لکه های نفتی در خلیج فارس با تصاویر راداری مشاهده شد

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، به گزارش خبرنگاران، شناسایی و پایش لکه های نفتی برای مناطق نفت خیز به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس از اهمیت بالایی برخوردار است؛ این پدیده ها با فناوری سنجش از دور و با یاری داده های راداری قابل شناسایی هستند.

لکه های نفتی در خلیج فارس با تصاویر راداری مشاهده شد

فناوری سنجش از دور با یاری داده های راداری می تواند به یاری پایش لکه های نفتی در مناطق نفت خیز بیاید و با متد های سنجش از دور خاص، این پدیده را شناسایی کند. از این رو اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در تحقیقی با استفاده از داده های راداری ماهواره سنتینل 1 به این موضوع پرداخته است.

یکی از مزایای فناوری سنجش از دور و استفاده از تصاویر ماهواره ای راداری، امکان تصویر برداری در تمام مدت شبانه روز و در هر شرایط آب و هوایی است.

عوامل بسیاری روی قدرت سیگنال راداری باز پخش شده تأثیر می گذارند. بازتاب سیگنال تابش شده در تصاویر ماهواره ای راداری نسبت به زبری و جهت گیری عوارض سطح زمین بسیار حساس است. از آنجایی که لکه های نفتی روی زبری سطح دریا تاثیرگذار هستند و حالت آینه ای عمل می نمایند که سبب کاهش پراکنش سیگنال رادار می گردد، بنابراین منجر به ایجاد مناطق تاریک در تصویر ماهواره ای راداری می شوند که با سطح آب اطراف آن ایجاد تمایز می نماید.

این موضوع عامل اصلی در تشخیص لکه های نفتی با استفاده از تصاویر راداری است.

در تحقیق سازمان فضایی ایران با استفاده از تصویر ماهواره ای راداری Sentinel-1 که در تاریخ 3 مرداد 1399 از خلیج فارس و محدوده جزیره خارک و میدان نفتی ابوذر اخذ شده است، چندین لکه نفتی قابل مشاهده است که در تصویر پایین با کادرهای قرمز رنگ نشان داده شده اند و در نمای نزدیکتر هر یک از این کادرها، جزئیات دقیق تری از لکه های نفتی قابل تشخیص است.

در کادرهای 1، 2 و 3 لکه هایی با طول بیش از 20 کیلومتر شناسایی شده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 626

به "لکه های نفتی در خلیج فارس با تصاویر راداری مشاهده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لکه های نفتی در خلیج فارس با تصاویر راداری مشاهده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید