قدردانی مقامات افغانستان از مواضع حمایتی جمهوری اسلامی ایران از فرایند صلح در این کشور

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، مقامات عالیرتبه دولت افغانستان در ملاقات هیأت ایرانی از مواضع حمایتی جمهوری اسلامی ایران از فرایند صلح در چارچوب جمهوریت و قانون اساسی قدردانی نموده و خواهان تداوم این راهبرد و مشورت و رایزنی مستمر و منظم دو کشور شدند.

قدردانی مقامات افغانستان از مواضع حمایتی جمهوری اسلامی ایران از فرایند صلح در این کشور

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمدابراهیم طاهریان فرد نماینده ویژه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان در رأس هیأتی در سفر چند روز پیش خود به کابل با مقامات عالیرتبه دولت جمهوری اسلامی افغانستان از جمله محمد اشرف غنی رئیس جمهور، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، حمدالله محب مشاور امنیت ملی، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، خانم لیونز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان و بعضی از رهبران سیاسی این کشور ملاقات و مصاحبه کرد.

سفر هیأت ایرانی به کابل در راستای پیگیری سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر اهمیت برقراری ثبات پایدار با تاکید بر قانون اساسی و به منظور رایزنی با مقامات ارشد افغانستان صورت گرفت و در همه ملاقات ها بر ضرورت وحدت کلمه و وفاق ملی نیرو های سیاسی افغانستان و اهمیت برقراری صلح به عنوان مقدمه امنیت و توسعه پایدار و قابل محاسبه تأکید شد.

مقامات عالیرتبه دولت افغانستان به خصوص رئیس جمهور این کشور از مواضع حمایتی جمهوری اسلامی ایران از فرایند صلح در چارچوب جمهوریت و قانون اساسی قدردانی و تشکر نموده و خواهان تداوم این راهبرد و مشورت و رایزنی مستمر و منظم بین مقامات دو کشور شدند.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان نیز در ملاقات با نماینده ویژه کشورمان از حمایت جمهوری اسلامی ایران از نقش سازمان ملل در یاری به فرایند صلح افغانستان در چارچوب مصاحبه های بین الافغانی تقدیر کرد و خواهان تداوم تقویت نقش کشور های منطقه به خصوص همسایگان افغانستان در عرصه های مختلف و حمایت از دولت و مردم این کشور شد.

پیش از این نیز سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل در مورد این سفر بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: سیاست اصولی ایران در قبال افغانستان بر حمایت از دستاورد های دو دهه اخیر این کشور قرار داشته و بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان قویا پشتیبانی و پس از برگزاری انتخابات در جهت حل اختلافات پیش آمده بین رقبای سیاسی و ایجاد تفاهم بین آن ها، بیشترین کوشش را به عمل آورد. در مقطع مهم کنونی که موضوع شکل گیری چارچوب مذاکرات بین الافغانی با هدف دستیابی به صلح پایدار در افغانستان در جریان است، هیأت جمهوری اسلامی ایران در راستای پیگیری همان سیاست اصولی یعنی بقای ساختار جمهوریت و قانون اساسی به منظور رایزنی با مقامات ارشد افغانستان، به کابل سفر کرد.

در بیانیه مذکور آمده بود که در همه این ملاقاتها، بر ضرورت وحدت کلمه نیرو های سیاسی افغانستان برای حراست از این دستاورد ها و به ویژه حفظ حقوق اساسی اقوام این کشور و همزیستی موثر و مسالمت آمیز بین آنان در آینده تاکید شد.

محمدابراهیم طاهریان فرد نماینده ویژه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان اخیرا در اظهاراتی با ابراز نگرانی از گسترش ناامنی ها در افغانستان و به ویژه انفجار ها در کابل، گفت: برقراری صلح و استقرار ثبات نه تنها مطالبه عمومی مردم، دولت و جریانات مختلف افغانستان بوده، بلکه یک احتیاج در جهت توسعه همکاری های منطقه ای و دستیابی به امنیت جمعی محسوب می گردد.

وی با اشاره به مصوبات لویه جرگه اخیر مشورتی صلح در افغانستان، ضرورت مساعد کردن برگزاری مذاکرات بین الافغانی را با هدف دستیابی به توافق مورد تاکید قرار داد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را به منظور ارائه همکاری در برگزاری این مذاکرات اظهار داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 683

به "قدردانی مقامات افغانستان از مواضع حمایتی جمهوری اسلامی ایران از فرایند صلح در این کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدردانی مقامات افغانستان از مواضع حمایتی جمهوری اسلامی ایران از فرایند صلح در این کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید