چین برای عربستان سایت اتمی محرمانه ساخته است

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، پادشاهی ریاض به صورت مخفیانه نیروگاه پردازش کیک زرد در شمال غرب عربستان ساخته است. گمان می رود که شرکت ملی اتمی چین و شرکت گروه مهندسی اتمی چین در ساخت این تاسیسات عربستان مشارکت نموده اند.

چین برای عربستان سایت اتمی محرمانه ساخته است

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

گزارش شده که کمپانی های چینی اخیرا به عربستان سعودی در ساخت یک تاسیسات محرمانه استخراج اورانیوم یاری نموده اند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه نیویورک پست، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات غربی گزارش داد که پادشاهی ریاض که یکی از متحدان آمریکا محسوب می گردد به صورت مخفیانه نیروگاه پردازش کیک زرد در شمال غرب عربستان ساخته است.

عربستان از نظر میزان ذخایر نفتی دومین کشور دنیا است اما علنا میخواهد تا انرژی اتمی را دنبال کند. با این حال پیگیری مرموزانه و مخفیانه اورانیوم نگرانی هایی را درباره احتمال جاه طلبی های تسلیحات اتمی به وجود آورده است.

اولی هاینونن، معاون سابق مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی به روزنامه وال استریت ژورنال گفت: شفافیت کجاست؟ اگر مدعی هستید که برنامه شما صلح آمیز است چرا آنچه دارید را نشان نمی دهید؟

استفاده از یاری چین در حالی مطرح می گردد که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درصدد منزوی وتنبیه کردن چین به بهانه حذف خودمختاری هنگ کنگ و مخفی کردن داده ها درباره کوید 19 پیش از ظهور پاندمی کروناست.

ترامپ در جریان دیگر جنجال ها و مناقشات از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و حاکم دوفاکتوی این کشور دفاع نموده و گفته است که این ائتلاف به نفع منافع آمریکاست.

ترامپ سال گذشته در برابر اعضای هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه ایستاد تا قانونی را که اجازه خروج آمریکا از ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ داخلی یمن را می داد، وتو کند.

گمان می رود که شرکت ملی اتمی چین و شرکت گروه مهندسی اتمی چین در ساخت این تاسیسات عربستان مشارکت نموده اند.

این در حالی است که وزارت انرژی عربستان به روزنامه وال استریت ژورنال گفته که ادعاها درباره ساخت این تاسیسات را رد می نماید.

-

منبع: عصر ایران
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 630

به "چین برای عربستان سایت اتمی محرمانه ساخته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین برای عربستان سایت اتمی محرمانه ساخته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید