تازه ترین جزئیات واکسن های ایرانی کرونا

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با تشریح جزئیات واکسن های ایرانی کرونا تاکید کرد: چهار واکسن ایرانی در راستا نهایی هستند.

تازه ترین جزئیات واکسن های ایرانی کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دکتر مصطفی قانعی درباره واکسن های ایرانی کرونا که در مرحله دریافت کد اخلاق و ورود به کارآزمایی بالینی قرار دارند، گفت: واکسن نوترکیبی توسط دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در حال اخذ مجوز است. واکسن مشترک پایافن یاخته و اسوه از بانک ملی با تکنولوژی ویروس غیرفعال احتمالا تا اواخر خرداد ماه مجوز کد اخلاق بگیرد و واکسن شرکت رناپ با تکنولوژی MRNA (مشابه واکسن مدرنا) نیز تا خاتمه خرداد و اوایل تیر مجوز اخلاق خواهد گرفت.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه کارآزمایی بالینی واکسن های مذکور از خرداد تا تیر آغاز خواهد شد، اظهار کرد: یک واکسن مشترک سیناژن با کشور های ژاپن و استرالیا را نیز داریم که در حال اخذ مجوز کد اخلاق است. این واکسن با فناوری نوترکیب ساخته شده است و از خرداد یا تیر کارآزمایی بالینی آن آغاز خواهد شد. فاز اول این واکسن در کشور های دیگر اجرا شده و مانند واکسن اسپوتنیک به صورت تحت لیسانسِ کشوری دیگر در ایران تولید خواهد شد؛ بنابراین 3 یا 4 واکسن دیگر به واکسن های موجود اضافه می شود که این ها تا مهر ماه می توانند سبد واکسن کشور را متنوع تر کنند.

آقای قانعی درباره مراحل کارآزمایی بالینی سه واکسن فخرا، کووپارس و کنژوگه (تولید مشترک انستیتو پاستور ایران و کشور کوبا)، بیان نمود: واکسن فخرا فعلا در فاز اولیه تزریق مسئله ای نداشته است و سلامت و امنیت واکسن در 20 نفر تزریق اول مورد تایید و قابل قبول بوده است، ولی باید فاز یک تکمیل شود که احتمالا یک ماه زمان ببرد. واکسن های تولید انستیتو پاستور-کوبا و واکسن کووپارس نیز هر دو در مراحل تست بالینی هستند و هنوز نتایج دقیق اعلام نشده است.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این سوال که واکسن های ایرانی چقدر قابلیت تغییر در مقابل ویروس جهش یافته را دارند، اظهار کرد: در رتبه اول واکسن شرکت رناپ یا مشابه مدرنا است که حدودا دو ماه طول می کشد تا متناسب با هر جهش، واکسن جدید ساخته شود و در رتبه بعد واکسن های آدنوویروسی هستند که فعلا هیچ کدام از واکسن هایی که با این فناوری ساخته می شود به مرحله کمیته اخلاق نرسیدند، اما در حال کار بر روی آن ها هستیم.

دکتر قانعی درباره آخرین خبر ها از راه اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک در ایران، گفت: شرکت اکتوور قرارداد تولید دارد و فکر می کنم تا دو ماه آینده بتواند پیروز به تولید شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1118

به "تازه ترین جزئیات واکسن های ایرانی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه ترین جزئیات واکسن های ایرانی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید