آپارتمان های بالای 120 روز خالی باید مالیات بدهند

به گزارش فروشگاه اینترنتی هرپو، تهران(پانا) - معاون وزیر راه و شهرسازی، گفت: خانوارهایی که بیش از دو واحد مسکونی (یکی در شهر محل سکونت و دیگری در شهر و روستایی غیر از محل سکونت) داشته باشند و بیش از 120 روز خالی باشد، مشمول مالیات می گردد.

آپارتمان های بالای 120 روز خالی باید مالیات بدهند

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده اضافه نمود: جریمه مالیات بر خانه های خالی برای اشخاص حقیقی در سال اول 6 برابر ارزش اجاره واحد، سال دوم 12 برابر و سال سوم 18 برابر است و. برای اشخاص حقوقی واحدهای خالی در سال نخست 12 برابر، سال دوم 24 برابر و سال سوم 36 برابر می گردد.

وی درخصوص الزام مالکان و سرپرستان خانوار به ثبت انواع مالکیت در سامانه املاک و اسکان به نشانی http://amlak.mrud.ir و دریافت مالیات از خانه های خالی گفت: سرپرستان خانوار اعم از مالک و مستاجر از 19 فروردین به مدت 2 ماه ملزم به ثبت انواع مالکیت در سامانه املاک و اسکان، هستند.

وی درخصوص خانه های خالی و دریافت مالیات از آنها بر اساس قانون مالیات گفت: اطلاعاتی که سرپرستان خانوار در سامانه املاک و اسکان ثبت می نمایند، درصورتی مشمول مالیات نمی گردد که سرپرست خانوار مالک یک واحد در شهر محل سکونت و یک واحد نیز در شهر و یا روستایی غیر از شهر محل سکونت خود باشد.

محمودزاده اضافه نمود: خانوارهایی که بیش از دو واحد مسکونی (یکی در شهر محل سکونت و دیگری در شهر و روستایی غیر از محل سکونت) داشته باشند و بیش از 120 روز خالی باشد مشمول مالیات می گردد.

لازم به ذکر است؛ روز 16 دی ماه 99 رئیس جمهوری قانون اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم در مورد اخذ مالیات از خانه های خالی را برای اجرا به وزارت امور مالی و دارایی ابلاغ کرد. بر اساس این قانون که در جلسه علنی 5 آذر 99 مجلس تصویب و 26 آذر به تایید شورای نگهبان رسید، هر واحد مسکونی در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از 120 روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، به عنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های مندرج در این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به توضیح ضرایب سال اول معادل 6 برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل 18 برابر مالیات متعلقه می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: herpo.ir شناسه مطلب: 1048

به "آپارتمان های بالای 120 روز خالی باید مالیات بدهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آپارتمان های بالای 120 روز خالی باید مالیات بدهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید