واکنش یک عضو شورای نگهبان به طرح مجلس درباره قانون انتخابات

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، یک عضو شورای نگهبان نوشت: اینکه نمایندگان مردم چقدر دغدغه مردم و مسائل آن ها را در چنین روزهای کرونایی داشته باشند، جایگاه مجلس را در ذهن جامعه روشن می کند.

واکنش یک عضو شورای نگهبان به طرح مجلس درباره قانون انتخابات

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در اینستاگرام نوشت:

در خبر های دیروز آمده که مجلس، دوفوریت طرح الحاق یک تبصره به قانون انتخابات را تصویب کرد. فارغ از بحث ماهوی در این خصوص که در صورت تصویب نهایی، این طرح مانند هر طرح و لایحه ای در شورای نگهبان بررسی خواهد شد، اما واقعیت این است که در فضای عمومی کشور و در میان مردم اولویت سنجی و پیگیری اولویت های مشخص شده، جایگاه نهاد ها را مشخص می کند.

اینکه کنندگان مردم چقدر دغدغه مردم و مسائل آن ها را در چنین روز های کرونایی داشته باشند، جایگاه مجلس را در ذهن جامعه روشن می کند. اینکه الان مردم در چه شرایطی هستند و با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند و کنندگان آن ها چقدر پیگیر مسائل و موضوعات مردم باشند، آن ها را در راس امور می نشاند.

بر اساس اصل 71 قانون اساسی مجلس می تواند در عموم مسائل ورود نموده و قانون گذاری کند تا برای حل مردم مسائل مردم هیچ بن بستی وجود نداشته باشد.

اما وقتی مردم با چشمان خود می بینند که مجلس محترم در آخرین روز های فعالیت خود در خصوص تصویب قانون بودجه که مهمترین قانونی است که بر شرایط اقتصادی آنان و کشور در یک سال آینده اثرگذار است، دست به دامان رهبری با حکم حکومتی می شود، از ظرفیت های قانون اساسی مانند اصل 79 که دقیقا برای چنین روز هایی تعبیه شده بهره نمی برد و در شرایط کرونایی به تامین هزینه های بیمه ای و درمانی بیماران کرونا و خصوصا افراد نیازمند مبتلا به این بیماری، اعطای کمک و تسهیلات جبرانی برای کسب و کار هایی که به خاطر این شرایط دچار مشکل شده اند و همچنین تأمین اقلام و نیاز های ضروری و اساسی مردم در چنین شرایطی کم توجهی می کند و مسائل و دغدغه های دیگری مانند کنندگان رد صلاحیت شده، برای آنان اولویت دارد، به که و کجا باید پناه برد؟ و الا شورای نگهبان که سالهاست در خفا و علن اصلاح قانون انتخابات را فریاد می زند؛ موضوعی که چند سال قبل یعنی سال 95، در سیاست های کلی انتخابات بر عهده مجلس محترم نهاده شد و مجلس متاسفانه نتوانست در عمل دین خود را در این خصوص به رهبری و مردم ادا کند.

ما در شورای نگهبان، مجلس را در راس امور می دانیم ولو اینکه برخی از کنندگان معدود ظاهرا چنین اعتقادی نداشته و از بیان چنین حرف خلاف و نادرستی واهمه ای هم ندارند، اما نگرانیم که برخی عملکرد ها و اولویت سنجی ها سبب شود که این سخن غیرمنصفانه برخی از سیاسیون در جبین این مجلس بماند که این مجلس، مجلسی است که خود نمی خواهد در راس امور باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 450

به "واکنش یک عضو شورای نگهبان به طرح مجلس درباره قانون انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش یک عضو شورای نگهبان به طرح مجلس درباره قانون انتخابات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید