دستگیری 80 تظاهرات کننده الجزایری توسط نیروهای امنیتی

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، مردم الجزایر در چهلمین آدینه هفته پیاپی در پایتخت و شهرهای مختلف این کشور تظاهرات کردند که طی آن نیروهای امنیتی 80 نفر را دستگیر کردند.

دستگیری 80 تظاهرات کننده الجزایری توسط نیروهای امنیتی

به گزارش گروه بین الملل فروشگاه اینترنتی هرپو به نقل از رسانه های الجزایری، شهروندان الجزیره و سایر شهرهای الجزایر با برپایی تظاهرات سراسری در این کشور مخالفت خود را با برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری اعلام کردند و خواهان برکناری تمام عناصر وابسته به نظام عبدالعزیز بوتفلیقه شدند.

این تظاهرات که تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار گردید، پلیس و نیروهای امنیتی با حمله به تظاهرکنندگان 80 نفر از آنان را دستگیر کردند.

پیشتر گروهی از امازیغ های الجزایر با حمل پرچم شان در تظاهرات مسالمت آمیز این کشور توسط پلیس و نیروهای امنیتی دستگیر شدند. دادگاه سیدی محمد الجزیره افراد دستگیر شده را به اتهام برهم زدن وحدت ملی به یک سال زندان محکوم کرد.

تظاهرکنندگان با اعتراض به این حکم خواهان آزادی تمام زندانیان سیاسی و افرادی شده اند که طی تظاهرات مسالمت آمیز مردم این کشور توسط پلیس و نیروهای امنیتی دستگیر شده اند.

دانشگاهیان، بعضی از احزاب و گروه های سیاسی به همراه بخش قابل توجهی از مردم الجزایرمعتقدند حضور عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه در ساختار قدرت سبب می گردد که این نظام باز فراوری گردد لذا پیش از برگزاری هرگونه انتخابات آنان باید از صحنه سیاست و قدرت حذف شوند، اما در مقابل ، احزاب و شخصیت هایی قرار دارند که می گویند باید ساختار دولت حفظ گردد و انتخابات در چارچوب قانون اساسی کنونی برگزار گردد. ارتش الجزایز نیز از طیف دوم حمایت می نماید

بر همین اساس، رئیس جمهور موقت الجزایر 12 دسامبر (21آذر ماه) را به عنوان روز انتخابات ریاست جمهوری معین نموده و کمیته عالی انتخابات این کشور صلاحیت پنج نفر را برای شرکت در رقابت های انتخاباتی تایید نموده است که سه نفر از آنان از عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه هستند.

به دنبال برگزاری تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف الجزایر انتها عبدالعزیز بوتفلیقه 92 ساله مجبور شد، در فروردین گذشته از پست ریاست جمهوری کناره گیری کند و رئیس مجلس به عنوان رئیس جمهور موقت جانشین او شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 48

به "دستگیری 80 تظاهرات کننده الجزایری توسط نیروهای امنیتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگیری 80 تظاهرات کننده الجزایری توسط نیروهای امنیتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید