جزئیات برگزاریدومین کمیته راهبردی دهمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، خبرنگاران: عارضه یابی و پایش طرح جامع فولاد در دومین نشست کمیته راهبردی دهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار از سوی متولیان دولتی و فعالان بخش خصوصی مورد توجه نهاده شد.

جزئیات برگزاریدومین کمیته راهبردی دهمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران

به گزارش خبرنگاران در این نشست فعالان معدنی اعلام کردند: در شرایط کنونی باید طرح جامع فولاد بار دیگر مورد بازنگری قرار گیرد تا معین شود که چه میزان اهداف پیش بینی شده در آن محقق شده است.

برطرف موانع صادراتی از دیگر مواردی است که فعالان این بخش در این نشست بر آن تاکید داشتند. فعالان این بخش معتقدند دست اندازهای صادراتی تنها به وسیله بازکردن زنجیر های قوانین و کاهش تورم مقررات مرتفع خواهد شد و در این زمینه باید دولت پا به میدان گذاشته و با بازکردن بعضی گره ها شرایط را برای تدوین یک استراتژی بلندمدت در بخش فراوری و صادرات فراهم کند تا از این جهت شرایط برنامه ریزی برای فراورینمایندگان این بخش فراهم شود. از سوی دیگر فعالان این بخش خواهان بازنگری در طرح جامع فولاد با توجه به شرایط جدید شدند؛ چراکه بسیاری از موارد پیش بینی شده در این طرح ابتر مانده و هنوز به مرحله اجرا درنیامده است. بر این اساس، علیرضا بختیاری، مدیرمسوول گروه رسانه ای جهانی اقتصاد از فعالان و حاضران در این نشست خواست چالش ها و مسائل موجود در این صنعت را واکاوی نمایند. آنچه بیش از همه در این نشست از سوی متولیان این بخش مورد توجه نهاده شد در برگیرنده دو موضوع برطرف موانع صادراتی و عارضه یابی طرح جامع فولاد بود. براساس موارد مطرح شده از سوی فعالان دولتی و بخش خصوصی حاضر در این نشست، فراهم نبودن زیرساخت های مورد احتیاج برای بخش صادرات از جمله نبود امکانات مورد احتیاج در بنادر و خطوط راه آهن موجب شده تا صادرات با چالش های بسیاری دست و پنجه نرم کند. در ابتدای این نشست، مصطفی موذن زاده با اشاره به اینکه نتایج طرح جامع باید در این همایش ارزیابی شود، بیان کرد: طرح جامع با افق 1404 تدوین و طراحی شده و با توجه به اینکه به این افق نزدیک شده ایم، باید عارضه یابی این طرح در دستور کار قرار گیرد تا معین شود تا چه میزان موارد پیش بینی شده در این طرح اجرایی شده است. به گفته موذن زاده، پس از عارضه یابی باید در صورت احتیاج، بازنگری این طرح را در دستور کار قرار داد.

در ادامه این نشست رضا اشرف سمنانی، مشاور مدیرعامل شرکت میدکو به کمبود سنگ آهن اشاره نمود. به گفته اشرف سمنانی، در زنجیره تامین مواد اولیه باید از حالت جزیره ای خارج شویم، چرا که مسائل این صنعت به کل زنجیره باز می شود و باید در این خصوص کل زنجیره مورد ارزیابی قرار گیرد. اظهار نظری که بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران با رد آن، گفت: درخصوص تامین مواد اولیه مواردی که مطرح می شود چندان صحیح نیست و مسائلی که به آن برمی خوریم در اصل سیاست های غلطی است که اجرایی می کنیم. به گفته شکوری، ما بحران در مواد اولیه نداریم و بیش از همه با بحران در برنامه ریزی و مدیریت روبرو هستیم و باید راه چارهی برای این دو مشکل در نظر گرفت.

شکوری در ادامه با اشاره به اینکه گفته می شود نباید صادرات بعضی از مواد معدنی را داشته باشیم، کاملا صحیح است، گفت: اما این نکته را باید در نظر گرفت که ما در حال حاضر در بعضی از مواد معدنی مازاد فراوری داریم و این مازاد یا باید از سوی دولت خریداری شود یا اینکه صادر شود و اعمال محدودیت بدون در نظر دریافت راه چاره، مسائل بسیاری را برای فراوری به وجود می آورد. به گفته شکوری، در صورتی که مصرف داخلی فولاد را 34 میلیون تن و صادرات از سواحل جنوب را 8/ 9 میلیون تن در نظر بگیریم ما برای 25 سال سنگ آهن داریم. اگر میزان مصرف داخلی را 26 میلیون تن با صادرات 18-17 میلیون تن از سواحل جنوب پیش بینی کنیم تا 35 سال آینده سنگ آهن خواهیم داشت و در صورتی که این میزان را با توجه به شرایط فعلی در نظر بگیرم تا 19 سال آینده سنگ آهن خواهیم داشت.

شکوری در ادامه به گزارشی از مرکز پژوهش های مجلس در خصوص فرایند صادرات سنگ آهن دانه بندی، کنسانتره و گندله سنگ آهن در 5 ماه نخست سال 1398 اشاره نمود. بر اساس این گزارش، داده های این نهاد پژوهشی نشان می دهد میزان صادرات این مواد معدنی برابر با 9/ 7 میلیون تن بوده که بیش از 40 درصد آن مربوط به صادرات کنسانتره است. میزان صادرات این مواد معدنی در 5 ماه نخست سال 1397 حدود 5/ 5 میلیون تن بود که در سال 1398 نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 43 درصدی داشته است. افزایش قیمت سنگ آهن و کنسانتره در جهان و وجود شکاف قیمتی قابل توجه میان قیمت های صادراتی و داخلی، جذابیت صادرات سنگ آهن و کنسانتره را افزایش داد و در تابستان سال 1398، شرکت های فولادی با کاهش قابل توجه موجودی انبارهای مواد اولیه خود روبرو شدند. همین مساله موجب شد تا دولت اقدام به وضع عوارض 10 تا 30 درصدی برای صادرات انواع مختلف مواد معدنی کند.

علی پالیزدار قائم مقام مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) نیز با اشاره به اینکه کمبود مواد اولیه مزیتی برای فراوری نخواهد داشت، بیان کرد: در زنجیره فولاد باید اصل را بر تامین مواد اولیه قرار دهیم و این در حالی است که برای فراوری فولاد ما در حال حاضر با کمبود کنسانتره روبرو هستیم.

با توجه به اینکه صادرات در روبروه با چالش های بین المللی و داخلی یکی از محورهای اصلی این همایش است، علی شکرریز، مدیرعامل شرکت پارس دیبابنیان درباره آن گفت: اگر شبکه صادراتی کشور درست نباشد، تمام کارهایی که واحدهای فراوریی صادرات گرا انجام می دهند، موقتی خواهد بود. وی ضمن انتقاد از عملکرد متولیان صادراتی کشور در برابر مسائل، جوابگو بودن واحدهای فراوریی به مشتریان در خصوص مشکل احتمالی محصول صادراتی را ضروری دانست. حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به کارکرد اصلی بورس کالا اشاره نمود و گفت: فعالیت بورس کالا با فلزات شکل گرفته، اما ابزارهای آن به جای اینکه برای صنایعی چون فولاد استفاده شود، از طرف سایر صنایع به کار گرفته شده است. وی اضافه کرد: به طور مثال در حال حاضر معاملات گواهی سپرده کالایی در خصوص محصول فولاد پیروز نبود و ما این آمادگی را داریم که در همایش امسال این موضوع را آنالیز کنیم.

محمد ابکاء، رئیس هیات مدیره شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک نیز بر آنالیز عارضه های طرح جامع فولاد در همایش امسال تاکید نمود و گفت: وقتی 36میلیون تن ظرفیت فراوری فولاد خام داریم و فقط 15 تا 16میلیون تن فراوری می شود، یعنی سرمایه ملی خوابیده است.

مهرداد اکبریان، رئیس انجمن فراورینمایندگان و صادرنمایندگان سنگ آهن ایران با اشاره به اینکه در کنار طرح جامع فولاد، نقشه راه معدن و صنایع معدنی نیز تدوین شده است، گفت: با توجه به گذشت زمان باید طرح جامع به روزرسانی شود و مواردی که با نقشه راه در تضاد است، شناسایی شود. منصور یزدی زاده، مدیرعامل شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان نیز در طرح جامع فولاد توجه به ظرفیت ها و روش فراوری را ضروری دانست. به طور مثال در روش فراوری باید روش کوره بلند را توسعه دهیم، اما کمتر مورد توجه نهاده شده است. سیدحسین هاشمی از دیگر سخنرانان این نشست نیز گفت باید مباحث 9 دوره برگزاری همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن را مرور کنیم تا این موضوع معین شود که چرا هنوز بعضی از مسائل از جمله تامین مواد اولیه حل نشده باقی مانده است. وی همچنین توجه به مباحث مربوط به زغال سنگ را در این همایش ضروری دانست و اضافه کرد: در این دوره همایش می توان از کشورهای پیروز در زمینه توسعه صنعت فولاد که تمایل به حضور در ایران دارند دعوت کرد تا تجارب خود را ارائه نمایند. مهدی کرباسیان نیز با بیان اینکه برگزاری متوالی همایش فولاد بر ذهنیت فعالان معدنی و سیاست گذاران موثر بوده، اظهار کرد: با توجه به اینکه بعضی از مسائل صنعت فولاد، فراتر از حوزه تصمیم گیری وزارت صمت است، پیشنهاد می کنم که از دستگاه ها و نهادهای دیگر نیز برای شرکت در این همایش دعوت شود. به گفته وی، در حال حاضر معدن و صنایع معدنی از جمله محورهای اصلی سخنرانی مقامات مسوول است و این نشان می دهد که صندلی این بخش مهم است.

جمشید ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی گل گهر نیز با اشاره به اینکه واگذاری ها باید به اهل صورت گیرد، بیان کرد: یکی دیگر از مواردی که معادن با آن روبرو هستند به اخذ مالیات های کلان باز می شود. درخصوص بحث کلان سیاست گذاری نیز موضوعی که مطرح است طرح جامع فولاد است که باید برای کامل شدن این طرح یک برنامه 20 ساله دقیق برای بخش صادرات و واردات در نظر گرفت که بتوان به عنوان برنامه این صنعت از آن استفاده کرد.

خداداد غریب پور، معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در این نشست بیان کرد: درخصوص فولاد یک حرکت پایه ای آغاز شده که به بحث اکتشافات مربوط می شود. در حال حاضر 400 هزار مترمربع اکتشاف داشته که 60 هزار متر مربع آن به بخش خصوصی واگذار شده است. به گفته غریب پور کار اکتشاف زمان بر است اما ما گام های اولیه را در این زمینه برداشته ایم و کم کم وارد مرحله اکتشافات عمیق خواهیم شد. به گفته معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اقدام بعدی که انجام شده به راه اندازی ستاد فولاد باز می شود که در این خصوص گام های اصلی برداشته شده است. غریب پور در ادامه با اشاره به فعال کردن 40 معدن کوچک بیان کرد: به معادن بزرگ اعلام نموده ایم که معادن کوچک اطراف خود را فعال نمایند و امیدواریم تا خاتمه امسال معادن کوچکی که فعال خواهند شد به 150 معدن برسند. جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با اشاره به اینکه ما در این سال ها سعی کردیم که زنجیره فولاد در جهت اصلی قرار گیرد، بیان کرد: قرار دریافت زنجیره در جهت اصلی این امکان را به وجود می آورد تا شاهد ایجاد توازن در این بخش باشیم؛ روشی که باید از سوی مسوولان به صورت جدی پیگیری شود.

محورهای همایش

دهمین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار یکم و دوم بهمن ماه در مرکز همایش های صداو سیما برگزار می شود. سروش فولادچی، مدیر امور همایش های گروه رسانه ای جهانی اقتصاد در خصوص برنامه ریزی برای برگزاری نشست تخصصی در این همایش، گفت: برگزاری سه نشست تخصصی با موضوع سنگ آهن و فولاد، فرصت ها و تهدیدها، صادرات، چالش های داخلی و تحریم های بین المللی، آنالیز مهم ترین مسائل روز صنعت فولاد و صنایع وابسته از برنامه های پیش بینی شده این همایش است. وی همچنین پایش طرح جامع فولاد بر اساس شرایط کنونی، صادرات در روبروه با چالش های بین المللی و داخلی؛ استفاده از ظرفیت تهاتر، فروش داخلی؛ بورس کالا؛ مسائل و راه چارهها، برنامه عملیاتی احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس؛ مسوولیت ها و اختیارات، بومی سازی و رونق فراوری در صنعت فولاد، انرژی، آب، محیط زیست و اقتصاد چرخه ای در بهره وری صنایع فولاد و سنگ آهن، بهره وری، نوآوری و تکنولوژی؛ ارتباط موثر و کارآمد صنعت و دانشگاه و اثرات مالی آن را هفت محور همایش فولاد دانست. علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این همایش می توانند با شماره تلفن های 42710180 و 42710186 تماس بگیرند یا به وب سایت https://events.den.ir مراجعه نمایند.

عکس ها: جهانی اقتصاد

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 72

به "جزئیات برگزاریدومین کمیته راهبردی دهمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات برگزاریدومین کمیته راهبردی دهمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید