واکسن های فعلی علیه کرونای هندی موثرند؟!

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، نمونه های خون، از 9 نفری گرفته شده است که بعد از ابتلا به کووید-19، بهبود یافته اند و شش تن از آنان با واکسن فایزر و سه نفر دیگر با واکسن مدرنا کاملا واکسینه شده بودند.

واکسن های فعلی علیه کرونای هندی موثرند؟!

دکتر فاوچی گفته است واکسن های کووید-19 که برای استفاده اضطراری در ایالات متحده مجوز گرفته اند، در برابر گونه ای از ویروس کرونا که اولین بار در هند شناسایی شد، موثر هستند.

کارشناسان معتقدند که احتمالا دلیل اصلی افزایش آمار مبتلایان، بستری شده ها در بیمارستان و مرگ در هند، گونه بی.1.617 است. بنا بر اعلام سازمان دنیای بهداشت، این کشور اکنون به دلیل شیوع گونه جدید ویروس، 50 درصد آمار مبتلایان به کووید-19 و 30 درصد از موارد مرگ در سراسر دنیا را در خود جای داده است.

ظهور گونه جدید، نگرانی هایی درباره تاثیر پذیری و کارآمدی واکسن های موجود در برابر آن را پدید آورده است؛ اما دکتر فاوچی، در جلسه مطبوعاتی روز سه شنبه، 18 مه کاخ سفید درباره کووید-19 گفت که تحقیقات اولیه نشان می دهد واکسن ها، احتمالا در برابر این گونه هم موثرند.

در یک تحقیق، پژوهشگران تاثیر واکسن های فایزر و مدرنا را در برابر گونه ای که اولین بار در هند شناسایی شد، آنالیز کردند. یافته های آنان که بر کاغذی پیش نویس در سایت biorxiv.org منتشر شده و هنوز مورد آنالیز سایر کارشناسان قرار نگرفته، نشان داده است هر دو واکسن هنوز موثر هستند.

نمونه های خون، از 9 نفری گرفته شده است که بعد از ابتلا به کووید-19، بهبود یافته اند و شش تن از آنان با واکسن فایزر و سه نفر دیگر با واکسن مدرنا کاملا واکسینه شده بودند. پژوهشگران بعدا تحقیق کردند که این نمونه ها چگونه باعث خنثی کردن لنتی ویروس هایی می شوند که در جهش های ویروس کرونا، نظیر گونه های هندی بی.1.617 و بی.1.618 دیده می شوند.

آن ها نتیجه گرفتند که نمونه های خون، همچنان علیه جهش های ویروس، پادتن داشته اند. پژوهشگران نتیجه گرفتند: بنابراین دلیل خوبی وجود دارد که معتقد باشیم افراد واکسینه شده در مقابل گونه های بی.1.617 و بی.1.618 نیز مصون هستند.

این تحقیق، به واکسن های ساخته شده با فناوری پیغام رسان آرآن ای محدود بود، اما به گفته پژوهشگران، هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم واکسن های حاوی نسخه ضعیف شده ویروس مانند واکسن جانسون اند جانسون که شاخک پروتئینی یک اندازه، پایدار و بومی دارند، در زمینه ایجاد پادتن های خنثی ساز گونه های جدید ویروس، واکنشی متفاوت داشته باشند.

سازمان دنیای بهداشت در ماه جاری، گونه ای از ویروس کرونا را که اولین بار در هند شناسایی شد، گونه ای نگران کننده در سطح دنیا معرفی کرد؛ زیرا به نظر می رسید گونه یاد شده در مقایسه با سایر انواع این ویروس جدید، نرخ سرایت بالاتری دارد.

ماریا ون کرکوو، دبیر فنی سازمان دنیای بهداشت برای کووید-19، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: گرچه بعضی از مطالعات اولیه حاکی از نرخ بالاتر سرایت این گونه است، اما در این باره، به اطلاعات بسیار بیشتری در جهت اصلی و تمام جهت های فرعی شیوع آن احتیاج داریم؛ پس به نمونه برداری بیشتری احتیاج است و باید نمونه برداری هایی هدفمند انجام گردد.

این گونه از ویروس در چند ایالت امریکا، از جمله نوادا و نبراسکا، شناسایی شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1144

به "واکسن های فعلی علیه کرونای هندی موثرند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن های فعلی علیه کرونای هندی موثرند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید