طنین شعارهای ضد آمریکایی، درخواست برای لغو توافقنامه امنیتی

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، خبرنگاران- گروه بین الملل: مردم عراق از ساعات ابتدایی صبح امروز آدینه تظاهرات میلیونی خود علیه اشغالگران آمریکایی را شروع نموده اند.

طنین شعارهای ضد آمریکایی، درخواست برای لغو توافقنامه امنیتی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی آمریکا 2020 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

این تظاهرات بنا به دعوت شخصیت های مطرح عراقی از جمله مقتدی صدر رهبر جریان صدر برگزار می گردد. معترضان عراقی که کفن بر تن نموده و پرچم عراق را به دست گرفته اند، با سر دادن شعارهای ملی، حضور آمریکا در عراق را محکوم کردند.

برهم صالح: عراقی ها خواستار کشوری مستقل و دارای حاکمیت هستند

برهم صالح رئیس جمهوری عراق امروز در توئیتی نوشت: عراقی ها بر داشتن کشوری که دارای حاکمیت کامل باشد و مورد تعرض قرار نگیرد اصرار دارند. کشوری که خادم ملت خود و بیانگر خواست و اراده ملی و استقلال به دور از هر گونه دخالهای خارجی باشد.

وی با بیان این مطلب اضافه نمود: کشوری که ضامن امنیت و حقوق خود در برخورداری از زندگی آزاد و شرافتمندانه باشد و با همسایگانش در صلح و امنیت باشد.

تاکید مرجعیت عراق بر ضرورت احترام به حاکمیت عراق

شیخ احمد الصافی نماینده مرجعیت عالی دینی عراق در خطبه های نماز آدینه در کربلای معلی که در صحن مطهر حرم امام حسین (ع) برگزار گردید، توضیح داد: مرجعیت بر موضع خود مبنی بر ضرورت احترام به حاکمیت و ثبات تصمیم گیری سیاسی و یکپارچگی ارضی و مردمی عراق تاکید می نماید.

نماینده مرجعیت اضافه نمود: همکاری طرف های مختلف برای انتها پفراینده تشکیل دولت لازم است.

مرجعیت عالی دینی بر ضرورت انجام اصلاحات واقعی که مردم خواستار آن هستند و در راه آن فداکاری کردند، تاکید نموده است.

نماینده ائتلاف سائرون: تظاهرات امروز پیغامی به ترامپ است

علاء الربیعی نماینده مجلس عراق از ائتلاف سائرون امروز در مصاحبه با سومریه نیوز گفت که تظاهرات میلیونی امروز که همه اقشار مختلف ملت عراق از همه استان ها در آن مشارکت دارند، آشکارترین پیغام این ملت به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد مخالفت با حضور نیروهای این کشور در عراق است.

وی اضافه نمود: مسئولان آمریکا می گویند که دولت پیشبرد امور عراق گفته اند که طرح خروج نیروهای خارجی را اجرا نخواهند کرد اما پس از مصوبه مجلس درباره ضرورت خروج نیروهای خارجی و تظاهرات امروز ملت در مخالف با حضور اشغالگران دیگر هیچ توجیهی برای باقی ماندن این نیروها در خاک عراق باقی نماند.

سخنگوی گردانهای سرایا السلام: تظاهرات امروز یک همه پرسی است

صفاء التمیمی سخنگوی گردان های سرایا السلام وابسته به حشد شعبی عراق، با اشاره به تظاهرات میلیونی امروز در شهرهای این کشور علیه آمریکا، گفت که جمعیت بسیار گسترده ای در خیابان ها حضور یافته و تمامی میادین مملوء از جمعیت هستند.

وی گفت که این جمعیت به مثابه یک همه پرسی علیه حضور نظامی آمریکا در عراق است.

التمیمی در بیان نقش آمریکا در مبارزه با داعش نیز گفت: نیروی هوایی که تحت نام ائتلاف بین المللی در عراق فعالیت می نماید، موانع بسیاری در فرایند آزادسازی عراق از دست داعش ایجاد کرد.

وی تأکید کرد که اگر نیروهای اشغالگر آمریکایی از عراق خارج نشوند، گزینه های دیگر مطرح خواهد شد.

محمد کریم: همه گزینه ها برای اخراج اشغالگران آمریکایی روی میز است

محمد کریم نماینده مجلس عراق از ائتلاف فتح گفت: برای اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی از عراق، همه گزینه ها روی میز است.

وی گفت که این اشغالگران یا به روش مسالمت آمیز و دیپلماتیک بیرون می فرایند یا ما به زور متوسل می شویم.

کریم در ادامه گفت: بوق های آمریکایی نمی توانند اراده ملت عراق را برای اخراج اشغالگران در هم بشنمایند.

وی اضافه نمود: ما از خواست مردم حمایت می کنیم و وطن را همانگونه که آنها می خواهند، می خواهیم. کسی که درد وطن دارد باید اشغالگران، قاتلان و تروریست ها و کسانی که خون فرماندهان پیروز را ریختند، را اخراج کند.

سفارت واشنگتن: اتباع آمریکایی به مناطق تظاهرات نزدیک نشوند

سفارت آمریکا در بغداد همزمان با شروع تظاهرات بزرگ ضد اشغالگری در بغداد از شهفرایندان خود خواست از اماکن برپایی این تظاهرات دوری نمایند.

در این بیانیه آمده است: شهفرایندان آمریکایی امروز شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی در بغداد هستند و احتمالا راهها مسدود شده است. فعالیت کنسوگری در بغداد امروز همچنان متوقف است.

در ادامه بیانیه گفته شده است: شهفرایندان آمریکایی باید به سفارت آمریکا هم نزیک نشوند، کنسولگری آمریکا در اربیل باز است.

درخواست مقتدی صدر برای لغو توافقنامه امنیتی با واشنگتن

مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق امروز آدینه همزمان با تظاهرات میلیونی علیه حضور نظامی آمریکا در این کشور، در بیانیه ای از دولت عراق خواست تا تمامی پایگاههای نظامی آمریکا را ببندد.

وی تأکید کرد: اگر دولت آمریکا حاضر به خروج از عراق نگردد، با آن به مثابه یک کشور اشغالگر و متخاصم برخورد خواهد شد.

مقتدی صدر همچنین از دولت بغداد خواست تا تمامی قراردادهای امنیتی با آمریکا را لغو نموده و حریم هوایی این کشور را بر روی عملیات های نظامی آمریکا ببندد.

وی در این بیانیه تأکید کرد که تمامی کوشش خود را بری عدم ورود عراق به جنگی دیگر با آمریکا به کار خواهد گرفت و از تمامی راههای مسالمت آمیز از جمله سیاسی، مالی، اجتماعی و فرهنگی برای اخراج نیروهای آمریکایی استفاده خواهد نمود. او نیروهای آمریکایی را اشغالگر توصیف کرد. رهبر جریان صدر در ادامه هفت گام مهم را لازمه رسیدن به این هدف مطرح نمود.

اجرای تدابیر شدید امنیتی همزمان با برپایی تظاهرات

یک منبع امنیتی در مصاحبه با سومریه نیوز بیان کرد که نیروهای امنیتی از شب گذشته تدابیر امنیتی جدی را نزدیک پل های الطابقین و الجاردیه در مرکز بغداد به مرحله اجرا درآورده اند. وی گفت: تقاطع الطابقین و دو پل مجتمع کونکریتیه از دو طرف بسته شده است.

وی همچنین به بستن جهت میدان فردوس و تمام خیابان هاب منتهی به منطقه الکراده اشاره نمود و گفت که با این اقدام مناطق الرصافه از کرخ به طور کامل جدا می شوند.

وی اضافه نمود: این تدابیر، همزمان با شروع تظاهرات میلیونی برای اخراج اشغالگران آمریکایی از عراق بنا به فراخوان مقتدا صدر انجام می گردد.

جعفر الحسینی: آمریکا به دنبال مقاصد دیگری در عراق است

جعفر الحسینی سخنگوی نظامی گروه کتائب حزب الله عراق در مصاحبه با شبکه المیادین تاکید نمود که عراقی ها امروز یک صدا مخالفت خود با حضور اشغالگران آمریکایی در کشورشان را فریاد می زنند.

وی تاکید نمود: وقتی که از حاکمیت و استقلال عراق حرف می زنیم، می بینیم که همه کشور بر سر موضوع اصولی انتها اشغالگری اتفاق نظر دارند.

سخنگوی کتائب حزب الله اضافه نمود: اگر نیروهای آمریکایی از عراق نفرایند، شیوه های دیگری آماده در میدان وجود دارد.

الحسینی توضیح داد: نمی توان عراق را از استقلال در تصمیم گیری بازداشت. امروز برای ملت عراق روشن شده است که آمریکا به دنبال مقاصد دیگری در عراق است.

وی بیان کرد: گزینه های پاسخ به آمریکا حاضر است ما چه از لحاظ نظامی و چه دیپلماتیک آماده مقابله با حضور اشغالگران آمریکایی در عراق هستیم.

نماینده ائتلاف فتح: هدف اصلی عراقی اخراج اشغالگران آمریکایی است

نعیم العبودی یکی از نمایندگان ائتلاف فتح عراق در مصاحبه با المیادین گفت: موضع امروز تمامی شهفرایندان عراقی در مورد حضور نیروهای آمریکایی در کشور یکسان است و تمامی عراقی ها مخالف حضور بیگانگان هستند.

وی با بیان این مطلب اضافه نمود: هدف اصلی، اخراج اشغالگران بیگانه از سرتاسر عراق است و تمامی احتمالات در این زمینه وجود دارد.

العبودی گفت: اختلاف سیاسی یک امر طبیعی است اما در لحظات سرنوشت ساز، موضع ما به ویژه در زمینه اخراج اشغالگران یکی است.

این نماینده عراقی در ادامه گفت: همچون انقلاب بیستم، امروز ایستگاه مهمی در تاریخ عراق است که بر کل منطقه تاثیرگذار خواهد بود.

در حال تکمیل...

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 215

به "طنین شعارهای ضد آمریکایی، درخواست برای لغو توافقنامه امنیتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طنین شعارهای ضد آمریکایی، درخواست برای لغو توافقنامه امنیتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید