همچنین مرکز کنترل و پیشگیری بیماری که از مراکز پزشکی پیشروی آمریکا محسوب می شود، طی گزارشی خاطرنشان می کند: عواقب مصدومیت مغزی به شدت مصدومیت بستگی دارد که از عوارض کوتاه مدت تا ناتوانی بلندمدت عملکردهای شناختی، حرکتی و رفتاری از جمله تغییرات مهم در نوع تفکر و رفتار، افسردگی، یأس و خشم را شامل می شود.، بر اساس این گزارش، تنها در سال 2014، حدود 288 هزار نفر بر اثر مصدومیت مغزی در بیمارستان بستری شدند که از این میان 57 هزار نفر جان خود را از دست دادند.

این مرکز در ادامه گزارش خود خاطرنشان کرده: هر سال ضربه ملایم مغزی منجر به مرگ تعداد قابل توجهی می شود و باعث ناتوانی بلندمدت در ایالات متحده می شود...، عواقب ضربه مغزی شدید می تواند تمامی ابعاد زندگی یک فرد را از جمله روابط با خانواده و دوستان، توانایی پیشرفت در دانشگاه و کار، انجام وظایف خانه، رانندگی و مشارکت در سایر فعالیت های روزانه تحت تأثیر قرار دهد.

در همین حال آمارهای رسمی آمریکا نشان می دهد تعداد نظامیان این کشور که بر اثر خودکشی جان خود را از دست می دهند تقریباً دو برابر کسانی هستند که در میادین جنگی و نظامی کشته می شوند. تحقیقات زیادی در آمریکا اجرا شده تا به این سؤال پاسخ داده شود: چه نسبتی بین ضربه مغزی و خودکشی میان نظامیان این کشور وجود دارد؟

یک گزارش تحقیقی از سربازان آسیب دیده مغزی در جنگ عراق و افغانستان توسط مرکز پزشکی و تحقیقاتی بیماری های مغزی می گوید مصدومان مغزی نسبت به سایر مصدومان بیشتر در معرض خودکشی قرار دارند. در این گزارش که در سال 2018 منتشر شد، آمده است: محققان به این نتیجه رسیدند نظامیان جنگ عراق و افغانستان که دچار مصدومیت مغزی شده اند دو برابر کسانی که دچار این نوع مصدومیت نشده اند، به خودکشی فکر می کنند.

آنچه این مشکل را دوچندان می کند نامرئی و غیرفیزیکی بودن مجروحیت است، از همین رو است که سخنان ترامپ مبنی بر ناچیز انگاشتن این نوع جراحت ها در مقایسه با کسانی که دست و پای خودشان را از دست داده اند نقدها شدیدی را در آمریکا به همراه داشته، تا جایی که بیل پسرل کننده دموکرات و معاون کارگروه جراحت های مغزی در کنگره آمریکا در نامه ای به مقام های پنتاگون، سخنان ترامپ را نشان دهنده عمق بی اطلاعی او از این نوع جراحت ها دانسته است. او در این نامه نوشته است: به عنوان مؤسس و معاون کارگروه جراحت مغزی کنگره سخنان فرمانده کل قوا را نگران کننده می دانم. این اظهارات، نشان دهنده عدم درک ایشان از اثرات زیان بار صدمات مغزی است.

علاوه بر این، پال ریجحوف بنیانگذار کارگروه کهنه سربازان آمریکایی جنگ افغانستان و عراق در کنگره آمریکا در واکنش به اظهارات ترامپ توییت کرد: بزرگترین چالش در رابطه با مصدومیت های مغزی این است که دیده نمی شوند. جهل او (ترامپ) همانند جهل همه در یک دهه قبل است، اما حالا می دانیم برای فرمانده کل قوای ما به صورت فاجعه باری غیرسازنده بود که عواقب نامرئی و نابودگر این نوع مصدومیت را کم اهمیت نشان دهد.

می توان بر اساس آمار، تحلیل ها و مواضع موجود در مؤسسه ها و مراکز دولتی و غیردولتی آمریکا و مقامات این کشور به این نتیجه رسید که بخشی از عواقب حملات موشکی به عین الاسد به صورت مادی و فیزیکی نبوده بلکه روانی و نامرئی است که به کابوسی شبانه برای نظامیان و مقامات آمریکا تبدیل شده و هر چقدر زمان بگذرد آثار آن شدیدتر می شود و چه بسا بعضی از سربازان آمریکایی حاضر در عین الاسد به دست خود، خود را از بین ببرند.

نویسنده: محمد بابایی

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 219

به "گزارش، اعترافات قطره چکانی آمریکا؛ از تلفات صفر تا پذیرفتن ضربه مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، اعترافات قطره چکانی آمریکا؛ از تلفات صفر تا پذیرفتن ضربه مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید