نامزدهای انتخابات انصاف و عدالت را در رقابت رعایت کنند، آغاز تبلیغات مجاز داوطلبین مجلس

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، خبرنگاران/گیلان رئیس ستاد انتخابات گیلان از آغاز تبلیغات مجاز نامزدهای انتخاباتی خبرداد و تاکید کرد: نامزدهای انتخابات بایستی انصاف و عدالت را در رقابت رعایت کنند و از حدود آن خارج نشوند، همه فعالیت کاندیدا در ایام تبلیغات از سوی مراجع نظارتی رصد و ثبت می شود.

نامزدهای انتخابات انصاف و عدالت را در رقابت رعایت کنند، آغاز تبلیغات مجاز داوطلبین مجلس

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ بروشور قیمت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی لوگو از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی لوگو و آرم تجاری تا برندینگ حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

محمود قاسم نژاد در گفت وگو با فروشگاه اینترنتی هرپو، با اشاره به شروع زمان تبلیغات رسمی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: تبلیغات مجاز نامزدهای انتخاباتی در گیلان همزمان با سراسر کشور از ساعت صفر امروز، 24 بهمن ماه شروع شده و به مدت هشت روز تا اول اسفند ماه ادامه دارد.

رئیس ستاد انتخابات گیلان با بیان اینکه 24 ساعت قبل از شروع اخذ رای نامزدهای انتخاباتی ممنوعیت فعالیت دارند، اضافه کرد: قانون در ارتباط با فعالیت کاندیداها مواردی را بیان کرده که بایدها و نبایدهای انتخاباتی تلقی می شوند و این موارد به اطلاع نامزدهای انتخابات رسیده است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری گیلان گفت: بر اساس ماده 65 قانون انتخابات نوشتن مطالب خلاف قانون، دیوارنویسی، فریب و اغوای مردم، تبلیغ علیه نامزدها و هرگونه هتک حرمت و حیثیت آنها، تخریب یا پاره کردن عکس دیگر کاندیداها، استفاده از هرگونه آثار تبلیغاتی پارچه ای یا کاغذی و فلزی با ابعاد بیش از 50در 70 تخلف انتخاباتی محسوب می شود و برابر قانون اقدام خواهد شد.

وی گفت: تمامی کاندیداها مکلف هستند تا موارد مذکور را در ایام تبلیغات رعایت کنند، تمام این قوانین از سوی فرمانداری ها به صورت مکتوب و در قالب لوح فشرده به اطلاع نامزدهای انتخاباتی رسیده و در صورت بروز تخلف برابر قانون برخورد می شود.

قاسم نژاد با تاکید بر اینکه نامزدهای انتخابات بایستی انصاف و عدالت را در رقابت رعایت کنند و از حدود آن خارج نشوند، شرح داد: عوام گرایی و رفتارهایی که می تواند توده ها را متعجب کند یا اقوام و ادیان را مورد خطاب قرار دهد و باعث خلال در انسجام ملی شود، جزء تاکیداتی است که تخلف و ممنوع محسوب می شود.

رئیس ستاد انتخابات گیلان ادامه داد: در ادوار قبل افرادی منتخب مردم شدند اما به دلایل تخلفات عدیده و مستند، نتوانستند راهی مجلس شوند و از حضور در مجلس منع شدند. اخیرا هم قانونی در خصوص مباحث مالی کاندیداها به تصویب رسیده مبنی بر اینکه نامزدها حتما باید در یکی از بانک های دولتی حساب باز کنند و سرمایه خودشان و حتی کمک های مالی اشخاص، احزاب و گروه ها از حساب مذکور انجام گیرد.

وی در خصوص تعداد نهایی داوطلبین تایید صلاحیت شده، گفت: پس از انجام فرآیند ثبت نام در 11 فرمانداری استان و همچنین متعاقب آن بررسی صلاحیت ها از سوی هیات های نظارت، اجرایی، شورای نگهبان و تجدیدنظر شورای نگهبان 201 نفر نامزد در 11 حوزه انتخابیه استان واجد صلاحیت شناخته شدند که می توانند در رقابت یازدهمین دوره انتخابات مجلس شرکت کنند.

قاسم نژاد اضافه کرد: به ازای هر 13 کرسی گیلان، 15.46 نفر رقابت می کنند که با توجه به جمیع بررسی ها شرایط گیلان از حیث مشارکت به ویژه در غرب استان بیشتر خواهد بود. بیش از 50 درصد ثبت نام شده ها تایید صلاحیت شده اند که اینطور پیش بینی می شود انشاالله مشارکت خوبی را با حضور مردم در پای صندوق های رای شاهد خواهیم بود.

معاون سیاسی استانداری گیلان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه تعداد واجد شرایط رای و رای اولی در گیلان داریم؟ اضافه کرد: در گیلان یک میلیون و 598 هزار و 473 نفر واجد شرایط رای داریم که 91498 نفر رای اولی هستند و از این تعداد نیز 46662 نفر پسر و 44836 نفر دختر هستند که برای بار اول رای می دهند.

وی در خصوص تعداد شعب اخذ رای در گیلان شرح داد: در کلیه شهرها و روستاها صندوق رای در نظر گرفته ایم، حتی در مناطق صعب العبور که امکان حضور مردم در روستا یا شهر برای رای دادن وجود ندارد یا برای پادگان ها و مراکز آموزشی و خدماتی که شرایط خروج ندارند، شعب سیار در نظر گرفته شده است.

قاسم نژاد اضافه کرد: در استان گیلان 2559 شعبه اخذ رای در نظر گرفتیم که 1654 شعبه در مناطق روستایی و 905 شعبه در مناطق شهری هستند، 2214 شعبه اخذ رای ثابت و 345 شعبه اخذ رای سیار آرای مردم را جمع آوری می کنند.

رئیس ستاد انتخابات گیلان با بیان اینکه برای هر صندوق 17 نفر عوامل اجرایی در نظر گرفتیم که در برخی شعبات با وجود حساسیت ها و ازدحام تعداد عوامل اجرایی به 23 نفر هم می رسد، گفت: در استان 30 هزار نفر عوامل اجرایی در انتخابات حضور دارند، همچنین 15 هزار نفر هم عوامل ستادی و نظارتی فرایند برگزاری انتخابات را رصد می کنند که در مجموع 45 هزار نفر در انتخابات گیلان بخش اجرایی و نظارت را برعهده دارند.

وی در خصوص مرجع رصد و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی گفت: اولین مرجع رسیدگی به تخلفات فرمانداری ها و هیات های اجرایی و بازرسی مستقر در فرمانداری ها و مرکز استان هستند، همچنین ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی در دادگستری های شهرستان ها و اداره کل دادگستری گیلان آماده دریافت شکایت همشهریان محترم هستند تا بررسی و پیگیری کنند.

قاسم نژاد حضور و حمایت مردم را مهم ترین پشتوانه انقلاب اسلامی بیان کرد و گفت: امسال 37امین انتخابات را برگزار می کنیم که تا به امروز تکیه نظام و حاکمیت بر مردم بوده، الحمدالله مشارکت مردم در انتخابات خوب بوده زیرا رابطه مستقیمی با سرنوشت مردم و کشور دارد و همواره از انتخابات به عنوان نماد مردم سالاری یاد می شود که قدرت چانه زنی کشور ما را در مقابل دیگر کشورها بالا می برد.

رئیس ستاد انتخابات گیلان با تاکید بر اینکه همه فعالیت کاندیدا در ایام تبلیغات از سوی مراجع نظارتی رصد و ثبت می شود، ادامه داد: توصیه می شود نامزدها قانون انتخابات را در حوزه بایدها و نبایدها رعایت کنند و تبلیغات آنها مزاحمتی برای مردم و کارگران شهرداری نداشته باشد، بتوانند برنامه های خود را به مردم معرفی کنند.

وی یادآور شد: این انتخابات یک بند قانونی جدیدی دارد مبنی بر اینکه تا به امروز در انتخابات های گذشته 25 درصد آرا می توانست یک نفر را منتخب مجلس کند اما اکنون در این انتخابات هر نامزدی بتواند در حوزه انتخابیه خود 20 درصد از کل آرای صحیح را کسب کند، در همان مرحله اول به مجلس راه می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 212

به "نامزدهای انتخابات انصاف و عدالت را در رقابت رعایت کنند، آغاز تبلیغات مجاز داوطلبین مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامزدهای انتخابات انصاف و عدالت را در رقابت رعایت کنند، آغاز تبلیغات مجاز داوطلبین مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید