الکل یا نیش دارو؛ کرونا با مزه مرگ

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، رجوع به درمان خانگی و غیرعلمی این روزها بلای جان مردم در مقابله با ویروس کرونا شده؛ تا جایی که خوردن الکل به عنوان داروی ضدعفونی کننده بدن، از مسمومیت تا مرگ برای مصرف کنندگان این مایع به دنبال داشته است.

الکل یا نیش دارو؛ کرونا با مزه مرگ

استفاده از الکل به عنوان ماده ضدعفونی نماینده از همان شیوع ویروس کرونا در محافل عمومی به عنوان موثرترین ماده مورد استقبال نهاده شد؛ به طوریکه از شیرمرغ تا جان آدمیزاد را به آن آغشته نموده و به سرعت به عنوان یک کالای اساسی در سبد روزانه خرید جایی برای خود دست و پا کرد.

اما حال نوشیدن محلول های الکلی همسو با هدف شوم کاسبان شایعه و به قصد سودآوری بیشتر، ذهن عده ای را به این واداشته که الکل داروی شفابخش در برابر ویروس کرونا بوده و تنها روزنه رهایی از گزند این میهمان ناخونده را مزه کردن آن می دانند؛ غافل از اینکه مصرف الکل های سمی همچون متانول و نمونه های تقلبی دیگر، نه تنها هیچ گونه تاییدیه علمی پیرامون مصون ماندن از ویروس کرونا نداشته و ندارد بلکه مرگ را نثار مشتریانش نموده است.

نیش دارویی که با وجود هشدارهای گسترده بسیاری را به کام مرگ فرو برده و همچنان هستند افرادی که بی اعتنا به پیامدهای جبران ناپذیر استفاده از آن، مرگ را عیدانه کانون خانواده خود می نمایند.

در روزهای اخیر بازتاب های خبری پیرامون فاجعه الکی در کشور را شاهد هستیم و به گفته اساتید سم شناسی بالینی و مسمومیت ها، اگر فردی 30 میلی لیتر الکل متانول مصرف کند آسیب جدی به سیستم بینایی او وارد می گردد و برای همیشه نابینا می گردد.

براساس گزارش های اعلام شده، اگر 60 میلی لیتر الکل متانول را شخصی که دارای وزن 60 کیلوگرم است صرف کند، جان خود را از دست خواهد داد.

این نظریه های کارشناسی در حالی بارها در شبکه های مختلف مورد بحث نهاده شده است که همچنان عده ای تصور می نمایند چون کرونا نسبت به الکل حساس بوده و وجود این ویروس با الکل ضدعفونی می گردد، بنابراین با شرب آن همین پاکسازی در داخل بدن تاثیرپذیر است.

در واقع این اعتقاد شخصی در ذهن آنها شکل گرفته که الکل نقش ضدعفونی نماینده را در بدن ایفا می نماید در حالیکه این باور غیربهداشتی، ناسالم و فاقد تاییدیه های علمی است.

این باور غلط باعث شده تا موج مرگ و مسمومیت های شدید ناشی از مصرف الکل متانول در شهرهای مختلف کشور را ببینیم و آمار فوتی ها و بسترهای ناشی از شرب الکل، ماراتن سبقت را با ویروس کرونا شروع نموده است.

عوارض خطرناک شرب الکل متانول را می توان در مواردی شامل تاری دید، کاهش بینایی و کوری دائمی تا نهایتا درگیری های مغزی، کاهش سطح هوشیاری، کما و در نهایت مرگ بیمار برشمرد؛ موضوعی که در گزارش پزشکان و در آمار مراجعه نمایندگان به مراکز درمانی مورد رویت است.

همین مساله بار روانی و فشارهای جسمانی کادر پزشکی مراکز درمانی که این روزها با افراد مبتلا به ویروس کرونا دست و پنجه نرم می نمایند را افزایش داده و دغدغه ای جدید را در بین مدافعان سلامت ایجاد نموده است.

از سوی دیگر عده ای منفعت طلب که همیشه در بازار آشفته شایعه های عمومی به دنبال پرکردن جیب هایشان هستند نیز شگردهای مرگبار را مورد استفاده قرار داده و در نسخه ای عاری از انسانیت، با اضافه کردن وایتکس به الکل های صنعتی رنگی، محلولی بی رنگ را به عنوان الکل طبی به بازار عرضه می نمایند که موجب افزایش درصد مسمومیت ها شده است.

این دسته از افراد با سوءاستفاده از احتیاج مردم و با دامن زدن به شایعات غیرعلمی، دست به فراوری این نوع ترکیبات خطرناک زده و شرایط رسیدگی به مسمومیت های ناشی از آن را در مراکز درمانی اورژانسی نموده است.

حال می طلبد مسوولان نظارتی توجه به این معضل گریبانگیر را در بحبوحه موج شیوع کرونا، در اولویت قرار داده و حال که فرهنگ خانه نشینی در مقابله با این ویروس بین مردم در حال نهادینه شدن است، شرب الکل باعث نگردد تا منازل به میعادگاه مرگ تبدیل شوند.

میثم ناصرنژاد - ایرنا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 359

به "الکل یا نیش دارو؛ کرونا با مزه مرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکل یا نیش دارو؛ کرونا با مزه مرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید