زالی: شرایط کرونا در تهران وخیم است

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، رییس ستاد کرونای استان تهران گفت: ما الان در تهران بیش از 8 هزار بیمار بستری داریم که این خودش می تواند مهم ترین و تلخ ترین خبر باشد و بیش از 20 هزار مراجعه سرپایی داریم که نشان دهنده وخامت جدی و مستمر است.

زالی: شرایط کرونا در تهران وخیم است

به گزارش ایلنا، علیرضا زالی رییس ستاد کرونای استان تهران و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص بعضی انتقاد ها از فرایند واکسیناسیون کرونا، اعلام کرد: در روز های اخیر واکسیناسیون سرعت بیشتری پیدا نموده است. البته موضوعی که امکان دارد به افزایش سرعت واکسیناسیون یاری کند، بالا بردن تعداد مراکز است. همین الان هم در تهران 81 مرکز تجمیع واکسیناسیون داریم و در کوشش هستیم با یاری معاون بهداشتی و سایر دستگاه های مختلف در استان تهران این مراکز را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: بعلاوه خوشبختانه فعالیت سامانه پیامکی کمی بهتر و مستمرتر شده است، مردم بیش از روز های گذشته به این سامانه اعتماد کردند و استقبال مردم تهران به این سامانه طی چند روز اخیر خیلی جدی تر ارزیابی می گردد که به نظر همین موضوع در فرآیند نوبت دهی به ما یاری خواهد نمود.

زالی اضافه نمود: ما 10 الی 14 روز در فرآیند واکسیناسیون تهران عقب بودیم و در این رابطه انقطاعی ایجاد شد که در بحبوحه انجام واکسیناسیون برای گروه سنی بالای 75 سال با قطع واکسیناسیون روبرو شدیم. همکاران ما در دانشگاه کوشش می نمایند تا این خلأ زمانی به وجود آمده را با افزایش برنامه ها جبران نمایند و از طرفی با توجه به اینکه همکاران ما نگران تامین واکسن بودند، خوشبختانه وزارت بهداشت تضامین مورد احتیاج را به دانشگاه تهران داده است تا واکسن مکفی برای افراد بالای 60 سال را تامین کنیم.

وی در خصوص بعضی اظهارنظر ها در فضای مجازی مبنی بر اینکه شرایط تهران وخیم تر از آن چیزی است که در رسانه ها مطرح می گردد، گفت: شرایط تهران آنقدر وخیم است که همین آمار ها هم خود نشان دهنده وخامت اوضاع است و حتی احتیاج به جنبه افراط و تفریط در اطلاع رسانی ندارد، ما الان در تهران بیش از 8000 بیمار بستری داریم که این خودش می تواند مهم ترین و تلخ ترین خبر باشد و بیش از 20 هزار مراجعه سرپایی داریم که این نشان دهنده وخامت جدی و مستمر است.

زالی اضافه نمود: تهران شهری است که در حال حاضر به شدت قرمز است و متاسفانه شاخص ها رو به افزایش است. وقتی مراجعان سرپایی ما از مرزی معین بالاتر می فرایند، این نگرانی را داریم که تا یک الی دو هفته آینده در حوزه های بستری تهران تنزل و تقلیل را شاهد نخواهیم بود که این اعداد خود نگران نماینده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می گردد، در برابر ویروس دلتا، ماسک هم تاثیری نخواهد داشت، اعلام کرد: در خصوص اینکه ماسک مانع از ابتلا به ویروس دلتا می گردد، هنوز هیچ مطالعه جهانی وجود ندارد و آخرین مطالعه ثبت شده این است که کماکان فاصله اجتماعی استفاده از ماسک و شستشوی دست ها کماکان روی تمام ویروس های جهش یافته موثر است، اما، چون ویروس دلتا خیلی سرایت پذیر و قدرت بالایی از مسری بودن را دارد، در صورتی که افراد فاصله مورد لزوم را رعایت ننمایند، نسبت به بقیه جهش های ویروس سریع تر انتقال بیماری رخ می دهد.

زالی ادامه داد: توجه کنید که ماسک هم به تنهایی کفایت نمی نماید، به خصوص ماسک های معمولی که ما استفاده می کنیم، فقط تا حدود 70 درصد احتمال انتقال ویروس را کم می نماید و این هم در صورتی است که کیفیت ماسک و لایه های فیلترینگ آن خوب باشد.

وی اضافه نمود: حتی امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند هم مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می گردد از دو ماسک استفاده نمایند.

زالی در خصوص کمبود دارو های کرونا، گفت: اخیرا وزارت بهداشت بخشی از داروی کرونا به نام رمدسیور را به وسیله واردات اورژانسی تامین نموده و کمبود مرتفع شده است، اما مشکل ما بیش از کمبود دارو، به مسئله پرداخت هزینه آن به وسیله بیمارستان ها مربوط است.

وی توضیح داد: یک دوره مصرف این دارو برای یک بیمار 4 الی 5 میلیون تومان هزینه دارد و بیمارستان ها باید این هزینه را به صورت نقد پرداخت نمایند و در زمینه مکانیسم پرداخت، مشکلاتی وجود دارد که باعث اختلال شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1229

به "زالی: شرایط کرونا در تهران وخیم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: شرایط کرونا در تهران وخیم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید