خبرنگاران جوامع محلی 24 روستا برای مدیریت منابع طبیعی استان سمنان توانمند شدند

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، سمنان- خبرنگاران- رییس اداره آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: طرح توانمندسازی و توان افزایی جوامع محلی 24 روستای هدف در 16 حوضه آبخیز استان اجرا شد.

خبرنگاران جوامع محلی 24 روستا برای مدیریت منابع طبیعی استان سمنان توانمند شدند

به گزارش خبرنگاران، علیرضا رهایی روز شنبه به رسانه ها گفت : هدف از اجرای این طرح را ایجاد هماهنگی و همسویی دست اندرکاران حوضه آبخیز در راستای مشارکت موثر و ایجاد زمینه های توسعه پایدار در حوضه آبخیز استان است.

وی اضافه نمود: مدیریت مشارکتی منابع طبیعی عبارت است دیدگاه جمع گرایانه به مدیریت منابع طبیعی و دخالت دادن گروه های گوناگون در ایفای نقش های مختلف با هدف نهایی حفاظت و استفاده پایدار از منابع طبیعی تجدیدشونده و رسیدن به توسعه پایدار که فرایند فعال و پویا است و با شکل گیری و اجرای یک طرح شروع و در نهایت تبدیل به یک بخش جدایی ناپذیر از جامعه محلی می گردد.

رهایی، انتظار از این عملیات را ساماندهی تشکل ها و تعاونی های موجود در مشارکت اجرای طرحهای منابع طبیعی وآبخیزداری دانست واضافه نمود: در صورت فقدان تشکل و تعاونی در روستاههای هدف ، ضرورت دارد نسبت به تشکیل کارگاه های آموزشی و ترویجی و بسترسازی لازم جهت تشکیل تعاونی ها و تشکل های مردم نهاد براساس آیین نامه اجرای بند ب ماده 29 قانون احکام دائمی اقدامات لازم به عمل آید.

وی خاطر نشان کرد: طی اجرای این طرح اقدامات آموزشی ، ترویجی و مشارکتهای مردمی با هدف توانمندسازی جوامع محلی ، ظرفیت سازی ، توان افزایی ، برگزاری کارگاههای آموزشی ، ارزیابی و مستندسازی مشارکتی انجام می پذیرد.

رهایی یادآور شد: طرح توانمندسازی جوامع محلی فرایندی است که در آن نقش و دخالت دست اندرکاران و ذی نفعان در انجام فعالیت های آبخیزداری مورد توجه بوده و انسجام سازمانی را برای انجام مدیریت مشارکتی با یاری تسهیل گران مجرب انجام می گردد.

وی گفت: تسهیل گری اقدامی است که طی آن ابتکار عمل ، تصمیم گیری و خلاقیت به دست اندرکاران کلیدی ، به ویژه افراد و تشکل های بومی و محلی که تا به حال به هر علت در حاشیه بودند و فرصت مشارکت نداشته اند انتقال یابد.

رییس اداره آموزش ، ترویج و مشارکت های مردمی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان سمنان اضافه نمود: دستیابی به کیفیت بهتر زندگی به وسیله توسعه اقتصادی- اجتماعی و توانمندسازی جامع روستایی به منظور افزایش مشارکت آنان در حفظ ، احیا و توسعه منابع طبیعی از اهداف و چشم انداز های این طرح است.

طی این طرح، فرایند توانمندسازی جوامع محلی،ظرفیت سازی ، توان افزایی ،برگزاری کارگاه های آموزشی و ترویجی همراه با ارزیابی ومستندسازی مشارکتی توسط تسهیل گران خبره و با تجربه شرکت تعاونی تسهیلگران پدیده ساز توسعه استان سمنان در سطح روستاهای هدف انجام می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1095

به "خبرنگاران جوامع محلی 24 روستا برای مدیریت منابع طبیعی استان سمنان توانمند شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جوامع محلی 24 روستا برای مدیریت منابع طبیعی استان سمنان توانمند شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید