وزیر کشور با ایجاد دهیاری در روستاهای بیش از 20 خانوار موافقت کرد

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، تهران (پانا) - معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از موافقت وزیر کشور با صدور مجوز ایجاد دهیاری در تمامی روستاهای بالای 20 خانوار دارای شورا با اولویت روستاهای مرزی خبر داد.

وزیر کشور با ایجاد دهیاری در روستاهای بیش از 20 خانوار موافقت کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مهدی جمالی نژاد در چهل و دومین نشست ملی مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها اظهار کرد: با توجه به نیاز جامعه روستایی کشور به توسعه خدمات در مناطق روستایی، پیشنهاد ایجاد دهیاری در تمامی روستاهای بالای 20 خانوار پس از بررسی های کارشناسی و اخذ نظرات صاحب نظران و دست اندرکاران امر نهایتاً مورد موافقت وزیر کشور قرار گرفت.

وی اضافه کرد: به موجب قانون تاسیس دهیاری های خودکفا در روستاهای کشور مصوب 14 تیرماه سال 1377 وزارت کشور اجازه دارد تا نهاد عمومی و غیردولتی دهیاری را با شخصیت حقوقی مستقل در مناطق روستایی کشور راه اندازی نماید و در راستای اجرای این قانون از سال 1382 تا کنون 37 هزارو 119 دهیاری در روستاهای بالای 30 خانوار کشور راه اندازی شده و 94 درصد از جمعت روستایی کشور تحت پوشش خدمات این نهاد واقع شده اند.

جمالی نژاد اضافه کرد: طبق موافقت اخیر وزیر کشور مبنی بر صدور مجوز ایجاد دهیاری در تمامی روستاهای بالای 20 خانوار کشور، جمعیتی در حدود 400 هزار نفر تحت پوشش این خدمات این نهاد عمومی قرار خواهند گرفت.

وی اضافه کرد: بر اساس موافقت اخیر، اولویت در صدور مجوز تأسیس دهیاری برای روستاهای مرزی حائز شرایط خواهد بود که برای تمامی روستاهای بالای 20 خانوار، همچنان داشتن شورای اسلامی و اخذ تأیید معاونت سیاسی وزارت کشور در خصوص تطبیق با ماده (2) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشور و تخصیص کد تقسیماتی، شرایط الزامی خواهند بود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با بیان اینکه درحال حاضر حدود 25 دستگاه در حال ارائه خدمات در روستاها هستند، شرح داد: دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها در حقیقت مسوول هماهنگی و تمرکز این اقدامات در روستا هستند و سایه قوی آنها باید بر تمامی فعالیت های روستایی دیده گردد تا در نهایت هموطنان روستایی طعم شیرین خدمات و اجرای طرح ها در روستاها را بچشند و شاهد ارتقای شاخص های توسعه روستایی در کشور باشیم.

جمالی نژاد همچنین با اشاره به ابلاغ ساختار سازمانی و ضوابط تشکیلاتی دهیاری ها از سوی وزیر کشور به استانداران در آذر ماه امسال از دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها خواست تا ضمن هماهنگی با معاونت امور دهیاری ها و دفتر تحول اداری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و رعایت دستورالعمل ها و شیوه نامه های ابلاغی، ساختار سازمانی چابک و پرتحرک دهیاری ها را در زمان مقرر تهیه و به این سازمان ارسال نمایند تا زمینه اجرای اقدامات بعدی از جمله هماهنگی برای برگزاری آزمون بکارگیری نیرو در دهیاری ها هرچه سریعتر فراهم گردد.

وی شرح داد: در تدوین ساختار سازمانی دهیاری ها باید از افزایش بدون پشتوانه نیروی انسانی که منجر به افزایش هزینه های جاری می گردد، جلوگیری نمود و دفاتر امور روستایی استانداریها باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه با تاکید بر گرامی داشت شایسته ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی در روستاها و افتتاح پروژه های دهیاری ها در این دهه با رعایت دستورالعمل های ابلاغی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد: دهیاری ها در مدت زمان باقی مانده تا سرانجام کار شوراهای پنجم باید برای تحقق برنامه های مصوب اقدامات لازم را انجام دهند و دفاتر امور روستایی استانداری ها هم باید نظارت های لازم را به عمل آورند.

وی در ادامه ضمن اشاره به تصویب پرداخت 508 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره برای اجرای بیش از 1260طرح درآمدزا و تهیه انواع ماشین آلات عمرانی و خدماتی به دهیاری ها در این دولت، از دفاتر امور روستایی استانداری ها خواست تا حمایت های لازم را از دهیاری ها و شرکت های تعاونی دهیاری ها برای دریافت این تسهیلات به عمل آورند.

جمالی نژاد گفت: لایحه اصلاح و الحاق موادی به ماده واحده تاسیس دهیاری های خودکفا که از سوی وزارت کشور تقدیم دولت شده، پس از بررسی در کمیسیون های مربوطه در نوبت طرح در جلسه هیات وزیران می باشد و امید است که با تصویب آن، خلاءهای قانونی موجود برای تقویت حداکثری مدیریت نوین روستایی و ارتقای خدمات دهیاریها مرتفع گردد.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به تشکیل نخستین جلسه شورای عالی توسعه روستایی و عشایری کشور به ریاست معاون اول رییس جمهوری و با حضور تنی چند از وزرا، از دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها خواست تا پیشنهادها و ایده های کاربردی مرتبط با حوزه مدیریت روستایی را برای طرح در این شورا به این سازمان ارسال نمایند.

جمالی نژاد با اشاره به تاکیدات بیانیه گام دوم انقلاب مبنی بر بهره گیری از ظرفیت جوانان خلاق و نوآور از امضای تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف بهره گیری از توان بیش از 5600 شرکت دانش بنیان در اجرای پروژه های شهرداری ها و دهیاری ها خبر داد و گفت: برای توسعه خدمات در مناطق روستایی و افزایش شاخص های مدیریت روستایی باید زمینه بهره گیری از جوانان نوآور بیش از پیش فراهم گردد و دفاتر امور روستایی باید به این مباحث توجه ویژه ای داشته باشند.

وی بیان این که در حال ورود به سده جدید هستیم، گفت: بدون تردید برای اصلاح امور و تسریع فرایند توسعه نیازمند نگاه، افکار و راهبردهای جدید و همچنین بازاندیشی، بازخوانی و بازآفرینی برنامه ها و سیاست ها و نگرش ها هستیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 930

به "وزیر کشور با ایجاد دهیاری در روستاهای بیش از 20 خانوار موافقت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر کشور با ایجاد دهیاری در روستاهای بیش از 20 خانوار موافقت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید