تهدید دوباره اردوغان به لغو قرارداد مهاجرت اروپا، تقسیم سرویس جاسوسی ترکیه

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، رئیس جمهور ترکیه بار دیگر اتحادیه اروپا را به لغو قرارداد مربوط به مهاجرت نموده است.

تهدید دوباره اردوغان به لغو قرارداد مهاجرت اروپا، تقسیم سرویس جاسوسی ترکیه

با ما سفر کنید و با تور چک از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای پراگ را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز سه شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی رای نیوز 24 ایتالیا ، هشدار داد: اگر اتحادیه اروپا در برابر رژیم آزادسازی ویزا برای شهفرایندان اروپایی مقاومت کند، ترکیه نیز از مفاد قرارداد مربوط به طرح اقدام مهاجرت ، تبعیت نخواهد نمود.

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز پیش از این هشدار داده بود که آنکارا قرارداد مهاجرت با اتحادیه اروپا را لغو خواهد نمود اگر شهفرایندان ترکیه امکان دسترسی به سفر بدون ویزا به کشورهای منطقه شینگن را تا اواسط اکتبر نداشته باشند.

اردوغان اضافه نمود: اگر اتحادیه اروپا رژیم ویزا را برای شهفرایندان ترکیه آزاد نکند، آنکارا نیز از توافقنامه مهاجرت تبعیت نخواهد نمود.

وی همچنین از فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خاطر اینکه پس از کودتای نافرجام اخیر به ترکیه سفر ننموده ، انتقاد نموده است.

توافق اتحادیه اروپا و ترکیه برای بازگرداندن مهاجران خارجی به چالش بزرگی تبدیل شده است. بر اساس توافق ترکیه و اتحادیه اروپا، آنکارا همه مهاجران خارجی به اروپا را که از دریای اژه به طور غیر قانونی وارد یونان شده اند، باز خواهد گرداند. در مقابل، اروپا نیز هزاران مهاجر سوری را که مستقیم از ترکیه آمده اند، قبول خواهد نمود و مذاکرات بر سر سفر به اروپا بدون احتیاج به ویزا و عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، پیشرفت خواهد داشت.

اردوغان در ادامه این مصاحبه گفت: 57 درصد مردم ترکیه از ایده معرفی مجدد مجازات اعدام پس از وقوع کودتای اخیر حمایت می نمایند.

وی گفت: اگر مردم بخواهند، کشور بار دیگر مجازات اعدام را معرفی و اجرا خواهد نمود.

ترکیه سرویس جاسوسی خود را به دو بخش تقسیم می نماید

ترکیه میخواهد پس از کودتای 15 جولای سرویس جاسوسی خود را به 2 بخش داخلی و خارجی تقسیم بندی کند. نقدها نسبت به کاستی های سرویس جاسوسی ترکیه پس از کودتای اخیر بالا گرفته است و این مساله موجب شده تا مقامهای آنکارا به فکر اجرای اصلاحات ساختاری در سرویس جاسوسی بیفتند.

نعمان کورطولموش معاون نخست وزیر ترکیه نیز از بازسازی ساختاری سرویس جاسوسی این کشور خبر داده است.

روزنامه حریت گزارش داده است که سرویس جاسوسی ترکیه موسوم به ام آی تی به دو بخش خارجی و داخلی تقسیم خواهد شد. این اصلاحات موجب خواهد شد تا سرویس جاسوسی ترکیه تا حد زیادی شبیه سرویس جاسوسی بریتانیا گردد، به طوری که ام آی 6 مسئول جاسوسی خارجی است و ام آی 5 جاسوسی داخلی را بر عهده دارد.

ترکیه دستور بازداشت 100 کارمند بیمارستان آنکارا را صادر کرد

خبر دیگر از تحولات ترکیه آنکه، مقام های این کشور دستور بازداشت 100 کارمند بیمارستان مهم آنکارا را در راستای ادامه تحقیقات درباره کودتای ماه گذشته را صادر نموده اند.

در بین این افراد تعدادی پزشک نیز وجود دارد. شبکه ان تی وی اعلام نمود: پلیس آموزشگاه پزشکی ارتش را مورد بازرسی و تفتیش قرار داده است. هنوز معلوم نیست آیا کسی در این بازرسی بازداشت شده است یا نه.

یک مقام رسمی دولت ترکیه نیز صدور حکم بازداشت برای این افراد را تایید نموده است. اردوغان که کوشش زیادی را برای اصلاح قانون اساسی و افزایش قدرت و اختیارات رئیس جمهور شروع نموده است، فتح الله گولن را عامل اصلی این کودتا معرفی نموده است ولی گولن ضمن رد این اتهامات اعلام نموده است که اردوغان عامل اصلی این کودتا است تا مخالفان و منتقدان خود را سرکوب کند.

رئیس جمهور ترکیه تاکید نموده است که فرایند بازداشتها در این کشور تا بازداشت همه گناهکاران ادامه خواهد یافت.

منبع: تسنیم
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 249

به "تهدید دوباره اردوغان به لغو قرارداد مهاجرت اروپا، تقسیم سرویس جاسوسی ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید دوباره اردوغان به لغو قرارداد مهاجرت اروپا، تقسیم سرویس جاسوسی ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید