توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره مقررات جدید بازگشت ارزهای صادراتی

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، رئیس کل بانک مرکزی ضمن تشریح مقررات جدید تسهیل فرایند برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی، گفت: در بسته جدید در کنار توسعه روش واردات درمقابل صادرات و واردات در مقابل ارز اشخاص، بر تقویت سامانه نیما به عنوان محور مبادلات مربوط به حواله ارزی تأکید شده است.

توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره مقررات جدید بازگشت ارزهای صادراتی

به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی در پستی اینستاگرامی درباره مقررات جدید تسهیل فرایند برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی و کنترل نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی، نوشت: بر مبنای تقاضای فعالان اقتصادی بخش خصوصی و برای تسهیل برگشت هرچه بهتر ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصاد و به طور ویژه، تامین مواد اولیه و نیازهای وارداتی واحدهای تولیدی کشور، مقررات مورد نظر در این خصوص به تأیید ستاد اقتصادی دولت رسید که جزئیات آن هفته آینده اعلام می شود.

وی اضافه کرد: همانگونه که قبلا اعلام و پیش بینی می شد، عرضه ارز در سامانه نیما به سرعت افزایش یافته و فرایند معاملات حواله های ارزی رشد خوب و قابل توجهی پیدا کرده است. در بسته جدید در کنار توسعه روش واردات درمقابل صادرات و واردات در مقابل ارز اشخاص، بر تقویت سامانه نیما به عنوان محور مبادلات مربوط به حواله ارزی تأکید شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی علی رغم فشارهای وارده به بانک مرکزی به خاطر شرایط خاص کشور و نیز نیازهای مرتبط با کرونا، تا حد ممکن مدیریت و کنترل شده است. در سرانجام هفته سوم مهرماه 99 رشد پایه پولی و نقدینگی، نسبت به سرانجام سال قبل، به ترتیب 9.5 و 18 درصد ثبت شده است که رقم های نهایی آن در سرانجام مهرماه، توسط بانک اطلاع رسانی خواهد شد.

همتی در سرانجام تاکید کرد: همانگونه که قبلا گفتم، با هدف کاهش ضریب فزاینده و کنترل بیشتر نقدینگی، نرخ سپرده قانونی از اول مهرماه به شرایط ابتدای سال 99 برگردانده شد و اقدامات لازم احتیاطی برای ایجاد محدودیت در رشد ترازنامه بانک ها در دستور کار قرار گرفته است که در تعدیل فرایند نرخ رشد نقدینگی در نیمه دوم سال مؤثر خواهند بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 758

به "توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره مقررات جدید بازگشت ارزهای صادراتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره مقررات جدید بازگشت ارزهای صادراتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید