عراقچی: با آغاز دوباره درگیری ها مرزهایمان را با ارمنستان بسته ایم

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، خبرنگاران : معاون سیاسی وزیر خارجه ادعاها درباره ارسال سلاح و نیروی نظامی از ایران به ارمنستان را تکذیب کرد و گفت: از آغاز دور جدید درگیری ها مرزهایمان را با ارمنستان بسته ایم و اجازه انتقال سلاح به طرفین درگیری را ندادیم.

عراقچی: با آغاز دوباره درگیری ها مرزهایمان را با ارمنستان بسته ایم

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که هفته گذشته و در چارچوب سفری منطقه ای به عنوان فرستاده ویژه ایران برای حل مناقشه قره باغ و معرفی طرح ایران برای حل این مناقشه در اولین مقصد این سفر به باکو رفت، در گفت وگو با شبکه ITV (شبکه تلویزیونی اجتماعی) جمهوری آذربایجان مطرح نمود که پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران می تواند به پایان مسالمت آمیز درگیری در قره باغ یاری کند.

عراقچی نگاه واقع بینانه، رویکرد منطقه ای و مشارکت کشورهای تاثیر گذار منطقه را از ویژگی های طرح جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: ایران با یک مشارکت منطقه ای می خواهد این موضوع را حل و فصل کند و دو طرف را به خواسته های خود برساند.

وی گفت که طرح ایران بر یک سری اصول پذیرفته شده بین المللی پایدار است از جمله احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، اصل تغییر ناپذیری مرزها، پایان اشغال، رعایت حقوق اقلیت ها و بازگشت آوارگان.

عراقچی گفت: وظیفه ما در این شرایط این است که هر کوششی که می توانیم انجام دهیم و هر ایده ای که می تواند کارساز باشد را آنالیز کنیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت که پیشنهاد ایران با حسن نیت کامل ارائه شده و دنبال این است که بتواند به تلفات انسانی و غیر انسانی پایان دهد.

وی اضافه نمود: امیدوارم که بتوانیم این کار را به انتها برسانیم، اما مسائل پیچیده ای در این راستا وجود دارد.

به گزارش فارس، معاون سیاسی وزیر خارجه در ادامه این گفت و گو گفت: اگر همه طرف ها حسن نیت داشته باشند و از مداخله بعضی کشورهای خارج از منطقه که به دنبال تخریب روابط هستند، جلوگیری گردد، ما می توانیم به نتیجه برسیم.

وی همچنین گفت: از ابتدای شروع دوباره درگیری ها ما تماس های خود را برای پایان بحران شروع کردیم.

معاون وزیر خارجه اضافه نمود: موضع ایران همواره حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، مخالفت با اشغال و تاکید بر آزادسازی مناطق اشغال شده بوده و این موضع در طول 27 سال گذشته تغییر نکرده است.

عراقچی یکی از اصولی که همه کشورها باید به آن پایبند باشند را رعایت حقوق بشرمحبت آمیز برشمرد و اضافه نمود: عدم حمله به اماکن غیر نظامی و عدم هدف قرار دادن غیرنظامیان بیگناه، یکی از اصول مهم حقوق بشرمحبت آمیز است و همه باید آن را رعایت نمایند.

وی مطرح نمود: در دوران جنگ هشت ساله ایران و عراق ما شاهد حملات ناجوانمردانه به شهرها و کشته شدن مردم بیگناه خود بودیم و با هرگونه حمله به شهرها و مردم بیگناه توسط هرکسی که باشد مخالف هستیم و محکوم می کنیم.

فرستاده ویژه جمهوری اسلامی برای حل مناقشه قره باغ همچنین گفت که حمله به شهر بردع و کشته شدن مردم بیگناه از نظر ایران محکوم است و اضافه نمود: من با خانواده قربانیان این حمله و با دولت و ملت جمهوری آذربایجان ابراز همدردی می کنم.

معاون وزیر خارجه گفت: در طی هفته های گذشته شاید صدها مورد اصابت موشک، خمپاره و راکت های جنگی به مناطق مسکونی مرزی ایران وجود داشته. بعضی خانه های روستایی خسارت دیده، اما خوشبختانه تلفات انسانی نداشتیم.

وی بیان نمود: تحقیقات نشان می دهد که از هر دو طرف این اصابت ها انجام شده، البته در یک عملیات جنگی اشتباهات و اصابت های تصادفی احتمال دارد. ما از هر دو طرف درگیر بارها تقاضا کردیم که دقت و مراقبت نمایند که گلوله های آنها به سمت مرز ایران نیاید و کوشش کردیم تا این مسئله به تنش تبدیل نگردد.

این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین گفت: ادعاهای موجود درباره ارسال سلاح و نیروی نظامی از ایران به ارمنستان را کاملا تکذیب می کنم و به هیچ وجه این موضوع صحت ندارد. ما از شروع دور جدید درگیری ها مرزهای خود را با ارمنستان بسته ایم و اجازه انتقال سلاح به طرفین درگیری را ندادیم.

وی اضافه نمود: این سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران است و ما با ارسال سلاح به این مناطق و ارمنستان به هیچ وجه موافقت نکردیم و نمی کنیم.

عراقچی با بیان اینکه برای مردم جمهوری آذربایجان صلح پایدار همراه با برطرف اشغال از مناطق سرزمین جمهوری آذربایجان را آرزو می کنم، گفت: امیدوارم مردم و دولت ایران و جمهوری آذربایجان یک روابط محبت آمیز و گرم بر اساس احترام متقابل داشته باشند و خوشحالم که عین این مطلب را از زبان رئیس محترم جمهوری آذربایجان هم شنیدم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 713

به "عراقچی: با آغاز دوباره درگیری ها مرزهایمان را با ارمنستان بسته ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: با آغاز دوباره درگیری ها مرزهایمان را با ارمنستان بسته ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید