وزیر اقتصاد در مجلس ، رشد 20 درصدی سرمایه گذاری خارجی در هفت ماه 98

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، وزیر امور مالی و دارایی گفت: در هفت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در همین شرایط سخت تحریمی سرمایه گذاری مستقیم خارجی 20 درصد افزایش یافت.

وزیر اقتصاد در مجلس ، رشد 20 درصدی سرمایه گذاری خارجی در هفت ماه 98

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو به نقل از ایرنا، فرهاد دژپسند روز دوشنبه 18 آذرماه در پاسخ به سوال بیت الله عبداللهی و رضا علیزاده نمایندگان اهر و ورزقان و شکور پورحسین نماینده پارس آباد درباره علت کوتاهی بانک های مسکن و کشاورزی در امهال وام زلزله زدگان سال 1391 منطقه ارس باران مصوبه هیات وزیران در مجلس شورای اسلامی حاضر شد.

وی گفت: صدام جنگ هشت ساله را به ایران اسلامی تحمیل کرد. بعد از سال ها که همیشه با تحریم و جنگ مالی دست و پنچه نرم می کنیم امروز یکسالگی جنگ مالی با ابعاد پیچیده و گسترده تری را طی می کنیم.

وی اضافه نمود: این جنگ از ابعاد گوناگون و دشمن از تمام حیله ها برای مقابله مالی با ایران استفاده کرد و به همین دلیل نظر بر این بود که ما نیز با تمام قوا در مقابله با این حرکت ظالمانه، غیرانسانی و غیر عرف دشمن هم برنامه داشته باشیم و هم عزم جدی برای اجرای برنامه ها.

دژپسند گفت: یکی از برنامه های دشمن انسداد ورودی منابع برای سازندگی در کشور است.

وی اضافه نمود: دشمن گمان می نماید با این اقدام مردم در شرایطی قرار می گیرند که آماده مقابله با حاکمیت می شوند، به همین دلیل ما نیز ما نیز باید تمام برنامه ها را معطوف به این امر کنیم که این برنامه و حیله دشمن نقش بر آب گردد.

وزیر اقتصاد گفت: برای این منظور وزارت امور مالی و دارایی با توجه به اینکه تولیت منابع اقتصاد را در اختیار دارد در مجراهای گوناگون نسبت به ارائه برنامه و اجرا اقدام کرد.

وی ادامه داد: در بعد خارجی کوشش کردیم در همین شرایطی که با انواع سختی ها روبرو بودیم یکی از راه های تامین منابع یعنی به وسیله سرمایه گذاری مستقیم را به طور جدی پیگیری کنیم.

وی گفت: راه دیگر این بود که با کشورهایی که در حوزه های مختلف رابطه داریم بحث تجارت و صادرات را فراهم کنیم و هم بحث فاینانس را و شرایط مالی کشور به گونه ای است که نیازمند تامین منابع بیشتر است به همین دلیل باید یکی از منابع که به طور جدی برای توسعه زیرساخت ها و فعالیت های بخش خصوصی یاری نماینده باشد اعطای تسهیلات از جانب بانک هاست.

وزیر اقتصاد گفت: در زمان ارائه برنامه گفتم یکی از برنامه های من، جدی دریافت و پیگیری اصلاح نظام بانکی است در ابتدای انتصاب به عنوان وزیر نیز رییس جمهوری نیز تاکید داشتند که وزارت مالی اصلاح نظام بانکی را در اولویت اول قرار دهیم.

وی اضافه نمود: امروز برنامه اصلاح نظام بانکی را تقدیم رییس جمهوری کردیم و برای چابکی بانک ها و اینکه قدرت اعطای تسهیلات بیشری داشته باشند واگذاری اموال بانک ها نیز در دستور کار نهاده شد.

دژپسند گفت: در این رابطه فقط اموال مازاد بانک ها را حدود 17 هزار میلیارد تومان به صورت یکپارچه عرضه کردیم و علاوه بر فروش، بحث واگذاری و مدیریت واگذاری را نیز در دستور کار قرار دادیم تا منابع برای اعطای تسهیلات بانک ها داشته باشیم.

وی افزود: این اعطای تسهیلات برای حداکثر کردن نرخ بهره برداری مالی است و در شرایطی که با سیل و زلزله روبرو هستیم یکی از نهادهایی که می تواند به طور قابل توجه به خانوارها و افراد جامعه که آسیب دیدند یاری نمایند بانک ها هستند.

وزیر اقتصاد افزود: به این صورت که بخشی از مردم ما در بخش کشاورزی، بنگاه های کوچک و متوسط و صنوف تولیدی شاغل هستند این اقشار از توان مالی بالا برخوردار نیستند که بتوانند به سهولت از این بحران ها عبور نمایند بنابراین در این شرایط بانک ها هم در اعطای تسهیلات و امهال و بخگرددگی جرایم نقش محوری اجرا نمایند.

وی اظهارداشت: در قانون نیز برای کسانی که قبل از وقوع زلزله از تسهیلات بانکی استفاده کردند مهلت برای پرداخت اقساط در نظرگرفته شده است و بانک ها در آن مناطق مطابق با قانون نسبت به انجام وظیفه خود در زمینه امهال و بخگرددگی جرایم اقدام کردند.

دژپسند گفت: امهال تسهیلات برای بعد از وقوع زلزله نیازمند قانون است، بنابراین اگر اجازه قانونی وجود داشته باشد می توان انجام داد و به طور قطع یقین ما نیز تا جایی که بتوانیم در چارچوب مقررات این کار را انجام می دهیم یا حتی ایجاد مقررات به صورتی که مشکل را حل نماید اما مشکل حادتری ایجاد نکند حداکثر همکاری را انجام خواهیم داد.

براساس گزارش ها بانک های مسکن و کشاورزی کاملا پیگیر بودند و عملکرد خوبی داشتند و امیدواریم با صدور مجزوهای قانونی گام های موثرتر برای امهال تسهیلات بعد از زلزله طی کنیم.

  • شرح وزیر اقتصاد درباره ارتباط بودجه 99 با قیمت دلار
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 89

به "وزیر اقتصاد در مجلس ، رشد 20 درصدی سرمایه گذاری خارجی در هفت ماه 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر اقتصاد در مجلس ، رشد 20 درصدی سرمایه گذاری خارجی در هفت ماه 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید