جزئیات جدید از طرح مالیات بر خانه های خالی

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، به گزارش خبرنگاران، سید احسان خاندوزی نایب رئیس کمیسیون مالی مجلس، درباره آخرین تغییرات جزئیات طرح مالیات برخانه های خالی گفت: در جلسه اخیر کمیسیون مالی مجلس درباره اثر بخش نبودن نرخ مالیاتی قانون قبلی از طرف نمایندگان انبوه سازان مسکن و سازمان امور مالیاتی بسته ای مطرح شد و مقرر شد که کمیسیون، نرخ مالیات را به میزان 10 برابر نرخ مالیات در قانون سال 94 افزایش دهد.

جزئیات جدید از طرح مالیات بر خانه های خالی

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

وی با بیان اینکه منبع نرخ سالانه مالیات بر خانه های خالی از ارزش اجاری ملک به ارزش مالیات بر درآمد اجاره املاک تغییر یافت، گفت: در این طرح، نرخ مالیات بر خانه های خالی 5 برابر مالیات متعلقه یعنی مالیات بر درآمد اجاره املاک است. این درحالی است که نرخ مالیات در قانون مصوب سال 94، 50 درصد مالیات بر اجاره املاک بوده است.

خاندوزی در پاسخ به این سوال که مأخذ محاسبه مبلغ مالیات بر درآمد اجاره املاک چیست، گفت: همه ساله ارزش معاملاتی ملک توسط سازمان امور مالیاتی تا انتها خرداد معین می گردد و بر اساس تغییرات آن، مالیات بر اجاره املاک هم تغییر می نماید. مالیات بر خانه های خالی نیز 5 برابر این مبلغ است.

نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه حالت ایده آل قیمت گذاری این است که میانگین معاملات هر شهر یا محله به جای ارزش های اعلامی سازمان مالیاتی در نظر گرفته گردد، گفت: فعلاً سامانه ای که پایگاه داده کلان باشد و از طریق قوانین رسمی کشور نیز بیان شده باشد وجود ندارد البته در حال حاضر سامانه هایی وجود دارند که اعداد و رقم هایی در این باره داشته باشند اما اینکه سامانه ای به حدی رسمی باشد که بعدها در صورت تخلف برای مراجع قضائی کشور مستند باشد وجود ندارد.

وی تاکید نمود: ممکن است در قولنامه عددی نوشته گردد ولی عدد دیگری مبادله گردد بنابراین اگر مشکل اسناد عادی و قولنامه ها را کشور بتواند حل نماید بلافاصله پس از آن امکان به وجود آمدن چنین بانک اطلاعاتی فراهم می گردد.

خانه ای که 6 ماه سکنه نداشته باشد، خانه خالی شناخته می گردد

نماینده مردم تهران در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شاخص خالی بودن یک منزل چیست، گفت: معیار خالی بودن یک واحد این است که در هر سال شمسی مجموعاً 6 ماه فاقد سکنه باشد که شناسایی آن به سامانه املاک و اسکان سپرده شده است.

مالیات در زمان خرید و فروش اخذ می گردد

نایب رئیس کمیسیون مالی با اشاره به نحوه اخذ این مالیات، اظهار کرد: محل اخذ مالیات، زمان خرید و فروش مسکن است بنابراین خریداران مسکن باید در زمان نقل و انتقال از لحاظ تسویه مالیاتی فروشنده، خیالشان راحت باشد سازمان مالیاتی نیز مکلف شده است در هر زمانی که استعلامی از این سازمان درباره خرید و فروش صورت می گیرد اگر کسی بدهی دارد این مالیات را لحاظ کند.

وی با اشاره به شبهه ای که درباره خطر فروش کد ملی مطرح می گردد، گفت: طبق مصوبه کمیسیون خانوارها غیر از محل اقامت خودشان می توانند مالک خانه دیگری نیز باشند اما نمی توانند مستأجر جایگاهی غیر از محل اقامت خودشان باشند پدیده خرید و فروش کد ملی نیز زمانی رخ می دهد که امکان اجاره به عنوان یک راه فرار فراهم باشد بنابراین با مصوبه اخیر این موضوع به حداقل می رسد چرا که هیچ کسی به دلیل فرار از مالیات حاضر نیست سند مالکیت منزل خودش را به نام شخص دیگری بزند.

محکومیت کیفری در انتظار دستگاه هایی است که اطلاعاتشان را ارائه ندهند

نایب رئیس کمیسیون مالی مجلس درباره شیوه جمع آوری اطلاعات املاک با بیان اینکه در قانون مصوب سال 94 هیچ ضمانت اجرایی سنگینی برای عدم ارائه اطلاعات دستگاه ها به سامانه ملی املاک و اسکان پیش بینی نشده بود، گفت: در مصوبه کمیسیون کوشش شده است که هم دستگاه ها موظف به همکاری شوند و هم عدم ارائه اطلاعات جرم انگاری گردد و مدیر و کارکنان دستگاه هایی که از در اختیار گذاشتن اطلاعات استنکاف می نمایند به محکومیت های درجه 6 محکوم شوند؛ این مجازت سنگینی برای یک مدیر است و امیدواریم که بازدارند باشد.

وی ادامه داد: جمع آوری اطلاعات هم از طریق اشتراک گذاری اطلاعات دستگاه های مربوطه و هم از طریق خوداظهاری مردم است. یک ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون، وزارت راه و شهرسازی فرصت دارد که سامانه را برای خود اظهاری مردم آماده کند و بعد از آغاز خود مهلت اظهاری، مردم نیز دو ماه فرصت دارند که اطلاعاتشان را ثبت نمایند و احتمالاً در اواسط پاییز مالیات بر خانه های خالی اجرا خواهد شد.

خاندوزی با بیان اینکه در جلسه اخیر کمیسیون مالی ابهامی که از طرف دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی و وزارت کشور (سازمان ثبت احوال) مطرح شده بود نیز آنالیز شد، گفت: بنا شد که برای برطرف آن ابهام همزمان از امکانات سامانه سازمان ثبت احوال و سامانه املاک و اسکان کشور استفاده گردد و هیچیک از این دو در مراحل اجرای این قانون حذف نگردد و اطلاعات هر خانواده به صورت مکمل در هر دو سامانه قابل ثبت و درج باشد.

مالیات برخانه های خالی مبادلات رسمی را افزایش می دهد

خاندوزی در پاسخ به این سوال که آیا مالیات بر خانه های خالی معاملات غیررسمی و قولنامه ای را رایج تر نخواهد کرد، گفت: به عقیده من این قضیه بالعکس خواهد شد، چراکه اکثریت فعالان مالی از ترس اینکه تخلف خانه خالی مالکین قبلی به حساب آنها نوشته نگردد انگیزه پیدا می نمایند که مبادلات را به صورت رسمی انجام دهند مانند زمانی که سند سبز خودرو کاملاً عوض شده و فک پلاک هم صورت می گیرد تا فرد خریدار کاملاً مطمئن گردد که از جرایم خودرو قبلی چیزی به او نمی رسد بنابراین انتظار این است که این مالیات به افزایش مبادلات رسمی در بخش مسکن یاری کند.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 568

به "جزئیات جدید از طرح مالیات بر خانه های خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جدید از طرح مالیات بر خانه های خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید