برای رنگ و نقاشی منزل در فصل گرما باید به چه نکته های بهداشتی ای دقت کرد؟

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، تابستان فصل تعمیرات و بازسازی خانه است. معمولا در گرم ترین روزهای سال، کسب وکار نقاش های خانگی و خرید و فروش انواع رنگ و تینر سکه می گردد. برخی خانواده ها هم ترجیح می دهند خودشان آستین بالا بزنند و مشغول نقاشی پذیرایی و اتاق خواب و انباری با قلم مو و انواع رنگ ها شوند.

برای رنگ و نقاشی منزل در فصل گرما باید به چه نکته های بهداشتی ای دقت کرد؟

جهت دریافت خدمات طراحی خانه ویلایی مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

البته نقاشی خانه دیگر کاری فصلی هم نیست و حالا به مدد رنگ هایی که بویی ندارند و زود هم خشک می شوند، می توان مراسم رنگ و نقاشی را هر وقتی از سال انجام داد، اما درباره این رنگ ها و عوارضی که بر سلامت ما دارند باید به مواردی دقت کرد؛ به ویژه اگر قرار است اتاق های خواب هم رنگ آمیزی شوند.

نخستین مساله درباره رنگ و نقاشی منزل حلال ها هستند. محلول هایی که معمولا بوی تند و فراری دارند و می توانند فضای خانه و به دنبال آن ریه ها و دستگاه تنفسی اهل منزل را آزار دهد.

بوی این حلال ها، علاوه براین که همراه با رنگ، روی دیوارها و سقف و داخل کابینت ها می ماند، بلکه روی سطوح دیگر مانند مبل و فرش هم ساکن شده و از خانه بیرون نمی رود.

معمولا برای رنگ آمیزی منزل از دو نوع رنگ استفاده می گردد؛ لاتکس و آلکید. لاتکس یا رنگ های با پایه آبی به رنگ هایی می گویند که حلال آنها آب است؛ اما ممکن است از حلال های دیگر هم بتوان برای رقیق و آماده کردن آنها استفاده کرد. آلکیدها یا رنگ هایی با پایه روغنی، حلالی غیر از آب دارند که معمولا می توان از حلال های ارگانیک هم برای رقیق و آماده کردن رنگ استفاده کرد.

رنگ های بودار

همه انواع رنگ ها دارای درصدی VOCs یا ترکیب های آلی فرار هستند. این ترکیب های شیمیایی در دمای اتاق، فشار بخار بالایی دارند. به همین دلیل بعد از رنگ آمیزی حتی، برای مدتی بوی رنگ از خانه و گاهی وسایل به مشام می رسد. این ترکیب های آلی فرار معمولا دارای ترکیب هایی مانند تولوئن، زایلن، استون، فرمالدئید و بنزوئن هستند.

به این ترتیب تماس کوتاه با بوی این ترکیب ها هم می تواند سلامتی را به خطر بیندازد. درصورتی که به هر شکل با رنگ در ارتباط هستید، باید نکته های ایمنی را رعایت کنید تا بوی رنگ، روی دستگاه تنفسی و درنهایت سلامت شما تاثیر منفی نگذارد.

تماس با ترکیب های آلی می تواند عوارضی مانند سوزش چشم ها، بینی و گلو، سردرد، تهوع، سرگیجه و گیجی شبیه به حالت خواب آلودگی، اختلال در تنفس و بی اشتهایی را به همراه داشته باشد. ممکن است حساسیت، آسم و تنگی نفس در مجاورت با رنگ ها نیز دیده گردد. بنابراین به همه این نشانه ها حساس باشید.

اگر در گروه پرخطر هستید...

برای رنگ آمیزی منزل، حتی یک اتاق، باید به نکته های ایمنی پیش از کار توجه کرد. برخی افراد به دلیل شرایطی که دارند، در گروه پرخطر قرار داشته و هر نوع آسیب می تواند جبران ناپذیر باشد.

به موارد خاص و خطرناک دقت کنید:

اگر در سه ماهه اول بارداری هستید: اگر کسی از اطرافیان شما یا خود شما باردار بوده و در سه ماهه نخست بارداری است، باید از رنگ آمیزی منزل خودداری کنید. مگر این که در تمام طول مدت رنگ آمیزی، فرد موردنظر حتی برای یک لحظه در منزل حضور نداشته باشد. بعد از رنگ آمیزی هم باید حداقل ده روز بعد از آن به خانه بازگردد.

اگر آسم دارید: افراد مبتلا به آسم در گروه پرخطر بعدی قرار دارند. این افراد باید در تمام طول دوره رنگ آمیزی منزل از خانه به دور باشند. بوی رنگ، شوخی بردار نیست! حتی اگر از انواع بدون بو بهره ببرید به این دلیل که هیچ رنگی کاملا بدون بو و عارضه نیست.

اگر بیماری خاصی دارید: اگر خود شما یا اطرافیان شما مبتلا به بیماری خاصی است، باید در تمام طول دوره رنگ آمیزی خانه، از منزل به دور باشد.

اگر هر مشکل تنفسی و قلبی دارید: علاوه بر آسم،ممکن است دچار حساسیت، تنگی نفس، مسائل قلبی -عروقی و... باشید. در این صورت باید از فضای رنگ و رنگ آمیزی دور باشید.

توصیه های رنگ آمیزی

برخی موارد، موارد عمومی برای رنگ آمیزی است. بنابراین همواره باید پیش از رنگ آمیزی به این موارد کاملا دقت کنید:

رنگ مناسب بخرید: رنگی که انتخاب می کنید، حتما باید رنگ ویژه نقاشی فضای داخلی منزل، دفتر کار و... باشد. درواقع ساختار شیمیایی آن باید برای رنگ آمیزی فضای داخلی باشد. این رنگ ها مقدار ترکیب های آلی فرار بسیار کمتری داشته و معمولا پایه آبی دارند.

با دقت بخوانید: برچسب اطلاعات روی قوطی رنگ را بخوانید. این کار یاری می نماید تا کمتر در معرض مواد شیمایی قرار گرفته و به سلامت شما آسیب وارد نگردد.

هواکش ها را روشن کنید: درتمام طول مدتی که خانه را رنگ می کنید، باید پنجره ها را باز بگذارید. علاوه براین باید از هواکش بهره ببرید؛ به ویژه در مکان های عموما کوچکی مانند حمام، سرویس بهداشتی، اتاق خواب و...

از محافظ بهره ببرید: برای رنگ آمیزی علاوه بر پوشیدن لباس مخصوص رنگ آمیزی باید از کلاه، دستکش و ماسک بهره ببرید. این وسایل ایمنی، ویژه کار با همه انواع رنگ هاست؛ حتی آنهایی که به ظاهر بوی تندی ندارند.

هوای تازه بگیرید: حتما بعد از هر یک ساعت رنگ آمیزی، از فضای خانه خارج شوید. به ایوان، حیاط یا حتی کوچه بروید و برای مدت ده دقیقه نفس بکشید تا کاملا از فضای رنگ و بوی آن دور باشید.

پنجره ها را باز بگذارید: علاوه براین که در طول رنگ آمیزی باید پنجره ها را باز بگذارید، باید بعد از رنگ آمیزی هم پنجره ها برای چند روز، حتی بعد از خشک شدن رنگ، باز باشند تا بو کاملا از خانه برود.

شیر بخورید: این نوشیدنی فقط برای آلودگی هوا نیست. در طول رنگ آمیزی سعی کنید روزانه دو نوبت شیر بنوشید.

ویتامین C فراموش نگردد: با نوشیدن آبمیوه طبیعی یا میوه ها و سبزی های حاوی ویتامین C، مانند توت فرنگی، گیلاس، گوجه سبز، گوجه فرنگی، پرتقال، نارنگی، نارنج، لیموترش و... از مسمومیت احتمالی جلوگیری کنید.

رعایت نکات ایمنی مهم

ممکن است باوجود رعایت همه نکته های ایمنی، باز هم به طور ناگهانی با رنگ تماس پیدا کنید. به این موارد دقت کنید:

پوست: اگر رنگ با پوست تماس پیدا کرد، با یاری صابون مایع و آبگرم، ناحیه موردنظر را بشویید.

چشم: به مدت 15 تا 20 دقیقه، سر را به شکلی که چشم زیر شیر آب قرار بگیرید، شست وشو دهید.

پلک بزنید و بگذارید آب از داخل چشم و روی آن رد گردد. به آرامی چشم را خشک کنید و به مدت 15دقیقه چشم ها را ببندید. اگر مسئله ای پیش نیامد، احتیاج به مراجعه به پزشک نیست. درغیراین صورت حتما به متخصص مراجعه کنید.

هر نوع تغییر غیرعادی: درصورت بروز هر نوع تغییر غیرعادی در بدن، اعم از پوست تا تنفس و... حتما به متخصص مراجعه نموده و از خوددرمانی پرهیز کنید.

اگر سرب داشته باشد

سرب، همان ترکیب خطرناکی که در بنزین وجود دارد، می تواند در رنگ ها هم وجود داشته باشد. از آنجا که سرب یک ترکیب شیمیایی خطرناک و مسموم کننده است، بنابراین باید روی قوطی رنگ را بخوانیم و انواع بدون سرب را خریداری کنیم.

وجود سرب در هوایی که نفس می کشیم می تواند عوارضی مانند مسائل تنفسی، قلبی ـ عروقی، پرخاشگری، یبوست، اختلال خواب، فشار خون بالا، تهوع، اختلال حافظه، کم خونی و... را به دنبال داشته باشد. بنابراین نسبت به وجود سرب در رنگ، بسیار حساس باشید.

مهتاب خسروشاهی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 516

به "برای رنگ و نقاشی منزل در فصل گرما باید به چه نکته های بهداشتی ای دقت کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای رنگ و نقاشی منزل در فصل گرما باید به چه نکته های بهداشتی ای دقت کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید